1. 1.
  Cari acik bir ulkenin dis alemle** olan mal-hizmet alisverisindeki islemlerinin eksi vermesine denir. ithalatın ihracattan fazla olmasiyla olusur.

  dengesi icin (bkz: cari denge)
  6 ... cell-im
 2. 2.
  diib kapsamında ithalat yapmışsınızdır, malınız bozulmuştur, sezon geçmiştir, süreli teşvik dolmuştur, kimseye satamamışsınızdır ama dtm'ye derdinizi anlatamamışsınızdır. muaf olduğunuz tüm vergiler 3 katıyla burnunuza dayanmıştır. bi açıkta siz kalırsınız tüzel tüzel ödersiniz, hizaya gelirsiniz.
  3 ... olric
 3. 3.
  gerektiğinde pekçok olumsuzluk için bahane yapılabilecek olgu.
  3 ... pilotmont
 4. 4.
  dün yapılan açıklamaya göre geçen senenin aynı dönemine göre %60 oranında artmış olan açıktır.
  (bkz: biri buna dur demeli)
  2 ... vernon
 5. 5.
  (bkz: cari açığı azaltma yolları)
  2 ... pilotmont
 6. 6.
  zaten finanse edildiği için meydane gelen durum. finanse sebebi merkez bankasının ödediği yüksek faizlerlerdir. bu sürdürülebilir değildir.

  serbest piyasaya merkez bankasının verdiği yüksek gecelik faizlerle müdahale edilmeseydi bu para ülkeye gelmeyecek, dolayısıyla tl bu kadar değerli olmayacak ve döviz yükselecekti. yükselen döviz de ithalatı pahalılaştırıp kısacak ve ihracatta da bize rekabet gücü sağlayacaktı.dolayısıyla cari açık olmayacaktı. üstelik iç piyasaya yönelen talep işsizliği azaltacaktı. şimdi ise piyasa baskılandığı için düzeltmesini bir krizle yapacak. bu da dövizle borçlanan şirketleri kötü etkileyerek belki iflaslarına sebep olacak. insallah bu krizden sonra sevgili büyüklerimiz akıllı davranırlar.
  2 ... serbest radikal
 7. 7.
  finanse edebiliyoruz diyerek ,küçümsenen bir sorun gibi sunulan ,bizim gibi,eğitim seviyesi ve gelişmişlik seviyesi düşük olan ülkelerde her daim sorun olmaya ve yaratmaya devam edecek olan ekonomik bir problemdir.çünkü,ithalatla büyüyen bir ekonomimiz var.
  1 ... amerikangraffiti
 8. 8.
  genelde dış ticaret açığı ile karıştırılan kavram. cari açık, dış ticaret açığına turizm gelirleri ve yatırımlar gibi sıcak para akışının eklenmesiyle elde edilir. yani dış ticaretin açık vermesi her zaman cari açık oluşturmaz.
  1 ... perloneth
 9. 9.
  şu sıralar %71 gibi düşman başına bir oranda olan açıktır.
  ... mozik
 10. 10.
  kanalturk habere göre temmuz ayında %25. 1 oranında artmıştır kendileri.
  1 ... sour cherry