bugün

yüzbaşı serisinin en iyi filmi diyebilirim. avengers ve iron man serileri de dahil. thor filmlerini geç zaten.
Akp Iğdır belediye başkanının figüran olarak rol aldığı film.
chp eski milletvekili robert redford u da görüp şaşırdığım film. genelde hep siyasi ve sol ayarda filmlerde oynayan robert abinin de kötü adam olarak döktürdüğü güzel film.
x-men filmleri haricinde en iyi marvel filmidir. thor,iron man filmlerinin bundan daha iyi olduğunu düşünene iyi uykular diyerek sözlükten yollamak isterim.

ama asıl bomba film 2016'da;

(bkz: captain america civil war)

edit: nil nil nil'in uyarısıyla; x-men filmleri fox'a ait. marvel karakterleri ama marvel filmi değil.
marvel'in artık kaptan amerika filmi çekmemesi gerektiğini anlamış olduğum film.

zaten gereksiz ve itici bir karakter bu kaptan.emperyalzmin köpeği olmuş hala başkalarına b.k atma derdindeler *

marvelin en iyi filmiydi diye yapılan yorumları kınıyorum iron man serisi hatta thor serisi varken captain america'ya ne hacet.
amerikanın şovenizm damlalarının türkiye'ye kadar sıçraması. marveli severiz de kaptan'ı değil be gülüm.
acik ara marvel sinema evreninin en iyi filmi.
Hakkında niye bu kadar az entry girildiğini merak ettiğim film.

Öncelikle ilk film kadar sıkıcı değildi oldukça akıcı bir film olmuş. Bazı mantık hataları ve klişeler vardı her zaman ki gibi ama onlarda tadı tuzu artık. Captain america karakteri her ne kadar çok hayrana sahip olmasa da sırf black widow-scarlett johansson için izlenir film. Ben beğendim tavsiye ederim.
(bkz: hail hydra)
görsel
pek beğenmediğim film olmuştur. marvel filmlerini çok severim ama olmamış, zaten kaptan amerikayı sevmem. aksiyon sahneleri ve görsel efektler dışında, dağınık konu ve hikaye akışı vasattı.

filmi falan bir kenara bıraktım, asıl mevzu adamın 95 ine gelip sadece öpüşebilmesi. bizim ergenler 14 üne gelip sürtünmekten alev alırken, o hala bakir. bilemeyiz belkide onca zaman 31 in dibine vurmuştur, ama böyle de olmaz ki. kimse bu çocuğun elinden tutup kerhanenin kapısına bırakmadı mı?

görsel
görsel
--spoiler--

Then finished it! Because I am with you till end of the line!

--spoiler--
Avengerstan sonra geçen ve kaptan amerika serisinin devamı olan film. Tavsiye ederim izleyin.
sik gibi çıkan ilk captain america filminden sonra şüpheyle izlenilen yapım.

neyse ki ilk rezaleti telafi etmiş, gayet güzel olduğunu göstermiştir.
Camrip'den dvdrip'e transfer olan muhtesem film.

Artik internet uzerinden kolayca hd bir sekilde izleyebilirsiniz.
Marvel'in en iyi 3 filminden biridir. Bundan daha iyisi sadece the Avengers.
Vampir avcısı Abraham lincoln'de olduğu gibi alttan alta, yapılan ve yapılacak olan zulmü yine "biz yapmadık -ve yapmayacağız da-, bizim içimizde bizim gibi düşünmeyen kötüler yaptı" diyen, amerika'yı kendince aklamaya çalışan bir düşüncenin ürünü olan film. Sanıyorum ki bu tarz filmler amerika'nın emperyalliğine yaptığı katkıdan ziyade amerikan halkının da kendi devletleri hakkındaki "zalimlik" sorgulamasına bir yön vermeye yarıyor.

Hayır kardeşim s.h.i.e.l.d, hydra mydra dinlemem. "her şeye etki eden, her şeyi kontrol eden bir grup bize bunları yaptırdı " diyemezler. Bal gibi de amerika zulüm yapmış ve yapmaktadır. işledikleri her zulümden kendileri sorumludur. bu suçu başkalarına atamazlar.

Kahramanın halet-i ruhiyesi üzerinde daha fazla durulup, sisteme daha objektif eleştiriler getirselerdi memnun olarak filmden ayrılacaktım ama öyle olmadı. Amerika hâlâ aynı halt... Bin tane kaptan amerika devam filmi yapıp, yüz bin defa amerika'yı göklere çıkarsalar da abd yine zalimdir, aklanmaz, aklanamaz!
spoiler olmadan filmi bir iki cümle ile şu şekilde özetleyebiliriz;

-güm pat, güvenmek. çat çut, insan hayatı. dıkşın dıkşın, amerika.

sevenlerine saygı duyulsa da belki de bu karakteri her daim itici bulduğumdan dolayı tarafsız olarak yaklaşamıyorum.
marvel filmi.

filmin son 2 sahnesini izleyen yazar arkadaşlar bir mesaj ile bilgilendirirse sevinirim. ne olduğu hakkında. hatta ilk sahneyi izledim ama 2. sahneyi izleyemedim sadece.

edit: kimse mi yok olm?
ilk film izlemeden izlenmemesi gereken devam filmi.ilk filme göre daha hareketli ve heyecanlıydı.
ilk film gibi sadece ilgili kitleyi değil izleyen herkesi kendisine hayran bırakabilecek derecede güzel bir kurguyla hazırlanmış.aksiyon sahneleri bol,konu güzel ve senaryo gayet akıcı.
falcon karakteri zaten marvel evreninde ki en sevilen karakterlerden biri filmde de gayet sempatikti.
black widow her zaman ki gibi kışkırtıcıydı.

--spoiler--

'kimseye güvenme' bu sözü bir kez daha yüzümüze yüzümüze vurdular.
captain sheild de anons yaparken aramızda hainler var şuan bile hemen yanınızda olabilirler dediği sahne çok etkileyiciydi,ajanların birbirine bakması,silah çekmesi vs...
aklımda kalan bir güzel sahnede asansörde ki kavga sahnesiydi captain başlamadan önce çıkmak isteyen var mı dediğin an koptum.
black widow ile captain arasında ki öpüşme sonrası muhabbeti de güldürdü.
insanların geçmişte yaptıklarını yorumlayarak gelecekte tehdit oluşturup oluşturamayacağını ölçen ve yok etmeye programlanmış alet çok ilginçti yeni dünya düzeni,masonlar vs... mesajı oluyor sanırım.
sanırım 3. film avengers 2 ile avengers 3 arasında olur.
marvel bu gazla giderse 2050'ye kadar bütün karakterlerin filmini yapar sorun mu? tabii ki de değil ölene kadar izlerim ehehe.

--spoiler--
hitap ettiği kitleyi tatmin edecek bir film.
Yeni çıktım filmden. Genel olarak sıkmıyor. Konu her zamanki gibi vasat olsada beklentimi düşürüp gittiğimden çokta kötü gelmedi. illuminati, yeni dünya düzeni vs. çok göndermeler var. O kafayla izlerseniz çok şeyler çıkarabilirsiniz. Aksiyonuda yerindeydi. Gidin izleyin derim.
marvel'ın gelmiş geçmiş en politik filmi olmakta kendisi. filmi dikkatli izleyenler zaten özellikle 9/11'a olan göndermeleri fark eder. buradan sonrası aşırı spoiler içerir. izlemeyen okumasın.

not:
bu arada filmi izleyecekler hemen terk etmeyin sinemayı. iki tane end credits var. birincisi başroldekilerin isimlerinden hemen sonra. ikincisi ise filmin taaa en sonunda. bissürü yazıdan ve reklamdan sonra çok ufak bir sahne daha var.

--spoiler--
izleyenler bilir geçen haftaki agents of shield bölümünde coulson s.h.i.e.l.d was compromised demişti. bunu yapan da içten, üst düzeyde biriydi. işte film bu tema üzerine kurulu. ve bu filmle birlikte s.h.i.e.l.d ve hydra artık gizli olmaktan çıktı. ajanların kimlikleri de tabi ortaya çıktı.

yeni bir karakterle tanıştık: falcon. açıkçası kendisi bu filmde agent coulson'ın the avengers'dakine benzer bir görev taşıyor. captain america hayranı. nedense onun rogers'la olan diyaloglarında aklıma hep coulson'ın captain'a kartları imzalatmak için kıvrandığı anlar aklıma geldi. ayrıca kendisi de captain gibi vatansever bir asker.

fury'nin öldüğüne zaten bir an bile inanmadım. gerçi ben kendisini yeni avengers filminde karşımıza çıkar diye bekliyordum ama tabi kilit bir göreve sahipti. o değil de artık s.h.i.e.l.d da ortaya çıktığına göre artık kendisi director fury değil. hatta filmin son sahnelerinde göz bandını filan yakarken kötü oldum nedense.

black widow bu filmle birlikte kendisine güvenilebileceğini iyice göstermiş oldu. rogers ile de aralarındaki seksüel çekim göz ardı edilemeyecek kadar yoğun. rogers'a sürekli kız ayarlamaya çalışması filan bahane.

gelelim filmin asıl olayına: insight project. kişilerin medikal raporlarına hatta sat sonuçlarına bakaraktan gelecekte s.h.i.e.l.d'a yani hydra'ya sorun olabileceğini önceden tahmin edip bu zararlı anomalilerin temizlenmesini içeren bir program. tam bir surveillance işi. tabi 9/11 etkisi burada çok açık. fury, rogers'a programdan bahsederken programın özel hayatın aşırı gözlenmesinden bahsediyordu. smartphoneların özellikle touchscreenlerin parmak izi aldığı ve buları nsa gibi haber alma servislerine gönderdiği tarzındaki haberleri herkes duymuştur. ha gerçi günümüz dünyasında artık insanları kendilerinin her hareketini sosyal paylaşım sitelerinde haber verdiklerinden aslında bir bakıma kendi kendimizi compromise ediyoruz. neyse filme devam edelim. işte bu insight projesiyle birlikte milyarları kurtarmak için 20 milyonun katli gerekiyor. klasik bir çoğunluğun iyiliği için olayı. aslında burada vietnam savaşı'na da bir gönderme yok değil. bir ülkeyi (vietnam) kurtarmak(!) için yapılan katliamlar. my lai katliamını okuyanlar fark eder.

zaten çoğu hollywood savaş filminde 2. dünya savaşı ve vietnam savaşına sürekli göndermeler olur. eh hydra zaten başlı başına 2. dünya savaşıyla alakalı. neyse ben konudan yine saptım.

hydra'nın bunca zaman aslında s.h.i.e.l.d içinde olması da asıl tehditin aslında çok yakında olduğunu gösteriyor. bu tema zaten iron man 3'de de vardı. hatta iron man 1'de de. film deyip geçmemek lazım bunları. hepsi zekice, özenle kurgulanıyor.

tabi espriler filan da vardı. "on your left" olayı cidden hoşuma gitti. smithsonian ve fosil esprisi de hoştu. agents of shield'ın bu haftaki bölümünü de izledikten sonra artık daha bir şeyler karalarım.

o değil de chris evans her zamankinden daha da taştı. ayrıca bu film yeni avengers filmiyle direk bağlantılı. winter soldier'ı yani rogers'ın kankisi bucky de görür müyüz yeni filmde bilemem ama 2. end credit gösteriyor ki bucky ile olan iş daha bitmedi.

--spoiler--

2.5 saat kadar sürse de sıkmıyor, izlettiriyor kendini.

iyi seyirler.
bunu izlemeden "agents of s.h.i.e.l.d"ın son bölümünün izlenmemesi gereken film...
çok ağır spoiler* var dizide, yapmayın.

(bkz: hata yapmak)
konusunun çok zorlama olduğu gerçeğini kabul etmemiz gereken serinin devamı olan film. ama işte gel gör ki chris evans hayvanı var. kaliteli adam kaliteli yapım. o film izlenecek.