bugün

(bkz: minolta)
en fazla sony'nin kalkıp dslr pazarına girişine kadar devam edecek tartışmadır. sony o pazara girdikten sonra aralarında en iyi ihtimalle ikincilik tartışması süregelir...
elektronik ürün demek, sony demek.
as demek, is demek. gercekten kalite demek.
calismak, calisirken kazanmak demek.
kisacasi, alayina sony demek.

sony, alayina gider arkadas. gider.*
ilelebet sürecek bir tartışmadır. ikisi de askeriye ve sanayi için optik üretimi yapan, dünyanın en iyi, milyar dolarlık şirketleridir.
canon bir nazlı kız. bunu bilir buna söylerim. hiç şaşmaz.
nikon ilk göz ağrısıdır.
sonunun canikon * olarak bitmesi beklenen tartışma.
canon sony minolta ve nikon fotoğraf makinalarını kullanmış biri olarak şunu söylemek gerek. sony ve canon, minolta ve nikon yanında konuşulmaz bile. nikon mu minolta mı derseniz nikon der birileri. doğru derler.
canon alırken cüzdanı kurutur. nikon kullanırken.
önemli olan vizörün arkadasındaki göz.

ama yinede;

(bkz: canon candır)
canon'nun nikon'u dövmesiyle sonuçlanan tartışma.
bilindiği kadarıyla canon'un tercih edilmesiyle sonuçlanacak tartışmadır. * * *
canon yenilikçidir, nikon tutucu.
canon havaidir, nikon ağırbaşlı.
boş bir tartışmadır, zira her iki markanın da farklı ürün segmentleri ve buna göre hitap ettikleri kullanıcılar vardır.
en fazla sony slr piyasasına girene kadar sürecek tartışmadır. yok biri gelenekçiymiş diğeri yenilikçi, biri kullanıcı dostuymuş diğeri eski parçaları da desteklermiş vs. kendinizi kandırmayın canlar. sony dijital fotoğraf makinası, oyun konsolu ve notebook piyasasına girdiğinde neler olduğunu hatırlayın...
bir riyavete göre * canon ve nikon arasında bir kalite farkı yok. ikiside çok iyi makineler. ama nikon şirket politikası olarak fiyatları Canon'a göre daha yüksek tutar.
ben yıllarca bunun böyle olduğunu kabul ettim. hatta bu şirket politikası yüzünden nikon'a düşman oldum. asla nikon almıycam dedim. *
aradan 2 yıl geçti, benim aldığım 2 makine de nikon.

ha bide, başarılı profesyonellerin neredeyse hepsi nikon kullanır. kendimden biliyorum. *
nikon netler, canon netlemezse haber olur.
fotoğraf herşeyi özetliyor.

görsel *
(bkz: canon s ker)
(bkz: proud to be a pentaxian)
boşuna tartışmayın.*
model olarak karşılaştırmak daha mantıklıysa da, bu şekilde genele gidilmiş bir tartışmanın da cevabı vardır elbet.

öncelikle her iki marka da köklüdür, oldukça eskidir. canon nikon'a göre daha geniş ürün yelpazesine sahiptir ve sadece fotoğraf makinesi üretmez. her ikisi de japon markaları olsa da, garip gelebilir ama japon kalitesi denen şey yaklaşık 70 seneliktir. yani yaklaşık 70 sene önce japon üretimi ürünler kaliteli değildi. bu bağlamda, nikon da canon da, artık ne üretirse üretsin, o ürün vasat değildir.

nikon da canon da üretime japon ordusuna optik üretmekle başladılar. fakat japonya'nın askeri güçleri iptal edilince ve askeri ürün üretmek yasaklanınca, nikon da canon da yönlerini değiştirdi. bu sırada tek üretici bu iki marka değildi. velhasıl, tarihi kısmını çok uzatmaya gerek yok, her iki marka da oldukça köklü. günümüz için bakarsak:

ilk dslr canon üretimiydi, ayrıca ilk full frame makine de canon tarafından üretildi. peki bir şeyleri ilk üretmiş olmak o markayı kaliteli kılar mı, hayır. canon, bilindiği gibi her zaman nikon'a göre daha üretken, daha çok modele, daha çok çeşite sahip. böyle olduğu için de piyasası her zaman akıyor ve ikinci el ürünler sebebiyle fotoğraf makinesi almak kolaylaşıyor. özellikle canon'un 2003'te ürettiği 300d sayesinde dslr fiyatları ilk kez 1000 doların altına inmişti. (türkiye için değil elbette.) ve kaba tabirle dslr 300d sayesinde halka indi. zaten canon işe 'her eve bir kamera' felsefesiyle başlamış ve bunu çok iyi başarmıştır.

canon giriş seviyelerine iki tekerlek koymak yerine tek tekerlek koyar, nikon prof gövdeler gibi iki tekerlek koyar. bu yönüyle nikon daha iyidir. ayrıca canon birçok segmentte makinelerine koruyucu kapak, flaş kazığını korumak için aparat vs şeyler vermez. nikon lcd koruyucu aparat hariç, tüm serilerini hem çok sağlam üretir hem de aparatlarıyla bir satar. bu yönüyle, nikon canon'a göre daha sağlam ürünler tasarlar ve koruyucu aparatlarını da eksik etmez. ancak canon dijital piyasada deneyimli olduğu için, nikon'a göre daha kolay menü üretir. nikon'un menüsü ise gerçekten karışıktır.

iki marka arasındaki en büyük farklar giriş seviyesi ile orta seviyededir. üst seviyelerde her iki marka da mükemmel ürünlere sahiptir.

lens konusunda ise, canon daha fazla çeşitliliğe sahip olsa da, eski lensleri nikon'daki gibi yeni makinelere takma fırsatı vermez. (yaklaşık 40 liralık bir aparat sayesinde bu sorun çözülebilir.) ayrıca sigma, tamron, tokina gibi markaların lensleri nedense canon'da nikon'a göre daha başarılıdır. ancak nikon lensleri de, açıkçası canon'a göre çok daha pahalı olsa da, çok daha kalitelidir. ayrıca nikon'un kit lensleri canonkilere göre (giriş seviyelerinde) daha kalitelidir. örneğin nikon 18-105 / 18-200 gibi uzun aralıklı lenslerde çok başarılıdır.

nikon, (yanlışım varsa düzeltin) orta ve giriş seviyelerinde 1.5 çapan kullanırken canon 1.6 kullanır. full frame görüntüyü sevdiğim için bu konuda nikon'u tutarım. ancak zoomla işi daha çok olan için 1.6 çapan (yani canon'un kullandığı) daha iş görür.

canon gövdeleri kalitesizdir yorumuna katılmıyorum. xxD segmenti ve sonrası canon gövdeleri (dslr piyasası için) suya, çamura vs şeylere karşı dayanıklıdır. ergonomi olarak nikon, alt seviyelerde daha dayanıklı makineler üretse de, xxd serisi ve ötesinde her iki makine de suya, toza toprağa dayanıklı, sağlam tutuşlu makineler üretir. ayrıca canon'un yapısı ve şekli-şemali beni daha çok cezbeder. arkadaki tekerliği nikondaki gibi küçük değil de büyük, yuvarlak olduğu için daha da hoşuma gider. bu yalnızca zevk ve alışkanlık meselesidir.

şahsi görüşüme gelecek olursak *: meslek olarak bu işi edinecek olmam ve canon kullanmam dışında, her iki markayı da, her modeli de elimden geldiğince test etmeye çalışıyorum. marka ve model tercihinde bu iş biraz zevk işi olmasının dışında, ayrıca zeka işidir de. örneğin canon'un 7d isimli makinesini stüdyoda kullanan adam çok da akıllı sayılmaz zira 7d daha çok kuş ve doğa fotoğrafçılığı için üretilmiş bir makinedir. kuş çekmek için 5d alan kişi de yanlış tercih yapmıştır zira 5d imaj kalitesi çok yüksek, stüdyolarda çok büyük başarı göstermiş bir makinedir. yani marka kıyaslamak yerine, model kıyaslamak ve ihtiyacınız olan ürünü almak en mantıklısıdır. canon ile nikon renkleri arasında farklılık vardır, doğru. nikon biraz daha kontrastlı, daha keskin renkler verir. ancak canon daha hama yakın, daha doğal renkler verir. soluk renkleri sevdiğim için (ve piyasası uygun olduğu için) canon kullanıyorum. nikonla çekilmiş fotoğraflar, sanki photoshoplanıp da size gösteriliyormuş gibi düşünüyorum. bu yüzden canon'la nikon'un ya da nikon'la canon'un renklerini yakalamak mümkün. zira artık photoshop'u herkes kullanıyor.

doğru tercih edilmiş makine/model dışında yine doğru tercih edilmiş lens(ler) ile belki iyi fotoğraflar çekersiniz. çünkü fotoğrafta teknik ve şans iç içedir. bunun dışında bir fotoğrafı %100 croplayıp al işte şu marka daha iyi diyen adam ahmaktır. (eğer reklamcı değilse, fotoğrafları büyük ebatlarla bir yerlere asılmıyorsa.)
Tartışmasız NIKON.
(bkz: Sony Alpha 200) *
a) canon
b) nikon
c) basıon
d) çekion
(e) hepsi bir 'dir.
öncelikle para, parası olana her ikisi de paris.

ha meraklısı için bir de şöyle bişi var:
(bkz: hasselblad)*
güncel Önemli Başlıklar