bugün

canon l serisi lenslerin ultra wide angle sınıfından lens. bir üst modeli 16-35mmden eksilerini ve artılarını sayarsak, 16-35mm in iki modeli vardır, f2.8 ve f4. biz f4 ile kıyaslarsak, mm hariç hiç farkı yoktur. 17-40mm biraz daha hafiftir hatta. dayanıklılık, hız, malzeme kalitesi, hepsi aynıdır. hiç video çekmedim, hep fotoğraf çektim ama video çekimine güvendiğim arkadaşlarım 17-40mm yi video açısından öve öve de bitiremediler.

ff veya crop sensörlü makine için alınır mı? mutlaka alınır. düğün, mimari ve manzara için idealdir. hatta aldığınızda satmak istemezsiniz, elinize o kadar da alışır.

gerek ff, gerek crop sensörde yaklaşık 4 sene kullanıp sattığım lenstir. her l serisi canon lens gibi bu lensin tadına da ya hızlı ya da ff makine ile varırsınız. ben 5d mark ii, 6d ve 7d ile kullandım. 7d ile olan hız efsanedir bu lens ile.

edit: yalnız crop sensör makineniz canon'un küçük gövdelerindense (örn 200d, 1200d vs..) almayın. lensiniz o küçük makineye ağır gelir, denge sorunu olur. 1200d ye battery grip takarım derseniz de komik olur. biraz daha büyük gövde ise (örn 80d, 77d vs..) rahat kullanım olur.
Uçaksavar topu gibi adı olan lens.
full frame ile oldukça geniş fotoğraflar elde edebileceğiniz , renkleri güzel ,kendisi tok L serisi bir canon lensdir. birazcık kromatik sapma problemi olmakla birlikte , çeşitli yazılımlarla bu durum giderilebilir.
canon l serisi ultra geniş açılı objektifidir. şimdi uzun uzadıya teknolojik veri ve hesaplamalara girmeden (ki onları biri muhakkak yazar);

- kendini f5,6 da toplar. (kastedilen paralaks hatalarıdır. bilen bilir.) yani bu ne demek, mecbur kalmadıkça f4' de kullanmayın.
- ff de kullanırken ultra geniş açı olduğu için objelerde yamulmalar olacaktır. tecrübesiz eller biraz pratik yapmalı.
- ff olmayan makinelerde bu yamulma olayı kolay kolay olmaz.
- tasarım olarak diğer l serisi lenslere göre daha minimaldir.
- portre çekemeyeceği iddia edilir, bu iddiaya inanmamak gerekir.
- bokeh etkisi fena değildir.
- diğer l serisi lenslere nazaran biraz daha hafiftir. kullanıcıyı pek yormaz.
- bazı kişilerin kötülemesine karşın çok kullanışlı bir lenstir. dış mekan, mimari, doğa fotoğraflarında mükemmele yakın sonuçlar elde eder. (buradaki mükemmellik görecelidir.)
- fiyatı uygundur.
güncel Önemli Başlıklar