1. 1.
    varoluşsal saçmalık. mükemmel yaratılış bu mu? hayatta kalmak için yemek yemek zorundayız ve üremek için de s.kmek. birbirimize attığımız kazıklar, yaptığız kötülükler bu ihtiyaçlar için değil mi? alive diye bir film var izlemişsinizdir. adamlar hayatta kalabilmek için ölen arkadaşlarının popo etlerini yiyorlardı. insanın vahşi bir canlıdan ne farkı var? bu hayatı sevemedim. bu düzeni ben istemedim. dünya üzerinde mutsuzluğu , hastalığı çaresizliği, kimsesizliği ben istemedim. keşke herkes mutlu olabilse. ama şu anda bile birileri aci çekiyor, kaza geçiriyor, öldürülüyor, tecavüze uğruyor. yaşlısı, yatalağı çare arıyor. hele çocuklar! kim bilir bir yerlerde yardıma ihtiyacı olan ürkek kalpler. bunları bile bile insanlar nasıl mutlu olabiliyor?
    4 -1 ... ben de geldim
  2. 2.
    Hayvan da olabilirdin. Sen avlanıp can cekisirken dişin seni avlayan hayvanla birlikte arkasına bakmadan kacardi.
    2 ... patronum
  3. 3.
    böyle bir düzen kurup sonra bu düzen içindeki insan kötülüğe battı düzelsin diye güya din indirmek. ne kadar tutarlı değil mi.
    5 -3 ... kakandoboy
  4. 4.
    (bkz: dünya) ha onun ben...
    2 ... haskirider
  5. 5.
    cansızların birbirini yemeyip düzmediği düzene tercih edeceğim düzendir. özellikle de yiyen ve düzen canlı isem.
    2 -1 ... hicin evladi
  6. 6.
    (bkz: animal kingdom)
    ... ali candan
  7. 7.
    islam, hristiyanlık, yahudilik gibi dinlere ait tanrı tanımlarının bir yönüyle doğal gerçekliğe göre uydurulduğunu ispatlar. neden ızdırap çekiyoruz, neden adalet yerini bulmuyor, sevdiklerimiz şu an nerede gibi sorular ortaya çıktıkça cevaplar da birikmiş ve kurumsal dinler doğmuş.

yani gördüklerimiz bizi tatmin etmiyor. kim annesinin, babasının, sevgilisinin, eşinin bir cesede dönüştüğü ve yok olduğu gerçeğiyle yaşamaktan hoşlanır?

kim insanın merkezde olmadığı bir evrende güvende olduğundan emin olabilir?

eğer toplumsal koşullar yeterince adil değilse elbette ki mitler ve dini hikayeler uyduracağız. din, özü itibariyle platoncudur.

insan, tanrının; dünya da cennet ve cehennemin gölgesidir.

insan ve dünya kusurlu ve sonlu; varoluşu açısından tanrı ile cennet ve cehennem kusursuz ve sonsuzdur.

torunlarımız hikayelerimiz ve mitlerimiz adına bizi koruyup kollayan adil bir tanrı, sonsuz mutlu bir yaşam yaratana dek bu vahşi düzen devam edecek.
    2 -3 ... ozgur demirtas in robotu
  8. 8.
    irademiz dışında var olmuş. değiştirme imkanımız da yok. böyle idare ediyoruz işte. zaten kaç sene yaşıyoruz ki?
    ... siyahlar icindeki adam
  9. 9.
    Nasıl üreseydik anlamıyorum ki?
    Burunlarımızdan tohum mu fışkırtalım atmosfere?
    Bulmuşuz bir dünya. Kafamıza göre. Geçinip gidiyoruz işte.
    ... cok erken oten horoz
  10. 10.
    Bireyin yeni nesiller meydana getirip kopyalanmasının bireyin kendisinin devamından daha önemli olması şeklinde kurgulanan mantıksız düzen.
    1 ... vigilante8