1. 1.
    Demek ki gece ibadet yapılmıyormuş dedirten olay.
    2 -5 ... charles beckendorf
  2. 2.
    ne cemaat güvenilir, ne de imam cemaate güvenir. bu insanlar nasıl saflarda yan yana omuz omuza durabiliyor. allah yardımcımız olsun.
    10 -1 ... kediciksiz adnan hoca
  3. 3.
    Gündüz açık olduğunda okuldan kaçtığımız günlerde camiye girip yatmıştık diye hatırlıyorum. Güreş etkinliklerimizi saymıyorum bile.

Gece de açık olduğunda beatbox yapmışlığımız, haberimiz olmadan megafondan mahalleye dinlettiğimiz ve ihbar sonucunda polisleri kapıya yığmışlığımız var. Daha neleer neleer var. Maldık ama mutluyduk. Hala malım ama mutlu değilim.

Bizim buradaki camide iki katman var. ilk katmana girildiğinde orada namaz kılınabilir. Diğer katman da cami oluyor. ilk kısım namaz dışı saatlerde iş görür.
    5 ... gethere
  4. 4.
    Yanlış olduğunu düşündüğüm şeylerden biri. Geceleri açık olsalar evsizler sığınıp rahat bir ortamda uyuyabilir. Yağmurdan kardan aşırı sıcaktan korunabilirler.
    6 -2 ... tear of the moon
  5. 5.
    Memlekette Kırkhız çok,şadırvanın musluklarını söküyorlar demek açık olsa hutbe minber komple gidecek deveyi hamuduyla götürecek.
    2 ... kalahari 1
  6. 6.
    evvela mescitleri devlet kurmaz. vatandaş kurar. misal bir mahallede birbirlerini tanıyan 30 erkek düzenli olarak namaz kılıyor olsun. bunlar beraberce bi daire kiralayıp mescit yapabilirler. isterlerse bir bekçi bir temizlikçi tutarlar. namazı içlerinden biri kildirir. aralarına katılmak isteyeni kiraya ortak ederler. mescit göz önünde ise bir yolcu gelip namazını kılabilir. yolcunun ihtiyacı varsa gece kalabilir. suistimal edene bir daha yatma izni verilmez. 30 erkek gece kalkıp kuran okumak isterlerse evlerine okurlar. okuyup ayetler hakkında konuşmak isterlerse mescide gelirler. kendi mülkleri kendi tasarruflarıdır.

lakin devlet buna izin vermez. dini kontrol etmek ister. onun için camiler kurar. imam, müezzin atar. bunlar ateist de olabilir. maaşını alır, namaz kildirir, ezan okur. hutbeyi devlet hazırlar. onun için bir bakmissiniz 19 mayısta kutlu doğum haftasi vaazı veriliyor. bir bakmissiniz camiye bayraklar asılmış.

su an devlet yeterli büyüklükte cami yaptırmadığıve onarttirmadigi için namaz kılan mahalle sakinleri para toplayarak ibadet alanlarına cami yaptırıyor, mevcut camileri genisletiyor onarttiriyor. bu iste suistimaller de oluyor zira cemaat birbirini tanımayacak kadar büyük.

devletin ateist cami görevlisi elbette camiyi namaz vakitleri dışında kilitler. onun isi bu.

izin verilmis olsa kucuk topluluklarin kuracaği mescit de kilitlenir fakat ihtiyacı olana açılır, açılmalıdır . acilmiyorsa o bir zarar mescididir.

serbest olsa müminler kendileri ile ayni derece imana sahip muminlerle birlikte mescit kuratlar.

kuranın konuşulduğu bir ülkede cahillerin mescidi akimlerinkinden büyük olur fakat saman alevi gibi soner.

küçük mescitleri birleştirmek gorevi ise bizzat allah'a aittir.
    ... ne olursun guzelim sevsem seni
  7. 7.
    allahın korumasına güvenmediklerinin göstergesidir *
    1 -3 ... cold coffee
  8. 8.
    (bkz: camilerin gece kilitlenmesi/#40023273)

çok doğru.. evsiz, barksiz, sefil, sokaklarda yatan onbinlerce insan var. camiler geceleri açık tutulabilir ve bu insanlar oralara sığınabilirler.. özellikle soğuk havalarda bu çok faydalı olur..

yalnız benim gördüğüm şu ki müslolarda hayır işi yapma eğilimi hemen hemen hiç yok...
    2 -2 ... arbutus unedo
  9. 9.
    geceleri camiler açık olsa sabaha tesbihleri bile çalarlar. utanılacak bir durum ama malesef doğru.
    2 ... d i n o z o r u s
  10. 10.
    ilk öğrendiğimde çok sinirlenmiştim. dışarıda kalmıştık, gidecek yerimiz yoktu. "camiler de kilitleniyorsa gidecek hiç yerimiz kalmamıştır" dedirtmişti bana bu olay. hani ne olursak olalım gelebilirdik? ah ah.
    ... soparball