bugün

Nimet abla gişesinin oradan geçerken arkadaşımın görüp söylediği söz.

Tam olarak "sonsuz cennet vaat eden allah varken camiler boş ama 80 milyonda bir ihtimal zengin olmak varken binlerce kişi piyango bileti sırasında" gibi bir laf söyledi.

Tabi benim sonradan deizm e kaydığımı bilmediği için bu lafı etti.

Ben cevap vermeyince onay almak için gözümün içine bakınca dayanamayıp yapıştırdım sözü.

" camilere gidip cennete gideni görmedim. Ama her sene bu işten zengin olanları görüyorum" dedim.

Şaşırıp hicbirşey diyemedi. Ama alışacak.
camii karın doyurmuyorsa demek ki..

bu cümleyi bir de kendi kendilerine söyleyebilseler, her şey daha güzel olacak..
olaya şöyle felsefi olarak yorumlarim

camiye gidip cennete gidemeyebilirsin
ama ikramiye tutarsa
*cami yaptirirsin
*okul yaptirirsin
*öksüz/yetim doyurursun
*öğrenci okutursun
veee cennet-i derya çantada keklik....
Piyongoyu vurup stabil hayatını perişan eden sözde akıllıları da söyledin mi? istatistikler yalan söylemez. Ama para, hep mutlu hayatlar vadeder de kandırır ne hikmetse. Sonra da darmadağın eder zavallı insanları.

(bkz: cevap veremedi)
insanların cebi boş, beyni dinle dolu çünkü.

Ne eksikse oraya misali.
camide para topluyorlar, nimet abla para dağıtıyor.

denklem basit.
Ülkemizin malum durumu karşısında insanların kendilerini daha çok ümitlendirene yönelmesidir.
inancında samimi olmayan milyonların varlığını gösteren olaydır. Daha başka söze gerek var mı? Fakat burada garip olan şey, bu insanların piyangonun kendisine çıkma ihtimalini tanrı'nın iznine ve isteğine bağlaması. Ciddi ciddi ben özel bir insan olabilirim tanrı da bana bunu ihsan ederse bu ispatlanır düşüncesindeler. Allah sana niye yardım etsin bu bir, özel olma konusunda herkes gibi yanılgıdasın. Allah haram olarak karar kıldığı bu konuda niye yardım eylesin bu da iki. Allah'tan bağımsız, bu bilet sana çıkar mı be kardeşim? Matematiği de at bi kenara, bu ülkede yargıya bile güvenilmezken sikindirik bir piyango kurumuna nasıl güveniyorsunuz? Aklı olan inanmaz inanamaz.
Bu soğukta piyango kuyruğunda beklemek zor olmuyor mu amca diye soran spikere olsun spor oluyor bize demiş vatandaş var bu ülkede..anormali normal görüyoruz artık anormal bir durum..
Size ne amk dedirtmistir.
günahlar bireyseldir. her müslümanın gunah isleme hakki vardir. sizeneeeee?
Her cuma namazında toplanan paralar veya bağışlar hazineye gidiyor. Hazine bu paralar ile piyango biletlerini basıyor. Basılan biletler ile birileri zengin oluyor.
şuur olmayınca normal aslında bu durum
camiden çıkıp piyango da alırsın.
camiden çıkıp faiz helaldir de dersin.
camiden çıkıp tanımadığın sakallıya yahut çarşaflıya da söversin.
camide allahın şeriati olan namazı kılıp, (şeriat allahın kanunlarıdır demektir buarada) dışarı çıkarsın kahrolsun şeriat ta dersin.
bunlar hep şuur seviyesi ile alakalıdır .
haksız kazancı allah haram sayıyor.
birçokları biliyor ama işine gelmiyor. kısa yoldan para cazip geliyor.
cahillik kötü bişey vesselam
görsel
Camiler ile piyango sırası ne alaka. E indirim olan marketlerin önünde de sıra oluyor. Ramazanda fırının önünde ekmek sırası mesela. Lütfen güzel dinimizi bu yorumlamalara denk düşürmeyelim.
hem ayranım dökülmesin hem abdestim kaçmasın tipli müslümanların yarattığı bir olaydır.