bugün

genellikle yaşlı amcalardır. yapacak farklı şeyleri daha önce bir çok kez yaptıkları ve unlarını eleyip eleklerini astıkları ve artık o son günün yakın olduğunu düşündüklerinden camiye erken giderler ve ön saflarda otururlar. bunda garipsenecek herhangi bir durum yoktur. keşke herkes camiye erken gitse de o ön saflarda olmanın güzelliğini tatsa.
süper mario gibidir bunlar. zıplaya zıplaya giderler camiye. bilseler dinle alakası olmayan birinin gelip eleştireceğini ikinci borudan girip level atlarlardı. ama yaşlılık işte.
cami vip salonu'ndan çıkmaz bu tipler.
küçük çocukları arka saflara iteledikleri bile görülmüştür. cehennemliktir bunlar.
bazı sözlük yazarlarının ön sırada huşu içinde namaz kılmalarını engellemiş bencil insanlardır. ya da bu insanların namaz kılması batıyor, ön, arka, sağ, sol mühim değil. bence birincisi.
(bkz: cami vip salonu).
müslümanlarla kafayı bozmuş süper ötesi insanlar kadar göze batmazlar. yerin dibine de batmazlar.
protokol müslümanlarıdır. DiĞER CEMAAT MAL BiR TEK BUNLAR AKILLI.
(bkz: ayırdamadı)
her türlü faaliyetlerinde protokol kavramına alışmış kendilerini üstün insan olarak gören bir miktar da şımarma eğilimindeki devlet yöneticilerinin, aynı hislerle ibÂdet etmeye kalktıkları zaman içine düştükleri çelişki sonucu kendilerine takılan yakıştırmadır.
mescite söförünü önceden gönderip yer tutturan sayın büyüğümüz bülent arınç. vardır bir bildiği herhal he mi?
ön tarafların daha pahalı olduğunu iplemeyen insanların yaptığı eylem.
ne lan bu?

yakında rezervasyonlar biletix gi$elerinden yapılır. ya da müftülük meclise dilekçe gönderir. meclisten geçer mi? bilinmez.
- alo bonus sevap severler camisi mi
- evet buyrun
- imam ahmet le mi görüşüyorum
- evet
- şey ya, biz yarınki teravih namazı için vip tribününden 15 kişilik yer ayırtmak istiyorduk
- oooo, çoluk çocuk yenge falan mı var
- evet ya, bayağı kalabalık gelicez bu kez, grup indirimi yaparsınız artık
- öhöm, tabi ki yaparız, her şey allah için ne de olsa
- borcumuz ne kadar
- (iç ses: kişi başı 3 koparsam 45 yapar) değerli mümin kardeşim, kişi başı 3 lira yapalım size
- aman hoca efendi, grup diyorum, yapın artık birşeyler. hem sizin içinde dua ederiz
- tamam 2 liradan açıyorum bahsi
- tamamdır, yarın gece camideyiz. ama şöyle sizi tam cepheden gören bir yer olsun, her hareketinizi en ince ayrıntısına kadar incelicez
- (iç ses: oldu olacak tezahuratta yapın a.k) tamam beyefendi ne demek, tabi ki olur
- yarın görüşmek dileğiyle..
telefonu kapattıktan sonra
- allah bu ak partiden razı olsun. önce maaşlarımız iyileştirildi. sonra bu yer ayırtma modası çıktı. dinden bu denli para kazanacağım aklıma gelmezdi...

edit: kötülemezsen ahım kalır...
yer ayırtmak ayrıdır, önceden gidip ön saflara oturmak ayrıdır. yer ayırtma işi bir nevi şov amaçlıdır. şehrimizin ileri gelenlerinden x bey namaz kıldı gibi. önceden bir "keşif ekibi" gönderilerek ön safı tut denilir. vip gelince bekleyenler kalkarak vip takımı oturur. yer ayırtma budur ve yapılmamalıdır.
tekrar söylüyorum. vaktinde gidip ön saflara oturanlar yer ayırtanlar arasında fark vardır.
mevzuya hakim bir hikaye:

-Bir gün arada bir cuma namazına uğradığı camiide namazdan sonra imamla karşılaşan borcu ona sorar: -Hocam ben bu ön saflardaki adamların hepsini tanıyorum,zaten ne zaman gelsem burdalar, özel hayatta da karşıma çıkıyorlar. kimin ne tarhana olduğunu biliyorum. sizce de ironik değil mi bu konu?

imamsa borcu'ya ibret dolu bir cümle kurar,- Düzgün insanlar gelse camiiye ön saflar bu tarhanalarla dolmazdı. *
xxl king, burger king gibidirler...

dışı doğan,
içi şahin...

şahine hakaret gibi oldu ama.
peygamberimizin sünnetine uymaya çalışan bilinçli cami cemaati..

birinci diyalog:

-ya kardeşim neden uzanmışsın böyle ön safta boylu boyunca?

-abi üç dört arkadaş için yer ayırdım da birazdan gelcekler..

ikinci diyalog:

-muhterem cemaat ön safları doldurun..

mahallenin camisine gelmiş olan üç dede sağına soluna bakar, cami bomboştur, yapacak bir şey yoktur, gülümserler...
Sinema mı burası.
bu amcalar bayram namazlarında sabah 5 ten itibaren camide olurlar. imamın olduğu bölüm full doludur. sanki vip den maç izliyolar.
(bkz: süperteist olmak)*
manzarası olmayan, imam efendiyi görmeden namaz kılmam ben diyenlerin tercihi.
eğer herhangi bir camide rezervasyon usulü yer ayırtma varsa -ki ben böyle bir duruma rastlamış değilim- bu konuda yer ayırtan değil,yer ayırtıldığı iddiasıyla yerinden kalkan zat-ı muhteremin büyük kabahati var demektir.zira Allah'ın evini kimsenin tekeline alma ve rezerve etme-ettirme hakkı yoktur.

lakin ön saflarda namaz kılmak ve camiye erken girmek oldukça yüksek sevap değeri taşıyan şeylerdir.

(bkz: yüksek sevap değeri taşıyan şeyler)

fakat,"bir kez gönül yıktın ise,bu kıldığın namaz değil" diyen yunus'a kulak verirsek eğer,kul hakkına girmeden ibadetini yerine getirmenin de ehemmiyetini anlamış oluruz.nitekim kabe'yi Allah'In izniyle Hz.ibrahim yapmıştır elleriyle,lakin gönül böyle birşey değildir,nitekim yıktın mı yapamazsın.
yok böyle bir şey. (bkz: olmayan bir şeyi tartışmak)