bugün

namaz kılmayı henüz bilemeyecek kadar küçük yaşta olup, babayla camiye gidince namaz kılmayı bilmediğini belli etmemeye çalışan çocuktur.

futbol sahası genişliğindeki caminin her yeri boş olsa bile babayla mümkün olduğunca yakın(çaktırmadan bakabilecek mesafede) namaza durduktan sonra babanın hareketlerinin aynısı yapılmaya başlanır. secdeye gidene kadar pek bi zorluk yok tabi. ama secdeye kapanınca halının gözlere çektiği karanlıktan dolayı hafifcene başı çevirip babaya bakmak lazım.

biraz kafayı çalıştıran çocuk, babayı taklit ettiğini belli etmek istemiyorsa hareketleri senkronize yapmamalıdır. misal baba secdeye mi gidiyor.. bekle biraz yaptıklarını geçici belleğe al ve takip mesafesi artmadan sen de aynını yap.
yıllar sonra..

camide babasını taklit ederek namaz kılmaya çalışan çocuklara bakıyorum da, o an sen farkedilmediğini zannediyomuşsun yav.
insanın kucağına alıp yanaklarını ısırası gelir bu gül goncalarının. şu kirli dünyada izlemeye doyamadığım manzaranın aktörleridir.
içinden aralıksız olarak hep aynı duayı okur aynı zamanda. * * *
günahsız bedenin , kazandığı büyük sevabın sahibidir. dua bilmese de, namaz bilmese de allah'ı bilir, allah'da onu. *
secdeye vardığı zaman çaktırmadan gözlerini açıp babasını izleyen çocuktur, o secdeden kalktığında haberim olmazsa diye korkar, uzun teravih namazlarında uyuya kalır, kucakta döner evine.
namaz sırasında bir zaman sonra can sıkıntısından camideki amcaların sırtına çıkan velet dövsen yeridir olan şey insan müsvetdesi.

(bkz: ben küçükken)
ibadet etmeyi öğrenmeye çalışan dünyalar tatlısı bir melektir. günah hanesi tertemiz olup sadece o yumuk ellerini açarak allaha sevgisini göstermek ne güzeldir kim bilir..
baba olduğu zaman çocuklarının da onu taklit etmesi muhtemel çocuktur. namaz kılmayı bilmemesi önemli değildir. böyle bir şeyin yapılmasının doğru olduğunu anlar ve onu bilerek büyür. bu büyüdüğü zaman onun için büyük bir iyilik olacaktır. yani küçükken taklit edebileceği (iyi yönde) bir babasının olması.
secdede yüzüstü yatacak olan çocuktur.
''ne yapıyorum lan ben'' diye birden dışarı çıkmayı seçebilecek çocuk da olabilir.
camii ortamına ayak uyduracak derecede huşu sahibi olanlarının gerçekten tutup da mıncıklanması lazımdır. onlar öyle hoşturlar ki camiiye gelip de oranın adabını bilmeyen bir sürü insan onlardan ibret almalıdır.
(bkz: camide takla atarak babasından dayak yiyen çocuk)

(bkz: sıpa)
babasını taklit ettiğinin farkedilmesinden utanmaya başladığı anda ilmihale sarılacak ve isteklenecek çocuk.
ne yaptığının farkında değildir. oyun gibi bir şeydir onun için. *
başkalarının namazlarının bozulmasına sebep olabilecek bir hadisedir. çünkü öyle komik bir görüntü oluşmaktadır ki millet güldü gülecektir. bu durumda namazın kahkahayla birlikte devamı halinde abdestin de gitmesine sebep olabilecektir.

(bkz: uludag sozluk ilmihal servisi)
takdir edilesi davranış içinde olan çocuktur.
hala bayram namazlarını onun gibi kıldığım çocuk.
bazısı içinden "allah'ım seni seviyorum" diyen çocuktur, saf ve sevgi dolu yüreği heyecanla çırpar. lakin içerideki insanların çoğusu o kadar saf kalple ve doğru kılmazlar namazlarını.
buyuyup de sarkici olursa her zaman playback yapacak cocuktur.
her gün,her sabah "andımız"ı okuyan çocuktan epey bir adım öndedir,lakin bu çocuk da muhtemelen kendisine "andımız" okutulan bir kardeşimizdir.

ben de vakt-i zamanında babasını taklit ederek namaz kılmışlığı olan bir kardeşiniz olarak,bunun gizemli ve bir o kadar da mutluluk verici yönünü keşfetmiştim.taklit etmekten onur duyduğum babamı hala taklit eder dururum ara sıra,bazen bakışlarını,bazen yürüyüşünü...
ailesi tebrik edilesi çocuktur. ona ve ailesine ne mutludur, taklitlerin en güzelidir..
namaz sonrası, baba ben şimdi sevap işledim mi? diye soranları da tarafımdan fark edilmiştir.
cocuk 20 yasina gelir, artik namazi dogru duzgun kiliyordur, dualarida biliyordur. babasi evde namaz kilarken yanindan gecen 5 yasindaki yegeninin carpilmadigini gorunce cok sasirir. babasina sorar "baba bizim cocuk sen namaz kilarken senin yanindan gecti, niye carpilmadi ?" baba da cevap verir, "cocuk oldugu icin, bilincli biri olsa carpilirdi".

bu aynen yasanmistir. ne ilktir nede son olacaktir.

bilincsiz, cahil toplum yetistirme konusunda durmak yok yola devam !

edit: esksileyen mumin kardeslerim, yukarida bahsettigim cahil dindarlarin olmasi sizi mutlumu ediyor ?
masumiyetin simgesi.
doğru yolda olan çocuktur.

(bkz: agac yas iken egilir)
güncel Önemli Başlıklar