1. 1.
  önce : (bkz: üzerinde allah yazan votka)

  kazakistanda yaşarken yaşadığım şehrin emniyet müdürü olan generalin oğluyla sıkı bir arkadaşlığımız vardı. onu çağırdıkları bir cami açılışına beni de davet etti. atladık arabaya gittik. yaklaşık 3 saatlik bir yolculuktan sonra türkistana varmıştık. türkistan biz türkiye türkleri için çok önemli bir yer. zira ahmet yesevi türbesi bu şehirde. bilmeyenler için şöyle söyleyeyim ahmet yesevi biz türkler için bir çeşit aziz paul. yani türkler arasında islamiyetin yayılmasında çok önemli bir yeri olan bir yüce kişi.

  işte bu yüzden türkiyeli pek çok işadamı hatta bizzat türkiyede ki pek çok işadamı bu bölgeye yardımlar yapıp sağına soluna cami yaptırıyor. işte bunlardan birinin açılışına gittik.

  camide bir kazak hoca vardı. çeşitli dualar okudu. namaz kıldık. dua ettik. kendinden bahsetti. çinde yaşıyormuş. komunizm yıkıldıktan sonra kazakistana gelmiş. eskiden yani çinde yaşarken bir budist rahipmiş. burada kazakistanda tekrar dini kurumlar kurulmaya filan çalışılırken bunu da çağırmışlar. demişler böyle böyle. sen de din adamısın. bu işlerden anlarsın. seni hoca yapalım. bu da müslüman olmuş. kuran öğrenmiş. türkiyeye göndermiş devlet bunu. bir yıl ders almış. falan filan. çok az türkçe de biliyor.

  neyse işte hikayenin sonu malum. cami de hoca mihrabda yüzü bize dönük oturuyor. biz ise tam bir saf değil ama yarım daire şeklinde onun etrafındayız. bu muhabbet bu şekilde devam ederken kızın bir geldi. elinde tepsi tepside şat bardaklar ve bir kaç şişe votka ve konyak. servis yapıldı kimi votka kimi konyak aldı. ben her ikisini de sevmem. kaldı ki zaten camide içki içmem.

  "şimdi kutlama zamanı" dendi ve içkiler içildi.

  bu kısa hikaye aslında sosyolog ve din bilimcilerin çok iyi bildiği ve tarihte çok sık karşılaştığımız bir olgunun bizzat yaşanmışlığı.

  bir toplum din değiştirirken ya da hayat tarzlarını köklü olarak değiştirirken eski alışkanlıklarına ani bir çizgi çizip toptan terketmez.

  paganların güneş günü olarak binlerce yıl kutladıkları bayram noel olur.

  türk şamanı göğün altıncı katında oyalayan ve onun yedinci kata yani gök tengri katına çıkmasına mani olan tavşan, halen alevilerin en nefret ettiği hayvandır.

  hala ağaçlara çaput bağlarız, orta asya da dedelerimizn yaptıkları gibi vb.

  işte tüm bunlardan dolayı, kazakistanda ya da müslüman ağırlıklı eski sovyet cumhuriyetlerinin bazılarında votka üstünde allah a atıf yapılan bir slogan olabileceği gibi cami de mutlu anlarda içki de içilebilir. normaldir.
  -1 ... zihinkrizi
 2. 2.
  Avrupa'nın ülkemizdeki insanları dinden uzaklaştırması ve bunun sonucu olarak insanların dinlere cemaat vb. gözlerle bütünleştirmesinden doğan saçma sapan bir konudur.
  ... cimlerebasmakonan
 3. 3.
  helal vodka.
  (bkz: bim)
  1 ... dwarwen