bugün

kürt meselesini çok güzel anlatan
sümenaltı edilmiş , harika bir film ....

Camdan Kalp 1990

https://www.youtube.com/watch?v=r0Dg_ylzvBg
ayrılık mı, sen mi, yoksa sevda mı,hangisi sebebim olur? diye sormuş funda arar. ne farkeder ki amına koyim sonuçta sonumuz olmuş.

tanım: dünyanın en güzel şarkısı.
dertli bağrımda camdan bir kalp var.
artık dönsen de
geçmez ki bu kırıklar..
kırılır. (bkz: düz mantık)
camdan kalp değildir bu elbette. kalbini fiziksel, maddi şeylerden meydaha getirmeyen kişi kalbidir. ne altındır ne pırlanta. candan yapmıştır, kırılmaz ama yaralanır ki bu daha çok acıtır.
ilk amatör ses kaydı denememde okuduğum, funda arar' ın yorumladığı, sözleri günay çoban' a, müziği funda arar' ın eşi febyo taşel' e ait şarkıdır. güzeldir, alır götürür.
Çok bilinmeyen doksanlı yılların başında çekilmiş başrollerinde Genco Erkal ile Şerif Sezer'in oynadığı Fehmi Yaşar tarafından çekilen başarılı fantastik film.
öldüren şarkı. o yüzden, bu şarkıyı sadece ölüler dinler. *
sadece genco erkal'ın oyunculuğu için dahi izlemeye değer eski bir türk filmi.
Yüzyılın şarkıları sıralaması yapılsa ilk beşte yer alabilecek muhteşem yorumuyla Funda arar'in söylediği, sözlerini Günay çoban'in yazdığı, müziğini febyo taşel'in yaptıgı şaheser.
(bkz: Geçmez ki bu kırıklar)
görsel
yolculukta bağıra bağıra söylenebilecek anlamlı sözlere sahip güzel bir şarkı.
"Aşk bizi terk etti. Ah, ne gelir elden?" cümlesiyle bitip tükenen aşkların ardından kendini sudan çıkmış balık gibi hisseden bünyelere seslenen şarkı. elden bir şey gelmediğini bir de funda arar'ın sesinden duymak insanın canını yaksa da bu güzel şarkıyı dinlemekten alıkoyamaz insan kendini (bkz: acı bile kendine getirir adamı).
sevgilisi tarafından yalnız bırakılmış bir insanı anlatan muhteşem sözlere sahip funda arar şarkısı.

Sen gittin,
Yastığımda kokun misafir kaldı.
Gözlerimden haylaz yağmurlar yağdı.
Ayrılık mı, sen mi, yoksa sevda mı,
Hangisi sebebim olur?

Niye gittin ki? *
sevgisi, aşkı camdan olan kişinin kırılganlığı çabuk olur(muş).. e sen topraktan geleni yine gideceği toprak gibi seversen, bu kadar ateş'e camdan kalpte dayanmaz, toprakta dayanmaz, topraktan olan camda.. e sonra yandığına mı yanasın, kırılan cam parçalarından kesilen can'a mı! aşk'ın ateşi varsa kalp camdan olmaz.. o ateşe cam dayanmaz kalpte..
bugün tesadüfen pikniktube da dinlediğim bir şarkı içinde geçen sıfat tamlaması.

şarkı:

http://www.pikniktube.com...Gen%E7%5FYetenek%5FSerkan
çok derin anlamlar içeren nesnedir, özellikle hediye olarak verildiği zaman. şaşırdım kimse yazmamış açıklayalım o zaman. birisine hediye olarak veriyorsunuz aslında demek istedikleriniz tam olarak şu olur: ben sana o kadar çok değer veriyorum ki, zamanla kırılgan bir yapım oluştu sana karşı. söylediğin küçük bir şey bile beni incitebilir. ona* iyi bak; kaybettiğin anda bir daha toparlayamamak üzere dağılır. beni de kaybedersin.

ha eğer bu mesajı anlamıyorsa hediyeyi alan eşşeğin önde gidenidir. oturup anlatınız ki aklı başına gelsin*.
fazlaca can acitan bir sarki özelikle su kismi.
Artık dönsen de
Gecmez ki bu kırıklar..
"aşk bizi terk etti." kısmı insanın içini dağlar.
onarması diğer kalplere oranla daha kolay kalptir. kırınca japon yapıştırıcı ile onarılasıdır.
mükenmel bir yorumcu ile hayat bulan mükenmel bir eserdir.
1990 yılında Fehmi Yaşar tarafından senaryosu yazılan ve yönetilen filmde Genco Erkal, Şerif Sezer, Deniz Gökçer, Füsun Demirel gibi karakter oyuncuları rol almıştır.
fehmi yaşar'a ait farklı bir türk filmidir. yanılmıyorsam 89-90 senesinde çekilmiştir. türk sinemasının ihtiyacı olan sanatsal yapımlardandır ancak yeterince iyi demek zordur.
karşı tarafın elinde tutabilmek için çok özenli davranmasını, hatta onu incitmemek için neredeyse sevmemesini gerektirecek kadar hassas kalp. *
en can alıcı yeridir:
Sen gittin,
Yastığımda kokun misafir kaldı.
güncel Önemli Başlıklar