bugün

nedense call center arandığında pek ortaya çıkmayan zekanın şartı olsa gerek şarttır.
orta zekalı insanlar tarafından pek çok kez tamamlandıgına ve teftiş kurulları için gerekli olan 60'da 52 dogru üzerine çıkıldıgını pek çok kez gördüğüm, görmekle yetinemeyip yaptıgım sınavın gerektirdigi sanılan şarttır. Zaten sorulara ilk bakışta cevap verebilmektir istenen, sorular buna göre hazırlanır. Gişe için 30 civarı, teftiş kurulları için 60 uzerinden 52 üzeri dogru yapılması beklenir. Normaldir. iq'su 90 ila 110 arası olan normal bir insan, iq'su 160-180 dolaylarında olan bir kişinin call center sınavına başvurmaya tenezzül etmeyeceğini de bilir. Daha kötüsü, internetten veya basit testlerden iq sunu ölçebilecegini sanan insanların bu verileri ciddiye almasıdır ki benim tanıdıgım yüzlerce einstein var bu testler sayesinde.
gereksizdir.
nefes alsın yeter.

+ aloğğ...
- buyrun.
+ ahizeye üfler misin?
- ..

(bkz: ahizeye üflemek)
(bi ara vardı böyle geyikler, vay be teknoloji ne gelişmiş diğ mi hüseyin abi? he gülüm.)
dıııtt... dıııttt...

a: unilever call center nasıl yardımcı olabilirim?
b: benim bir sorum olacaktı.
a: evet buyrun...
b: lacancı psikanalizin symbolic order dediği...
a: aramayın lan böyle şeyler için sıçacam freudunuza da lacanınıza da çalışmıyorum lan artık zeki falan değiliz biz allah belanızı versin!
b: ama... ama... allah mı? peki ama marx? diyalektik materyalizm?
a: sıçtırtma marxına da çarxına da!!! et ürünleri 1. sınıftan terkim lan ben manyak mısınız? dahi falan değiliz biz! ulan kim yayıyor bu söylentileri anlamıyorum ki?
sayet oyle bir sart olsa butun call center lar bos kalirdi. yanlis bir onermedir.
cunku sekreter cakmasi olan bir pozisyon icin 180 iq biraz fazla sanki.
hatta simdiye kadar kim call center i arayipta adam akilli bir bilgiye ulasmis bunuda sormak isterim. ararsin,beklersin uyuz bir ses tonuyla nasil yardim edebilirim der,yardim edemez edemedigi gibi birde bundan baska nasil yardim edebilirim ? der. ulan ilk soruyu cozdun mu ki ? ikinciye atliyosun.
buradanda anlasacagi gibi o guzelim 180 iq vecizi burada gaz tuz oluyor.
genelde call center'lara bilgi işlem desteği veren ve devamlı beraber çalışmak zorunda olan bilgi işlemcilerde bu tip bir aşağılama refleksi gelişir. çünkü call center kızları güzeldir ve ona destek veren bilgi işlem birimindeki erkekler de okul yıllarında hep içine kapanık bir delikanlı olmuşlardır. tek ellerindeki güç ise ama ben zekiyim diyebilmektir. bu kızlarla evlenince veya onlarla flört edince de hep o kızcağızları kendinden aptal olması ile suçlayıp egosunu tatmin eder hayvanlar. ne suçu var kızın aptalsa. ne yüzüne vuruyorsun! sen zamparalık yapamamışsan zamanında suç onun mu davar!
- alo kol sentır mı?
+ evet buyrun
- 80, 62, 46, 32,... dizisinde boş yere hangi sayı gelmelidir?
+ yirmi. iyi günler dileriz.
kuyruklu yalandır. einstein in iq sunun 175 olduğu düşünülürse, bankalardan einstein a iş çıkmayacaktır demektir.
bence başlığın doğrusu call centeri arayıp işinizi halletmek için 180 iq şart. eğer onların iqsu 180se bizim 1500 falan heralde.
20 dakikada 60 soru sorulmasının nedeni "20 dakikada 60 tane soru cevaplamanız gerekir" değil, "20 dakikada en hızlı ve doğu maksimum kaç tane soru cevaplayabiliyorsunuz"dur. kitapçığa sonsuz sayıda soru sığdırılamayacağına göre 60 demişler. 120 dese de mantıksız olmayacaktır yani.

ses tonu, diksiyon gibi sebepler de var tabii. iq işin küçük bir kısmı sanırım.
yapılan zeka testlerinin bilimsel anlamda bir geçerliliği yoktur.zira 135 ile 163 arasında ne filozoflar proflar vardır.amaç burada iq ölçmek değildir zaten.senin sana verlen verileri ne kadar hızlı bir şekilde anlayıp yorumlayıp bir sonuç elde ettiğinin ölçülmesidir.bende yapı kredi şeysinin portföy yetkiki yrd. pozisyonu için girmiştim ve yanlış hatırlamıyosam 60 soru vardı ve 52 soru cevaplayabilmiştim.call center sınavına hiç girmemiş biri olarak yanılıyo olabilirim fakat bir banka çalışanı olarak call center veya gişe için açılan sınavlarda göz kapalı 60 soru 20 dakikada 135 iq! lu biri tarafından cevaplanabilr.soruların kalitesi pozisyona göre değişiyor haliyle.
5. viteste 180 yapan ıq isteyen call centerlerdir bulurlarsa öyle adamlar ben daha fazla maaşla çalıştıracağımdır.
Iq ile hiçbir ilgisi yoktur, Müşteri Temsilcisi kıvırma sanatlarının(yalan söyleme, oyalama...) üstadı olmalıdır. Ben 2,5 senedir çalışıyorum ve inan bana kabul edilmemen kaybın değil kazancın.
güncel Önemli Başlıklar