bugün

çalışmayan elektronik cihazların, çalışması için tekme, tokat, yumruk vasıtasıyla çalışmaya ikna edilmesi durumudur. şiddet içerikli bir eylem olduğundan cihazların bir müddet sonra bu duruma karşı bağışıklık kazaranarak kendiliğinden çalışmasıyla şiddet sona ermekte ve cihaz görevini eskisinden daha iyi bir şekilde yerine getirebilmektedir.
bağlantı koptuğunda modeme tekme atmak, vcd ses çıkarmadığında içini açıp bi silkelemek *, cep telefonunu koltuğa fırlatmak örnek verilebilir.
yongalardaki verilerin akisini hizlandirmaya yonelik bir harekettir.
işe yaradığını çok gördüm. tüpü bitmiş tvler, cızırdayan telefonlar en sık uygulanan aletlerdir.
en sonunda hiç çalışmıyorsa ve tamirciye götürdüyseniz. tamirci ne oldu buna yuvarlandı mı? diye sorduğunda iri yapılı erkek kardeşiniz pis pis sırıtmaya başladıysa emin olun ki işte tam bu durumu yaşamıştır televizyonunuz.
türk usulu tamir tekniklerinden birisidir. elektronik cihazlara uygulanan siddet teknigi son cozum sayilmaktadir.
+ ilk olarak üfleme, yetmezse cigerlerdeki tüm havayi püüfffff leme teknigi kullanilir. cok basittir. cihazin icine havanin gidebilecegi bir delikten kuvvetlice üflenir. sogan ve sarimsak kokulusu tercih edilir.
+ cihazi sallama teknigi. üfleme tekniginden daha az efor sarfetmek ve daha kesin bir cozum almak icin kullanilir. vidalarini acmaya gerek yoktur. cihaz saglam sekilde caprazlama tutulur. yukari asagi sertce salvolar yaptirilir. burda amac titre ve kendine gel dusturunu cihaza hatirlatmaktir.
+ cihaza yumruk, tokat ve tekme atma teknigi. oncelikle bu teknigi uygulamak icin ortami sterilize etmek gerekir. 15 yasindan kucuk cocuklar icin olumsuz etki yapacagi dusunelerek cocuk cikarilir. en onemli nokta ise cihazin dijital gösterge kismina dokunmamaktir. haricinde okkali bi tokat atilir. yetmez daha iyi hatta eskisinden bile saglam yapmak icin yumruk vurulur bir kac defa. sonra kucuk cocugun kulagini ceker gibi fisi cekip sündürülmeye calisilir.
nitekim butun teknikleri denediniz olmadi mi? en yakin tamirciye goturup " usta bizim cocuk düsürmüs, makinenin agzina s.cmis, suna bi bakiversen" denilip kurtulunur.
tam lazım olduğu zamanda bozulan elektronik cihazlara müstehak olan şiddettir. .
örneğin; durmadan takılıp ödevi bir türlü yazdırmayan bilgisayarın;
a.faresi karşı duvara şiddetle fırlatılır
b.klavyesine yumruk indirilir,bilekte meydana gelen sızlamanın siniriyle havaya kaldırılıp yine şiddetle masaya vurulur
c.fişi prizden çekilip aynı şiddetle monitöre fırlatılır
d.hepsi
(bkz: çalışmayan elektronik cihazlara uygulanan şiddet sonrası rahatlama)
genelde yumruk atılır.
ben daha değişik bir yol izlemiştim çalışmayan ütüyü çalıştırmak için. ocağı yakıp üzerine koydum ısınsın diye, sonra eridi garibim çok üzülmüştüm...
bir kez bilgisayarın cd okuyucusu açılmadığında tekmelemek suretiyle kasaya uygulamıştım.malum elektronik cihaz bana mısın demedi.yani normal şartlarda hiç önermem.
güncel Önemli Başlıklar