bugün

kesinlikle uygulanması gereken bir yasadır. solcunun da sağcının da cahiline oy vermek yasaklanmalı... bilin bakalım buna en çok hangi parti karşı çıkar?
su tabloyA gore turkiyede oy verebilecek adami mumla ararsin.
görsel
Yıllardır diyorum;

Seçim pusulasına “her vatandaşın bilmesi gereken soruları” koyacaksın.

Bilemeyenin oyu geçersiz olacak.
öyle bir demokrasi anlayışı maalesef yok. o zaman demokrasiyle idare ediliyor olmazsınız.

he diyeceksin ki falanca yerin sosyokültürel kapasitesiyle filancanın bir değil, mantıksızlık ve uyuşmazlıklar çıkıyor…

o zaman abd gibi senatörlü eyaletli sistem yaparsın. herkes kendi yasasını üstünde yaşayan halkının savunduğu değerler etrafında koyar. böylece de azami bir verim alınır.

tabi türkiye gibi ulus devlet anlayışının esas alındığı bir ülkede bu da mümkün değil.

misalen başkanlık sistemi tam bu anlayışa uygundu hatta eyaletler olmadan başkanlık sistemi yönetsel sıkıntılar yarattı ve zararı faydasının önüne geçti. ancak türkiye bölünür mü endişesiyle eyalet sistemi tartışılamadı bile. halbuki doğru insanlar ve doğru bir hukuk sistemiyle eskisinden daha bütünleşik olabilirdi.

biz de her şeyi birbirine karıştırdık. hepsinden işimize geldiği kadar sisteme koyduk.

şu an ne tam demokrasi, ne tam otokrasi var. bir süre de böyle gider.

herkesin kafası karışık.

tercihen başkanlık sistemine hiç girmeden parlamenter demokrasiyle devam etsek hiçbir şey bu kadar zorlaşmazdı. şimdi kim gelecekse %51 için sa,ma saçma hamleler, anlaşmalar yapacak.

dünün koalisyonundan ne farkı var bunun? sanki akp 10 sne önce mhp’yle koalisyona gidemezdi yani.. yersiz yersiz işler.
ben de yıllardır yukardaki yazarın belirttiği gibi “her vatandaşın bilmesi gereken soruları” bilmesi gerektiği ve o şekilde oy kullanması gerektiği kanısındayım.

mesela çok da zorlamadan 3 kere 9 kaç eder, türkiye'nin başkenti neresi, ülkemizi çevreleyen denizler hangi denizlerdir vb gibi soruları cevaplasın öyle oy versin... bi zahmet bunları bilmeyen de beni yönetecek olan kişiyi seçmesin ama seçiyor işte!
görüyor ve artırıyorum en fazla 45 yaş ve en az 4 yıllık üni mezunu harici oy kullanmasın.

millet vekili siyasi seçilme için şartlar zorlaşmalı. prof , yüksek lisans mezunu vb. aydın entellektüel kişiler olsun.
Son birkaç seçimdir oy kullanmıyorum. Benim bi kaybım olmaz yani. Siz düşünün.
Seçmen puanı gibi bir uygulama yapılabilir aslında. Eğitim durumu etkili olmalı mesela, sabıka kaydı olabilir. 5 yıl suç işlemezse etkisiz kabul edilebilir tarzı uygulamalar yapılabilir. En yüksek tahsil ve temiz kaydı 1 çarpan. Diğerleri aşağı doğru 0,9-0,8 diye gidecek şekilde. Belli bir yaşın üstü mesela 70, oy kullanamaz gibi bir şeyler de olabilir. Siyasetçilik yaş sınırı da olmalı kesinlikle mesela 60. Sayılar üzerinde çalışılabilir tabi ama mantık olarak böyle bir sistem olmalı diye düşünüyorum. Mevcut sistemden daha faydalı olacaktır. Çünkü din diye kandırılan insanlar ekonomiden anlamıyor mesela ama tahsilli insanlar ekonomiden daha fazla anlar gibi mantık yürütülebilir.
cahillerin haddini bilmesi, yaşlıların da evinde oturması gerekiyor. cahiller ne cüretle koskoca ülkenin yönetimi hakkında söz sahibi olduğunu düşünebiliyorlar? cahil cesareti işte. bir de her şeyin en iyisini bildiklerini zannederler. yaşlılara ne demeli? ya moruk, dünya senin bildiğin dünya değil. artık sizin geri kalmış fikirlerinize, görüşlerinize ihtiyacımız yok. yaşlıların da hadlerini bilip yeni dünyayı gençlere bırakmaları gerekiyor.
iktidarın aklina şoyle fikirler sokmayin tam tersini yapar sonra bir bakarız belirli bir düzeyde egitim almış kişilerin oy kullanması yasaklanmış.
seçimden önce cumhuriyet tarihi, temel matematik, temel ekonomi bilgisi ve türkçe'den oluşan bir sınav yapılacak. sınavdan alınan puan ile oy değerleri 5k-100/85 arası puan alanlar, 4k-85/70, 3k-70/60, 2k-60/50 ve k-50/0 olacak. zaman içinde k değerinin üst puanı arttırılırsa sistem daha verimli olabilir.
Her zaman desteklerim. Tabi ki burada seçim öncesi IQ testinden değil, farkındalıktan söz ediyoruz.
En basitinden Sokak röportajlarına bakıyorsun ve ister istemez diyorsun ki "bu adam/kadın nasıl oy kullanma yeterliliğine sahip oluyor?"

Platon tee kaç yıl önce demokrasiyi anlatmış, biz hâlâ çözebilmiş değiliz.
ülke 10 senede çağ atlamazsa bende bir şey bilmiyorum.
Hadi diyelim cahillere oy verme hakkı yasaklandı. Peki cahil neye göre, kime göre cahil? Yani iş fos çıkıyor her halükarda.
Sınava gerek yok. 7x6 4+5 gibi ilkokul 1 seviyesi sorusu sorup cevabı doğru yazamayanlar oy kullanamasın veya oyları geçersiz sayılsın, yeter.
cahillere aday olmak da yasaklansın.
Problem şurada ki, insan öğrendikçe ne kadar cahil olduğunu anlıyor. Ve buna bağlı olarakta en cahil kesim herşeyi bildiğini sanan kesim.
Sonuç olarak bir anket yapsan entellektüeller kendini cahil olarak tanıtır, cahiller ise tam tersi.
burjuva demokrasisinin kaldirilmasi, halk demokrasisinin kurulmasi...
hoş geldin lordluk sistemi...avam kamarası...

demokrasi nedir ?
oy kullanma hakkı nedir ?
elinizden alınca ne hissedersiniz ?
boyu 180 den kısa erkekler, boyu 170 den kısa kadınlar oy kullanamaz denirse ne düşünürsünüz ?
iQ 140 dan düşün olanlar oy kullanamaz dense ? hoşunuza gider mi ?

büyük bir güruhun cahil olmasının sebebini neden sorgulamıyorsunuz ?
cahil bırakılmış ve kasıtlı olarak cehaletin iyi olduğu empoze edilmiş bir halktan ne bekliyorsunuz ki ?
cehalet ortadan kalkarsa, bu insanları nasıl sömürecekler ?
din tüccarlarının para kazanabilmesi için halkın cahil olması lazım...
hepsi zincir bunların...
venezuella peyniri, pudra şekeri. 128, süslü....

daha yazayım mı ?
Uğur Mumcu'nun da ifade ettiği gibi, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan kesimi mutsuz edecek, yerinde bir uygulama olacaktır. inşallah o günleri çok geç olmadan görürüz. Yoksa bu cahillerin iktidarı sadece ülkeyi değil doğayı ve dolayısıyla dünyayı zarara uğratacak.