1. 1.
  Son zamanlarda etkisini fena halde gösteren dönemdir. Çok ilginç olaylar baş göstermeye başlamış olması bu dönemi iyiden iyiye hissettiriyordur.
  ... cinsiz tonik
 2. 2.
  hakkı bilmeme dönemidir. bilgisizlikten çok adaletsizliğin dönemidir.
  ... yolgezer
 3. 3.
  Arap toplumunun islam öncesi dönemine verilen ad ve Arapların islam'dan önceki inanç, tutum ve davranışlarını islam döneminkinden ayırt etmek için kullanılmıştır.
  1 ... ikizler kizi
 4. 4.
  öncesi ve sonrası pek farketmemiş.
  (bkz: recm)
  1 -1 ... godspeed you black emperor
 5. 5.
  tarih tekerrurden ibarettir... Yil 2012-2013.
  1 ... niye ki boyle iyi
 6. 4.
  rengi mordur.
  ... hurmaresal
 7. 5.
  Sınırsız evliliğin olduğu, kadınların hiç miras hakkının olmadığı hatta kendilerinin mal olduğu dönem. Bu dönemde de örtünme vardı ama bunu hür köle ayrımı olarak kullanılırdı.
  1 ... selia
 8. 6.
  Başka şekillerde devam ediyor ki işte. Kızını diri diri gömmüyor yine de toprak gibi yaşatıyor. O topluma bir milyar peygamber de gelse değişmez. Pislikler. Ya var ya iğreniyorum ki nasıl. Hele araplaşan türklerden...
  -1 ... huzundeciplakyikananperi
 9. 7.
  kadınlar köle, mal ama muhammed in hanımı ticaretle uğraşıp kervan yönetiyor ve zengin. iki tane evlilik yapmış muhammed ile birlikte üç tane oluyor ama köle istediğiyle evlenemez ve hiçbir miras hakkı da yok.
  bizzat bunu peygamberinizi eşi yalanlıyor. kadının köle olduğu bir yerden kadın nasıl yükselip kervan işletebiliyor?
  ki o çağda bide bu oluyor.
  -1 ... allah yok din yalan
 10. 8.
  Cahiliye Devri islamiyet öncesi dönem olarak da adlandırılmaktadır. isminden de anlaşılacağı üzere bilgisizliğin ve cehaletin en üst seviyede olduğu bir dönemdir. Cahiliye dönemi Arabistan’da görülmüştür ve peygamberimiz gelene kadar devam etmiştir. Burada yaşayan insanlar bilgi yoksunu olduklarından dolayı Allah’ı yeterince tanımazlar ve ona ibadet etmekten kaçınırlardı. Cahiliye döneminde yaşayan insanların yapmış oldukları davranışlar bilgisizliğin ne kadar kötü bir durum olduğunu ispatlamaktadır.
  Cahiliye dönemindeki insanlar putlara tapmakta idi. Bunun gerekçesi olarak da putlara tapmanın onları Allah’a yakınlaştırdıklarına inanmalarıydı.
  Bu dönemin insanları devamlı içki içerlerdi. Şarap içmeyi adetten sayan bu insanlar aynı zamanda sürekli içki muhabbeti de yaparlardı. içki içmenin dışında daha kötü olan kumar da bu dönemde oldukça yaygındı ve insanlar sürekli kumar oynarlardı. Hatta kumar oynamak o kadar üst düzey bir durumdu ki kumar masasına oturmayanlar ayıplanırdı. Kumar kadar kötü bir diğer durum ise bu insanların tefecilik yapması idi. insanlar birbirlerine borç verirler ancak bu borcun iki veya üç katını geri isterlerdi. Devamlı her şeyde faiz uygulaması getirirlerdi. Faiz onlar için normal sayılan bir durum haline gelmişti. Bu dönemdeki en büyük sorunlardan bir tanesi de fuhuş oranının çok yüksek olmasıydı. Fuhuş yapmak ne kadınlar açısından ne de erkekler tarafından yadırganmazdı. Bir erkek cariyesini başka bir erkeğe gönderebilir ve o erkekten bir çocuk yaptırabilirdi. Bu insanların kötü adetlerinden bir diğeri ise kız çocuklarını diri diri toprağa gömmeleriydi. Bunun gerekçesi olarak da namuslarını korudukları için yaptıklarını söylerlerdi.
  ... ertgrlgazi