1. 1.
    psikiyatristlerin kişilerin, özellikle suçlu olanların komplekslerini saptayıp yorumlayabilmek üzerine kurdukları test. test için 100 kelimelik bir liste yazılır ve bunlar kişiye okunur. kişiden bunların kendisine neyi çağrıştırdığı öğrenilir. cevap için belli bir zaman yoktur. ancak psikiyatrist kronometre tutar. bu sayede hangi kelimelere, cevap süresi ortalamasının üstünde bir süre düşündükten sonra cevap verdiğini görür. bunlar kişinin kompleksleridir. bu kelimelere cevap veren kişinin, cevap-zaman grafiği üzerinde, bu kelimeden sonra gelen bir kaç kelime de daha dalgalanma görülür, çünkü kişi halen, az önce kendine söylenen kompleks kelimesinin etkisindedir.
    jung bunu kitabında örneğiyle aktarır: seçkin bir aileden gelen genç bir adama bu testi yapmış, adam bıçak, sivri uç, vurmak, şişe gibi kelimelerde, ortalamanın fazla üzerinde süreden sonra cevap vermiştir. test sonunda jung, "başından böyle tatsız bir şey geçtiğini bilmiyordum" der. genç adam, "neden söz ettiğini bilmiyorum", diye şaşırır. bunun üzerine jung, "biliyorsun, içkiliyken birini bıçaklamak gibi kötü bir olay geçti başından" der. genç önce "nereden biliyorsun" dedikten sonra her şeyi itiraf eder. unutmak istediği, hayatının bir döneminde başına gelen olaylardan biridir bu.
    elbette pek çok veri ile yorumlanır bu test. örneğin kişinin "evet", "hayır" gibi kısa cevaplar vermesi; bazı kelimeleri tekrarlaması; bazı kelimeleri yabancı dilde sözcüklerele kullanması vs...
    3 ... suzergecer