bugün

Hiçbir canlıya kıyılmamalı diye düsünüyorum.
Dürüst olmak gerekirse benim nacizane görüşüm,tabiki benim bakış açımdan farklı düşünen kimseyi rencide etmeden,aynı zamanda bu konuyu farklı bir bakış açısı ile değinmeye çalışırak ve benim gibi herbirinizin geçerli fikrini göz önüne alarak gerçekten ne söylemek istediğimi unuttuğumu düşünüyorum...
Zevke göre değişir kimisi ince sever kimi kalın ona göre kesim şekli değişir.
ne farkederki cacık sonuçta. nanesini unutmayın yeter.
4'e bolup, dogranir. Rendelenir diyen haindir.
Doğranır. Rende ağıza bi garip gelir.
salatalık büyük değilse doğranınca daha lezzetli oluyor.
tabiki doğranır o hıyar tadı ağza gelecek hımmm.
kıyılır ne ya nikah mı bu?
Tadi güzel olsunda kiyilip dogranmasi farketmez.
Annem hep rendeliyordu, fakat bir gün eve misafir geldiğinde doğradı. Demek ki neymiiiş? Doğranırmış. Fakat rendelemek daha pratik olduğu için daha çok tercih edilebilir.
Bahçeye bir tır dolusu yoğurt dökmek.
Bizde böyle bi gelenek var işte nabarsın.
Salatalık mı hıyar mı peki?
eskiden rendelenirdi, sonra ince ince kıyılmaya başlandı, şimdi yoğurdun içersine soymadan bütün olarak atılıyor.
rendenin iri dişli tarafıyla rendele gitsin.
Ben “cacığa hıyar doğrayacağım” diyeni duydum.

Ama “cacığa hıyar kıyacağım” diyene denk gelmedim.

Demek ki doğranıyor.
ben de rendelenmis suzme yogurt ve z.yagli tercih ederim su koyulmamis ve kivamli severim oyle yaparim.
Ben rendelenmiş tercih ediyorum.
Cacığın makbulü bol sulu yoğurtla olur. isteğe göre sarmısak maydanoz nane zeytintağı ilave edilir. Kabukları soyulan hıyarlar yaklaşık mısır tanesi boyutunda doğranır yada kıyılır.

Lakin kibarlaşan milletimiz hıyara hıyar demeği diline yakıştıramadığından bilumum sebzelerin karışımı olan salata yı hıyara reva görmüşlerdir. Asıl skandal budur. 400 yıldır kullandığımız hıyar son 40 yıldır salatalık olmuştur. Binaenaleyh şunu diyoruz;

ben sana kıyar mıyım, o kadar hıyar mıyım..
görsel
görsel
Yoğurdu sulandırıp içine hıyar rendeleyecekseniz ayran için bence.
Kıbrıs'ta doğranır ve yoğurt sulandırılmaz.
Ince ince doğranır. Rende sulandırır. Herkesin zevkine kalmıştır.
c: doğranır.

Tarifimiz 4 kişi içindir.
4 adet hıyar, 1,5mm3 boyutunda kesilir(mm3 dedik şekil üçgen prizma değil, küp olacak). rende yapılmaz, cacık yapıyoruz hıyar çorbası değil.
3-4 diş sarımsak, 1/2 çoba kaşığı tuz ile havanda iyice dövülür, macun kıvamına gelen sarımsağın içine 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt konur ve iyice karıştırılır.
yarım kilo süzme yoğurt, 10-15 adet buz ile hem iyice soğutulur hem de koyuluğu seyreltilir, sarımsak özlü yoğurt bu seyreltilmiş süzme yoğurdun içine alınır ve homojen bir kıvam alana kadar narin narin karıştırılır.
tuz miktarı arzuya göre arttırılır.
sarımsak, buz, tuz ve süzme yoğurt karışımı istenilen koyuluğa ve homojenliğe ulaştığında (istenen kıvam: kaşığa alındığında, kaşığın altından damlamayacak yoğunlukta, boza kıvamı, çorba yapmıyoruz tekrar yazıyorum.) kesilmiş hıyarlar nazikçe bu karışıma dahil edilir. (servis aşamasına ne kadar yakın dahil edilirse o kadar güzel olur, zira kesilmiş hıyarlar yoğurdu sulandıracaktır.)
ilgili karışım, kaselere alınarak servis edilir.

süslemek için,
kuru nane, zeytin yağı, buz kristalleri ve toz biber (pul biber) tercih edilebilir.

Afiyet olsun.

edit: görsel arak, tarif el emeği.
görsel
salatalığı cacığa bütün koyarak deneyelim bence.