1. 1.
  son zamanlarda yerilmek istenen bir terimin arkasına koyulmaya başlanan bir yapım eki. örneğin, (ara: laikçi) (ara: evrimci) (ara: dinci) vb.
  #5179904 :)
 2. 2.
  simitçi, kahveci, gazozcu örneklemelerinde olduğu gibi; mal diye nitelendirdiğimiz ürünleri * satan, bunların ticaretini yapan kişileri ifade etmeye yarayan kelimeler türetmeye yarayan ek.
  #5179921 :)
 3. 3.
  herhangi bir düşüncenin sonuna konulup (sağcı, solcu...) ben bunun savunucusuyum anlamı verilmek istenilendir. oysa içinde bulunduğumuz zamanda bir düşüncenin 3 tip savunucusu vardır.
  birinci tip savunucu; samimidir. düşüncesini körü körüne savunmaz.
  ikinci tip savunucu; başkalarına çamur atarak, kendisinin düşüncesini körü körüne savunandır.
  üçüncü tip ise; ben şuncuyum, buncuyum diyerek sağda solda düşüncesinden geçinmeye çalışandır. en zararlısıdır. çünkü o zamanda işine hangisi geliyorsa o düşünce sisteminin fanatik savunucusu olur bu kişi.
  sonuç itibarı ile kendimize seçtiğimiz görüş yüzde yüz doğru olamaz. bu ülkeyi bölmeyi kendine borç bilmiş zihniyetler bunu anlamak istemiyorlar. ideolojilerini yanlışıyla, doğrusuyla karşılaştığı her beyne entegre etmeye çalışan kişiler bunu anlamadıkça da ülkemizde ki karmaşa ortamı devam edecektir.
  #7124726 :)