bugün

Vazgeçiş cümlesidir.

görsel
ölmeden önce bir kadına telaffuz edilmesi gereken sözlerden biridir.
--spoiler--
artık dünyanın yeniden düzenlenmesi gerekiyor.
--spoiler--

(bkz: bırak dağınık kalsın)
Annemin bana söylediği sözdür. Bırak dağınık kalsın nasıl olsa hizmetçi var topluyor.
bir yaşam tarzı olabilecek cümledir. dağınık olmak güzeldir.
yeni ayrıldığım sevglime sılanın şarkısından esinlenip attığım mesajın cümlesi.
bırak dağınık kalsın boşver. birbirimizi güzel hatırlayalım anlamındaydı ama kışkırtıcı oldu.
kimi zaman insanların çabalarına rağmen daha da batması sonucu söylenmesi uygun söz.
Bırak dağınık kalsın saçların salsın seni rüzgarlara diye devam eden bir Yaşar şarkısı:)
(bkz: bırak dağınık kalsın saçların)
(bkz: dnr)*
tarak şarkısında "dağınık kalsın bırak" şeklinde geçer.
efendim ne yalan söyleyeyim, "bir adamın üç tel saçı varmış..." diye başladığı andan itibaren güldüğüm fıkradır. biliyorum çok demode, biliyorum daha güzelleri var. lakin vazgeçemiyorum, bırakamıyorum azizim...
başa çıkılamayan dağınıklıklarda söylenilen söz öbeği.
(bkz: saldım çayıra mevlam kayıra)
üniversite öğrencisiyseniz, evde kalıyorsanız, sınav haftasıysa ve odanız dağınıksa...

bırak dağınık kalsın bir ara toplarsın.
şu versiyonuda vardır efem ;

(bkz: bırak dağınık kalsın aq) **
"adamın üç tel saçı varmış. berber düzeltmiş falan, sonunda da taramaya başlamış. sola taramış, tek tel düşmüş. sağa taramış bir tel daha gitmiş. artık adam dayanamamış, o kalan bir tel de bırak dağınık kalsın demiş." diye anlatılan bir fıkradandır.
anne kişisi tarafından, saç özürlü * * beylerin, inatla kafasında kalmış olan 2 tel saçı yapıştırma çabalarının sert esen rüzgar sonucu boşa çıkması nedeniyle sarfettiği cümle.

- 2 tel saçın kalmış, bi de uğraşıyosun onunla, bırak dağınık kalsın! *
sen toparlamaya çalıştıkça biri gelip dağıtıyorsa.
ve artık toparlamanın hiç bir mantığı kalmadıysa.

bırak dağınık kalsın...
fırtına isimli yeşilçam filminde kadir inanır ın kankası olan kişinin sürekli söylediği repliktir. bu kişiyi küçük ev filmindeki sezercik in babası canlandırır. sanırım seslendirmesini de sadri alışık yapmıştır yada sadri alışık ı seslendiren kişi.
bir lafın, sözün ardında yüzlerce anlam varsa tek bir anlamın yüzlerce sözü olup uzatma ömrünün sayfalarını. bırak her şey dağınık kalsın.
bir sadri alışık sözüdür.
annem odayı toparlarken sürekli içimden ve arada dışardan söylediğim tümce.

zira kendisi odaya girdiğinde her seyi baska bir yere tıkıştırır ve daha sonra ben onları bulana kadar söyle bir diyalog yaşarız:

- anneeeeea!!
- ne var??!
- dergim nerde?
- bıraktığın yerdedir!
- orda değil?? gene mi odayı toparladın sen??
- toparlamayacak mıydım?
- yahu sonra ne nerde bulamıyorum!!
- (takmaz sessiz kalır)
- dergi nerde?
- bilmiyorum!
- ...

bırak olduğu gibi kalsın diyor insan..
adamın birinin 3 tel saçı varmış.berebere gitmiş.sakalını felan almışlar.saçların ucunu hafiften kesmişler.herşey bittikten sonra berber sormuş. abi saçı nasıl tarayalım.demiş sağa yatır.sağa doğru yatırırken.bir teli kopmuş.kalmış 2 tel.demiş şimdi ne yapayım.demiş sola yatır.sola yatırırken çat diğer telde gitmiş.son tel kalmış artık.berber demiş. abi bu saçı napayım.abisi demiş hiç karışma dağınık kalsın.,
(bkz: berber muhabbetleri)
benimle birlik de,gelmiyeceksen?
dertleri benimle, dermeyeceksen?
eger buna kader, demiyeceksen?
hayat buysa bırak, dagınık kalsın...! *
*
+ ya odam çok dağınık acaba toplasam mı?
şeytan : bırak dağınık kalsın. *
+ dağınık kalsın ya sonra toplarım.
anne: hede bu odanın hali ne topla çabuk topla. bi de anasına bak kızını al derler.
+ ya uufff anne ya tamam topluyorum.
şeytan: tüh ulan yine annesi karıştı , bıktım usandım bu kadından , gebersede kurtulsam.