bugün

küçükçekmece istanbulun merkezine daha yakındır. aslında kendisi bir merkezdir o ayrı mesele. demografik olarak da yatırım olarak da daha önceliklidir.
büyükçekmece de kırmızı taksiler, küçükçekmece de sarı taksiler çalışır. yani küçükçekmece istanbul'un merkezine aittir.
isimleri benzeyip kendileri benzemeyen yerlerdir.
küçükçekmece sadece çekmece'dir. öbürü büyükçekmece.
büyükçekmece daha çok yazlık, küçükçekmece çoğunlukla yerleşim yeridir. büyükçekmece'nin hem göle, hem denize uzun bir sahili vardır fakat küçükçekmece'nin denize kıyısı çok kısadır. son olarak küçükçekmece istanbul'un merkezine büyükçekmece'den daha yakındır.
trafik yoksa ikisinin arası arabayla 15 dk sürer.
birinin çekmecesi büyük, diğerininki küçüktür.
küçükçekmece istanbul'un merkezine daha yakın olması dolayısıyla trafik, gürültü, hava kirliliği gibi faktörlerden daha çok etkilenir. büyükçekmece ise kafa dinlemeye daha uygundur. istanbul'un nadir mavi bayraklı plajlarından birisine sahiptir, suriyeli istilasına dek istanbul'un uzağında bir sahil kasabasında hissedebileceğiniz bir deniz-kum-güneş deneyimi sunmaktaydı. şimdilerde sahilde kalabalık suriyeli erkek grupları, zaman zaman nargile keyiflerini de taşıdıkları sahilde denize girmektedirler. değil denize girmeyi, sahilde yürümeyi dahi zorlaştırmıştır bu durum. ancak küçükçekmece'deki mülteci istilası çok daha önceye dayanır, büyükçekmece'nin güzelce'ye uzanan sahil şeridinde illa ki deniz huzuru yaşayabileceğiniz yer bulmak mümkündür. küçükçekmece'de ise bu pek mümkün değildir. Büyükçekmece istanbul'un sınırlarındadır, nitekim Büyükçekmece'den sonra Silivri'yi de geçince istanbul il sınırlarının dışındasınızdır artık. eğitim, iş vb. sebeplerle istanbul'un merkezine yakın olmak gerekiyorsa büyükçekmece bu konuda dezavantajlıdır. kaldı ki ne metro ne de metrobüs vardır, metrobüse ulaşmak için otobüs ve minibüs gibi seçenekleri kullanmak zorundasınızdır. küçükçekmece eğlence hayatına daha yakındır, kadıköy'e geçmek daha rahattır. ancak büyükçekmece'den kadıköy'e gitmek şehirlerarası bir seyahat gibidir.
büyükçekmecede iş varsa çalışmak isterim.
isimleri benzer fakat kendileri pek benzemez.
büyük bir ihtimalle birinin ismi diğerine kafiye olsun diye konmuştur.
Büyükçekmece'yi çok seviyorum. Çok sıcak çok samimi geliyor bana. Bir ara sürekli oraya giderdik hatta. Ev fiyatları çok pahalı. Orada yaşamak isterdim ancak beklenen istanbul depremi için çok tehlikeli bir ilçe. Bunu da unutmamak lazım.
büyükçekmece'nin uzun bir sahili vardır. küçükçekmece'nin ise denize kıyısı kısadır.
birleştirilip "komidin ilçesi" olarak adlandırılması gereken ilçelerdir.
buyukcekmece istanbulun bati ucuna yakin bir vaha, kucukcekmece ise e-5 trafiginin ta kendisidir.
Küçükçekmecenin dar sokakları ve sık binaları vardır. Büyükçekmece ise daha içerisine girmeden beliren harika bir manzarası ve her köşesinde ağaç olan sokakları.
istanbul'un merkezi yerlerinden büyükçekmece'ye gitmek için küçükçekmece'den geçilir fakat küçükçekmece'ye gitmek için büyükçekmece'den geçilmez. yani büyükçekmece istanbul'a daha uzaktır.