bugün

mülkiyet hırsızlıktır tanıtlamasından çıkarsanmış bir iddiadır. şöyle örneklenebilir; 10 kişilik bir toplumda 10 kişi için var olan toplam varlık 10 birim ise kişi başı 1 birim düşmesi gerekir. ancak kapitalist sistemde kişi başına düşmesi gereken 1 birimi bir diğer birey bir punduna getirerek çalar ve sermaye birikimi yapar, zengin olur. bu mantığa göre zengin olmak için hırsız olmak şarttır.

(bkz: zengin olana cinayetin bile serbest olması)
türkiye'deki özel sektör firmalarında sendikasız çalışan işçiler ve beyaz yakalıların sayılarının bu kadar çok olması ile desteklenen iddiadır. ülkemizde irili ufaklı bütük şirketlerde çalışalara fazla mesai ödenmez. işçi ve beyaz yakalıların emekleri alenen işverenler tarafından çalınır ve bu hırsızlık yasalarca korunmaktadır. yasa, zenginin yanındadır. zenginler, çoğunlukla iş verendir ve emek çalarlar.
zengin olmak için yeteri kadar akıl bilgi birikim cesaret şans vb faktörleri barındırmayan insanların zengin insanlar için attıkları iftira.
+ Hırsız!
- Tamam vergimi vermiyorum, birikimlerimi yurt dışındaki bankalarda saklıyorum, yazlığımı arabamı vergiden düşsün diye şirket üstüne aldım, ihaleye fesad karıştırdım, rüşvet verdim, çocuğumu Amerikan kolejlerinde , Robert'lerde okuttum, seçimlerde istediğim başa gelsin diye yapmadığımı bırakmadım, bankayı hortumladım, trafik sıkışıkken ambulansla havalimanına gittim ama bir daha söylüyorum " ben-hırsız-değilim"!
+ Çüş...
Fakir ama ezik insanların...fakirliklerini haklı çıkarmak için kullandıkları deyiştir.
kıskandığı insanların nasıl zengin olduklarını açıklayacak kapasite ve bilgi dağarcığına sahip olmayan kişinin iddaasıdır.
(bkz: çok sözde yalan çok malda haram vardır)
O zengin olmasa o ülkede 10 birim değil olsa olsa 1 birim olacağı için saçma öneri. Ha eğer parasını iran, Kuzey Kore, Küba gibi ülkelerdeki gibi siyasi ve bürokratik yöntemlerle kazanılmışsa o zaman doğrudur. Ama serbest ticaretin olduğu kapitalist ülkelerde böyle bir genelleme yapılamaz.
beyni sulanmış komünist zırvasıdır.
(bkz: herkes eşittir ama bazıları daha eşittir)
beyni sulanmış komunist zırvası değildir çünkü komunizmin derdi zenginlikle değil farkirlik iledir. ama kesinlikle beyni sulanmış fakir zırvasıdır.
(bkz: kedi uzanamadığı ete mundar der)
proudhon'u çağırıştırıyor. bir de yanlış ama bu. orta sınıf var yahu ille de üretim aracıyla zengin olunmuyor.

(bkz: mülkiyet hırsızlıktır)
genellemelerden genelleme yapmış gibi olsa da, bütün genellemeler gibi yanlış olan ifadedir.
zenginliğin kaynağına göre değişen durumdur. sistemin çelikileri nedeniyle ortaya çıkan zenginlik bazılarına göre kurnazlık iş bilirlik bazılarına gör hırsızlık olarak görünür. benim kişisel görüşüm ise ticaretin temeli zaten ahlaksızlıktır.
organize işler filminden bir repliği akıllara getirir...
+baksana şu evlere hiç arak yok di mi?
çok takıyorum bu cümleye bu kadar arabalar, evler, şatavatlı yaşamlar... hepsi helal mi tabii ki hayır!
zenginlik ile vicdansızlığın örtüştüğüne bir kanıt daha.

Zenginlerin son fantezisi
Günde 6 bin dolar ödeyerek "iNSAN ÖLDÜRÜYORLAR!"

02.07.2009 09:48
Rusya'da okyanusa açılan lüks gemi şirketleri heyecan arayan zengin müşterilere Somali kıyılarında korsan avı fırsatı sunuyor. Özel gemiler Somali'deki Cibuti'den Kenya'daki Mombasa'ya seyahat ediyor. Zengin müşteriler günde 5 bin 790 dolar ödeyerek, dünyanın en tehlikeli sularında dev tankerleri ve yolcu gemilerini rehin alan Somalili korsanların saldırısına uğramayı bekliyor.

100 MERMi 12 DOLAR

Korsanların saldırısına uğradıkları zaman da, Rus zenginler gemideki el bombaları, makineli tüfekler, roket atarlarla karşılık veriyor. Ekstradan günlük 9 dolar ödeyen müşterilere Kalaşnikof veriliyor. Ekstra 12 dolar ödemeyi kabul ederseniz 100 merminin de sahibi oluyorsunuz. Makineli tüfek ise günlüğü 475 dolara kiralanabiliyor. Gemide, eski özel tim askerlerinden oluşan bir ekip de bulunuyor.
Rus yatçı Vladimir Mironov, "Onlar korsanlardan da beter. Konsanlar en azından rehin aldıkları kişilere karşı dürüst davranıyorlar, bu insanlar ise sadece cinayet işlemek için para ödüyorlar" diye konuştu.

http://www.haberturk.com/...cat=200&dt=2009/07/02
http://haber.sol.org.tr/d...urjuva-biziz-haberi-15982

(bkz: islami burjuva)
bütün zenginler hırsız değildir,ama çalışarak yahut para biriktirerek zengin olunanamaktadır. sadece formülü henüz bulunamamıştır.
bu konuda yöresel deyim:
zengin olmak istiyorsan al sat.
geçinmek istiyorsan yap sat.
bazen insana, nereden geliyor bu denizin suyu acaba, dedirtebiliyorlar.
ancak, anadan babadan kalma miras zenginliklerini ayrı tutmak gerekir. *
haklı bir iddiadır. nice emekçinin emeğini sömürerek kazanmışlardır onca parayı.
incil'deki bir ayette şöyle desteklenen iddia:

"bir devenin anahtar deliğinden geçmesi bir zenginin cennete girmesinden daha kolaydır."
bütünü derken siyasileri ayrı bir kefeye koyarsak:
(bkz: zenginin malı züğürdün çenesini yorar)
Milyonlarca kişi iddia edildiği gibi olan kişi başı yıllık 10 bin doları almadığına göre doğrudur.
çok laf yalansız cok para haramsız olmaz zırvasına benzer,züğürt tesellisidir.