bugün

padişahlar kibir yapmamak için zaman zaman halka kendileri söyletmiştir bu sözü. kendileri söyletmese dahi hoşlarına gitmiştir. padişahlar zaten kendi kavuklarında sarık yerine kefen sarıp taşımaktaydı.
Böbürlenme padişahım, yargılanacaksın!
--spoiler--
Tam olarak şu şekillerde kullanılan bir deyiş: "Büyüklenme padişahım, senden büyük Allah var", "Mağrur olma padişahım, senden büyük Allah var", "Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var". Denilir ki, sanıldığının aksine halk değil, saray çevresinden seçilen bir kişi, özel bir toplanma anında padişahın yüzüne bunu söylermiş eski devirde; bir tür gelenekleşmiş bir anımsatma. Kişinin elinde olan gücün ve erkin ve hatta şanın şöhretin sihrine kendi kaptırıp kendini büyük görmesini ve herkesten üstün kabul etmesinin önüne geçmek için bir anımsatma sözü. Her ne kadar şimdilerde Vatikan tarafından güncelleştirilip yenileri de eklense, bir zamanların 7 ölümcül günah listesinin en başındaki günahlardan biridir kibir.
--spoiler--
sende bir insansın ve ölümlüsün.yani her ne olursan ol öleceksin.

böbürlenmeyin ateistler sizde bir gün öleceksiniz. işte o zaman darwin size güzel bir siktir çekecek.
onun gerçeği " magrurlanma padişahım senden büyük allah var " degilmiydi?
anneye söylendiği taktirde ortaya garip ve dünyevi bir diyalog çıkmasına neden olan kalıp cümledir:

-böbürlenme padişahım senden büyük allah var.
+ne padişahı kızım estağfurullah.
-hö.
böbürlenme birinci nesil senden büyük zall var gibi bir şey.
kimsenin kendini bişey sanmaması gerektiğini, şah da olsa padişah da olsa herkesin birer kul olduğunu anlatan atalarımızın söylediği güzel bir sözdür.
(bkz: zalimin zulmü varsa mazlumun da allahı vardır)
ne yazık ki sözü geçen padişahların duymaktan pek de hoşlanmadıkları lakırtıdır. zira diğer insanların allah gibi taptıkları padişah tahtında otururken ölümden sonraki dünyanın padişahı pek de umurlarında değildir. burada suç padişahın mıdır yoksa padışahı o tahta oturtup sonra da tahtına nazaran elini eteğini öpenlerin midir orası bilinmez...
"gelde anlat bunu küçük dağları yarattığını sanan ota boka fetih yapma heveslisi eşcinsel padişahına" denilesi.
kazurat beyinli olan inadim inat kişilere söylenmesi farz olan söz.
Bazı törenlerde halk tarafından osmanlı padişahlarına söylenir.
padişahın gururunu zedelemeyecek, aksine karizmayı tavana vurduracak laftır. ulan adamdan büyük bir tek allah var, daha ne olsun. senden büyükleri yan yana dizsek dünyayı çepeçevre 4 defa turlarız.
ukala vezir mottosu.

-kuşattım kaleli hobbidi hobbidi hoplatıyorum gevurları
-görecektin baş vezir perişan ettim alayını
+gururlanma padişahım senden büyük allah var
-var var yine vurun kellesini
'böbürlenme' lafı kullanılmış mıdır gerçekten sorusunu sorduran cümle. ne bileyim, biraz iddialı geldi. 'akıllı ol padişahım' der gibi..
padişah tarafından kellesi uçurulmak üzereyken, 'dur bi laf kalabalığı yapayım, kafa karıştırabilecek bir şeyler söyleyeyim. belki faydası olur' ümidiyle kurduğu cümle.
(bkz: ferman padisahin daglar bizimdir)
(ara: allah*)
bir insanın fazla böbürlenmesi durumunda, bu duruma son vermek ve ilgili kişini gazını almak için söylenen atasözü veya deyim.
aziz yıldırım' a hitaben ahmet çakar' ın söylediği anlamlı ve doğru sözdür.
bazı sözlük yazarları içinde geçerli olan cümle.
söyleyen kişinin kafası uçurulmamıştır, bu da osmanlı nın nekadar adil bir yönetim anlayışı içinde olduğunun göstergesidir.
beddua versiyonu;
(bkz: alma mazlumun ahini cikar aheste aheste)
keloglan cümlesi.