1. 1.
    bütün dinlerin kitabı olmadığı için yapılması mümkün olmayacak önermeler arasına giren eylem. kitabı olan bütün dinlerin kitaplarını okumaksa gayet güzel bir eylemdir. hepsi yazılmış olduğu dönemlerinin en muhteviyatı en geniş kitaplarıdır.
    #737016 :)
  2. 2.
    "Evet Karabekir, Arapoğlunun yavelerini Türk oğullarına öğretmek için Kuranı Türkçeye tercüme ettireceğim ve böylece de okutturacağım, ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler.. Atatürk
    Kazım Karabekir-Paşaların Kavgası Syf,159

ne güzel demiş ulu önder ama işte bazı seyler ne yapılırsa yapılsın degişmiyor.ama yine de insanların bütün din kitaplarını okuyup, arastırıp burdaki carpıklıkları ögrenmesinin zamanı coktan gelmiştir hatta gecmektedir...
    #737336 :)
  3. 3.
    (bkz: kardeş satanizm in kitabında ne anlatılıyor)
    #737347 :)
  4. 4.
    okuyan kişi din kobusunda daha da açık görüşlü olur. yobazlık söz konusu değildir bu insan için.
    #737361 :)
  5. 5.
    (bkz: aynı tanrıya inanan dinlerin kitaplarının farklı olması)
    #737391 :)
  6. 6.
    "Kuran'ın tercüme ettirilmesini emrettim. Bu da ilk defa olarak Türkçeye tercüme ediliyor. Hz. Muhammed'in hayatına ait bir kitabın tercüme edilmesi için de emir verdim." (Atatürk'ün Temel Görüşleri, Fethi Naci, s.55)

"Camilerin mukaddes mimberleri halkın ruhi, ahlaki gıdalarına en yüksek, en verimli kaynaklardır. Minberlerden halkın anlayabileceği dille ruh ve beyne hitap edilmekle Müslümanların vücudu canlanır, beyni temizlenir, imanı kuvvetlenir, kalbi cesaret bulur." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 1, s. 225)

"Düşmanlarımız, bizi dinin etkisi altında kalmış olmakla itham ediyor, duraklamamızı ve çöküşümüzü buna bağlıyorlar; bu bir hatadır. Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların, erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir."(Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, 1959, c.2, s.86)

"Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası, hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kuran'daki anlamı açık olan ayetlerdir. insanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor" (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 2, s. 93)

Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım'la uzun yıllar komşuluk yaptık. Her yıl Ramazan ayı yaklaşınca Atatürk kız kardeşine; "Makbule, Ramazan geliyor, annemize hatim okutmayı ihmal etme"der ve hatim okuyacak hafıza hediye edilmek üzere bir zarf içerisinde para verirdi." (Din Toplum ve Kemal Atatürk, Ercüment Demirer, s.10)

ayrıca: "Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum"
    http://www.atamizindeyiz.com/01/ata10.htm

demek ki neymiş: atatürk'ümüz dinsiz veya ateist değilmiş.

demek ki neymiş: tercümenin nedeni budalalıkları ispatlamak değil halkın daha rahat anlaması içinmiş.

demek ki neymiş: atatürk hz. muhammed'e ararbınoğlu değil peygamber efendimiz dermiş.

demek ki neymiş: atatürk validesi zübeyde hanım için son kutsal kitap kur'an okutuyormuş.

islam'a inanan insanlara atatürk'ü sevdirmenin yolu o'nu islam'a sövdü demekle değilmiş.

edit: atatürk'ü islam dışı görüşlerle savunan yazılar vardı, uçmuşlar...
    #742973 :)
  7. 7.
    ağlama duvarı önünde boynunda haç ile oruçlu oruçlu namaz kılma hadisesiyle sonuçlanacak olan felsefi yarma şeftali.
    #742976 :)
  8. 8.
    ateistliğe, en azından deistliğe yol açabilecek hadise. "madem bu kadar ahlakı yücelten kitapları var, neden bu mallar hala yok haçlı seferiydi, cihaddı diye birbirlerini gebertiyorlar" diyerek tüm dinlerden soğumaya sebep olur*.

okumayı planlayanlara tavsiyelerim:
    -tevratın başı biraz sıkıcı. çok fazla isim var, bunun oğlu şu, şunun torunu bu falan diye. dikkat etmezseniz ana hikayeyi kaçırırsınız. isimler önemli.
    -mısır'la alakalı bölümleri dikkatli okuyun. hz.ibrahim'in karısını firavuna kızkardeşim diye vermesi ve karşılığında altınlar, cariyeler, develer, eşekler, köleler, dişi eşekler** almasının gerçek ismini yazdığı için aziz nesin'i sivas'ta yakmaya çalıştılar.
    -incil'in başı da sıkıcı. ama kıyameti anlatan son bölümü acaip heyecanlı. mahşerin dört atlısı, deccal (kuzu), kıyamet savaşı falan var, tom clancy romanları gibi.
    -kuran kronolojik sırayı pek takip etmiyor, ama arada bazı bölümlerde çok güzel hikayelere rastlayabilirsiniz. ayet sırasına göre değil de ayetlerin iniş sırasına göre okursanız olaylar daha anlamlı gelecektir, giriş-gelişme-sonuç tam net olmasa da görülecektir.
    #1026388 :)