bugün

beşinci nesil şakalı komikli entryler yazan sığırları gösteren gerginlik.
(bkz: marmara derbisi)
kökleri 2003 04 e dayanan gerginlik.
hiç unutmam Rize bjkyi yenmisti hatta (bkz: Tümer metin) boş kaleye gol atamamisti ve maalesef bursa düştü.

gerçi yıllar sonra bjk yüzyılın kiyagini yaptı bursaya 2009 10 da bursa bjkyi yendi şampiyon oldu (bkz: 2-2 mi 2-2 mi)..
bursabeşiktaş kardeştir amk. ortalığı bulandırmayın. beşiktaş'ın en sevildiği şehirlerden biri bursa'dır.
eskisi kadar olmayan gerginliktir. olmasını da istemeyiz zaten ama bu hafta bursa beşiktaş'ı yener ve beşiktaş şampiyonluktan olursa kesinlikle yeniden başlayacaktır.
aslında hiçbir gerekçesi yokken bir anda kanlı bıçaklı olan iki gurup temsilcileri.
bursaspor'un beşiktaş yüzünden küme düştüğünü savunmasıyla ortaya çıkan gerginliktir. bursaspor o sezon ligi 40 puanla tamamlamıştır ve ligin en az gol yiyen takımlarındandır. ama bursaspor savunmadaki başarısını hücumda gösterememiş ve çoğu maçta gol bulamamıştır. o sezona çok iyi başlayan beşiktaş ise 11 puan fark attığı rakibi fenerbahçeye sezon sonunda şampiyonluğu kaptırmıştır. iki takım için de daha kötüsü tribünlerin arasının bozulmasıdır. bu yüzden beşiktaşlılar bursada, bursasporlular istanbulda maç izleyememektedir.
(bkz: 7 sene)
bursanın küme düştüğü sene medyanın güdümüyle oluşan, beşiktaşın da buna çanak tutmasıyla tavan yapan gerginlik..
MiLLiYET'ten olay yaratacak ŞiKE BELGELERi
Ünlü futbolcuya Peker'den mesaj: Oynamayacakmışsın haberin olsun

X: Abi, o özellikle koştu, abi biraz koşması lazımdı. VP: Yok yok, .... çocuğu gol atmak için oynadı.X: Yok abi! Sergen konuşmuş şimdi abi. Yemin ediyor öyle bir şey yok. VP: Sergen mi diyor? X: Evet. VP:Sergen'e? .... edecek Vedat abin dedin mi?

SEDAT PEKER'iN AĞABEYi VEDAT PEKER'DEN SERGEN YALÇIN'A MESAJ:

Milliyet, 2003 - 2004 sezonunda takımların kaderini etkileyen şike organizasyonunun belgelerini açıklıyor

Örtbas edilen ŞiKE BELGELERi - 1
LUBE AYAR araştırdı

italyan savcı Stefano Palazzi'nin, dinlemeye takılan bir telefon konuşmasından edindiği "kanaat"le, "son şampiyon" Juventus'un üçüncü lige; Milan, Fiorentina ve Lazio'nun ise 2. lige düşürülmesini istediği "şike soruşturması", Dünya Kupası'nı bile gölgede bıraktı. Üstelik, bu soruşturma devam ederken Dünya Kupası'nı italya kazandı.
Kısa sürede tamamlanan soruşturmanın ardından, dosyayı önünde bulan temyiz mahkemesi, sadece Juventus'un Serie B'ye düşürülmesine karar verdi. italya'da yaşananlar, belki de en çok Türkleri şaşırttı. Spor basınımız, çeşitli iddiaları yeniden gündeme getirdi. Savcılar soruşturma başlattı, Başbakanlık Teftiş Kurulu harekete geçti.
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, iddialara değil, "kanıtlara" ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Var olan kanıtları göz ardı edenler için, tamamı dava dosyalarındaki belgelere dayanarak hazırlanan bu yazı dizisinin, sözü edilen "eksikliği" tamamlamasını umuyoruz. Çoğunu ilk kez okuyacağınız belgeler, daha önce gündeme gelen bazı iddiaları da kanıtlayacak. Cumhuriyet savcılarının ve hâkimlerin elinden geçen bu belgeler, işlem yapıldığı taktirde Turkcell Süper Lig'deki bazı takımların akıbetinin Juventus'tan farklı olamayabileceğini gösteriyor.
2004'te ligin kaderini tayin eden Beşiktaş ve Rizespor, bu üçlünün ilk ikisini oluşturuyor. Ve sormadan edemiyoruz: Polisin, organize suç örgütlerine yönelik teknik takibine takılan birkaç telefon konuşması bu kadar çok bilgiyi önümüze serdiğine göre, tamamen "şike"ye yönelik bir soruşturma kim bilir neleri ortaya çıkaracaktır?

'Bursa, Beşiktaş'a prim gönderecek'

Mayıs 2004. iddiasını kaybeden Beşiktaş'ta başkan Serdar Bilgili, teknik direktörü Mircea Lucescu. Beşiktaş, son maçında kümede kalmak için mutlaka 3 puana ihtiyacı olan Rizespor'la oynamaya hazırlanıyor. 15 Mayıs'taki maç için Rizespor son kozlarını oynuyor. O günlerdeki telefon konuşmaları, Sedat Peker'e yönelik "Kelebek operasyonu" için yapılan teknik takibe takılıyor. Telefon kayıtlarında "evladımız" sıfatıyla anılan Sergen, maça çıkmıyor. Emre Aşık, kötü oynuyor, Tümer 78. dakikada oyundan alınıyor. Serdar Topraktepe, "müsait" bir pozisyonda geri dönerek olası bir golün önüne geçiyor! Ve Beşiktaş, Rize'ye verilen "ilginç" bir penaltıyla maçı 1 - 0 kaybediyor. Sonuçta Rizespor 42 puanla 1. Lig'de kalıyor. 40 puanlı Bursaspor ise küme düşüyor.

'Canlı para getir, sorumlusu benim'

'Çıkar amaçlı suç örgütü lideri' olduğu iddiasıyla yargılanan Rizeli Sedat Peker'in abisi Vedat Peker, maç için gerekli girişimlere başlıyor. O dönem Rizespor'un futbol şube sorumlusu olan Peker, kendisine "Başkanım" diyerek hitap eden ve kayıtlara 'X Bay' olarak geçen kişiye "canlı para getirmesini ve elinden geleni yapacağını" söylüyor.

10 Mayıs 2004 (Saat: 13.15)

VP: Şimdi prim de yollanacak herkese.
X: Göndeririz ya!
VP: Bursaspor, Beşiktaş'a prim yollayacak.

X: Başkanım sana geleceğim, beni reise götüreceksin.
VP: Gel. Ama reis yok, problem var biliyorsun. Telefonla elimizden geleni yaparız.
X: inşallah! Onun selamı yeter.
VP: Hayır! Prim yolluyorlar.
X: Baba yolluyorlar da! Sergen'i çağıracaksın, iş bitecek da! Sergen bizim evladımız değil mi? Gerçi ha reis, ha sen fark etmez. Baba yanına geleceğim.
VP: Para al gel, para! Anladın mı? isteyene prim falan yollamayın, para getirin. Prim var! Söylemiştim sana, anlıyorsun değil mi? Canlı para getir. Sorumlusu benim paranın.
X: Canlı olmaz da, tamam hallederiz.

Çok koşan Sinan'a küfür!

"Gereğinden fazla koşan" Sinan'a öfkelenen Vedat Peker, kimliği açıklanmayan bir kişiyle şunları konuşuyor:

15 Mayıs 2004 (Saat: 19.33)
VP: 11 numara Sinan var ya!
X: Abi, o özellikle koştu, abi biraz koşması lazımdı.
VP: Yok yok, .... çocuğu gol atmak için oynadı.
X: Yok abi! Sergen konuşmuş şimdi abi. Yemin ediyor öyle bir şey yok.
VP: Sergen mi diyor?
X: Evet.
VP: Ne dedin Sergen'e? .... edecek Vedat abin dedin mi?
X: Evet abi. Hiç koşmasak olmaz!
VP: Tamam onu da kaybetmeyelim! Hepsine teşekkür et, Sergen'le konuş. Hepsiyle konuş, hepsine teşekkür et.
X: Konuşacağım tabii abi!
VP: Uçakta beraber olacağım zaten hepsiyle ya!

Kafanı takma

Rizespor Futbol Şube Sorumlusu Peker, maç günü 0543 334 34.. numaralı hattı arıyor. Dosyada hattın sahibi belirtilmiyor. Aldığımız bilgilere göre, numara o tarihte Sergen'e aitti.

15 Mayıs 2004 (Saat 12.37)
VP: Sen oynamayacakmışsın, haberin olsun!
X: Tamam abi. Merak etme abi.
VP: Aman gözünün yağını ... seyirci var ya! Var ya kalbim durmaya başladı ya!
X: Yok be, bir şey olmaz ya. Sen kafanı takma.

'Reis olmasa bu takım küme düşmüştü'

Sedat Peker'e yakın isimlerden Yaşar Durmuşoğlu'nun, maç akşamı Hasan isimli kişiyle yaptığı telefon konuşması, Rize'de yaşananların özeti gibi.

15 Mayıs 2004 (Saat:22.29)
YD: Baba böyle bir stres olmaz! Hiç oynamadılar abi, kaleye gidemiyorlar! Hakem bir penaltı verdi de, kurtardı bizi be. Ya reis olmasa, bu takım küme düşmüştü Hasan!
H: Bir de pankart asmış, "Vedat Peker seninle gurur duyuyoruz" diye! Onu yazanı ...! Ulan bunun neresinden gurur duyuyorsunuz!
YD: Vedat Peker diye bağırdılar desem, reis bunu...

H: iyi ki sen kapışmadın onunla!
YD: Benimle nasıl kapışacak? Görevli geldim buraya! .... onu vallahi billahi burada!
H: Beni makaraya saracaktı, gelmemem iyi oldu değil mi?
YD: Vallahi iyi oldu! Ama millet var ya, fino gibiydi be abi! Böyle süt dökmüş kedi gibi! "Kesin düştük" diyordu ya, bunu bir gördüler abi! Ama o Beşiktaşlı çocuklar var ya! Helal olsun! Ya o Serdar var ya! Seyrettin mi maçı?
H: Seyrettim seyrettim...
YD: Hasan, bu Rize takımı Fener'i nasıl yenmiş abi ya?
.
H: Bursa yendi, Akçaabat yendi, istanbul yendi!
YD: Ya berabere kalsak var ya kesin düşüyor takım! Ulan bu reis var ya, büyük adam ya! Yok abi, reis olmasa vallahi gelmezdim. Takım harbi düşüyordu... Beşiktaş'a prim yollamış Bursa, çocuklar kabul etmemiş... O Serdar, Emre falan var ya! Ah be abi! Öyle bir şey olsa, kesin sahaya atlayacaktım.
H: Ya Tümer var ya Tümer! Tümer'le telefonda konuştum. "Biz ..... bayıltırdık" diyor.
YD: 5 yaparlardı bizi 5, 5!
H: "Fenerbahçe'nin karşında bizim için oynadılar. Bizim için çalışan takımı kümeye göndermemiz ayıp olur" dedi.
YD: O çocuklar, bizim evlatlar var ya! Onlardan Allah razı olsun, babaya da söyledim... Çocuklar bizi koridorda gördüler, hepsinin gözleri parlıyordu ya!

Lucescu ne dedi?

Lucescu, geçen günlerde Vatan gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Özellikle kariyerinin sonuna gelmiş oyuncularım resmen bana ve takıma ihanet ettiler. Başta Zago, Cordoba ve Ronaldo olmak üzere yabancılar iyice kenara çekildiler. Ama yöneticilere söylemiştim. Onlara kariyerinin sonuna gelmiş, para için oynayan futbolcuların, her şeyi deneyebileceğini anlatmıştım. Buna rağmen Beşiktaş yönetimi onların parasını vermedi. Onlara yol açtı. Boşluk bıraktı. Konya maçından sonra Cordoba'yı kenara çekip 'Maç sattın mı?' diye sordular... Geriye dönüp baktığımda, şüphelerimin yerine oturduğunu görüyorum. Şimdi kendime kızıyorum. Çünkü o zaman kötü adam ben olmuştum. Türkiye'deki sisteme karşı mücadele etmek çok zor."

sorulan sorulara cevaptır.
saçma sapan bir gerginliktir.
öncelikle o sezon olup bitenleri bir bursalının agzından dinledim 3 soru 3 cevap aldım.

s-soru
c-cevap

s1- o sezon samsun maçıyla zaten çökmüş olan beşiktaş hangi maçıyla sizi küme düşürdü.

c1- rize beşiktaş maçıyla.

s2- dostunuz ankaragücü niye akçaabatı yenemedi? konya niye istanbulu yenmedi?

c2- adamlar ellerinden geleni yaptılar. devre arasında silahlar çekildi mecburen maçı verdiler.

s3- 27 maçta 22 puan toplayan bir takım sence 7 maçta 18 puanı nasıl aldı?

c3- tamamen hırsımızla ve inanmışlığımızla alakalı.

beni pek tatmin etmedi açıkçası. bursaspor son 7 hafta 18 puan alıcak ve son 17 maçta anca 19 puan alabilen bir takımı suçlayacak. garip doğrusunu söylemek gerekirse.
son hafta bursanın önünde kalan takım ise istanbulspor olmasıda manidardır.

bursa taraftarına tek soru. madem düşürmek akla gelmişken. altayı kim düşürdüyse acilen cevaplasınlar.

edit: ulen cevap bekliyoz eksi değil. cevap veremiyorsanız ne diye eksilemek. cevap verirsin göt edersin eksiden daha makbule geçer. demedi deme.
34.Hafta

14 Mayıs 2004 Fenerbahçe 2-4 Malatyaspor
15 Mayıs 2004 Çaykur Rizespor 1-0 Beşiktaş
Galatasaray 3-1 Elazığspor (Seyircisiz oynandı)
Gençlerbirliği 2-2 Trabzonspor
Adanaspor AŞ 4-1 Denizlispor
Gaziantepspor 4-1 Diyarbakırspor
Bursaspor 1-0 Samsunspor (Adapazarı'nda oynandı)
Akçabaat Sebatspor 3-2 MKE Ankaragücü
Konyaspor 0-2 istanbulspor AŞ

Alın size o sezonun son hafta fikstürü. Ahı gitmiş vahı kalmış, hiç bir iddiası olmayan Beşiktaş, Rize'ye penaltı golüyle 1-0 yenilmiş. Tamam vurun Beşiktaş'a anasını satayım şikeciyiz biz.

Ancaaak, bir de kardeşiniz var sizin, 0616 dediğiniz. Hani çok sevip, pamuklara sarıp sarmaladığınız; onlar ne yapmış ? Sebat'a yenilmişler. Peki noolmuş ? Sebat ligde kalmış, Bursa düşmüş.

Şu tablodan sonra Ankaragücü'ne kardeş deyip Beşiktaş'a saldırmanızın sebebinin reklam olmadığını savunmayın bana cancişler. Ha Ankaragücü'ne de sövün, sayın yani azıcık delikanlı olun; bir Bursa maçında atkı takıp 90 dk Bursaspor'u desteklemezsem adam değilim.

tanım: Reklam kokan gerginliktir.
o bursalıların gerginliği durumudur. ne zaman beşiktaşı görseler karşılarında yeni gelin gibi gerilmelerinden kaynaklanır.
-"dünya döndüğü sürece, ne beşiktaş'ı ne de erman toroğlu'nu unutmayacağız."
beşiktaş gibi bi klüp bursa gibi bi klübe neden kasti bir çalım atma gereği duysun ki diye soramayanların başlattığı sadece bursasporlular tarafından önemsenen saçma olaydır.
bursaspor'un kendi pisliğini başkasının üstüne yıkmaya çalışması sonucu ortaya çıkan gereksiz gerginliktir.
bu kadar çok sorunlu olmalarının kırılma noktasına kadar olan döneminden önce şimdiki halin tam aksine kardeş iki takım olmasının payı yadsınamaz...
bursaspor'un bjk ı son dakikada acı bir şekilde eze eze yenmesiyle beşiktaş taraftarları arasında artan gerginliktir. *
saçma sapan bi sebeple (bkz: bursasporun küme düşmesi) bize* saldırmanız, kendi kendinize bir takım havalara girmeniz takdire şayan(!). küme düşmenize sebep gösterdiğiniz Beşiktaş'ın o sezonki halini unutuyosunuz. 11 puan öndeyken bir takım adı konulamayan engeller nedeniyle şampiyonluğu kaybetmişken, kardeş takımınız olan ankaragücü de sizi yenmişken bize bulaşmayın olur mu?
beşiktaş jimnastik klübünede renktaşı juventus veya marsilya futbol kulüpleri gibi şikeden dolayı küme düşmeye varan bir ceza verilmesi durumunda ortadan kalkacak durum. bursaspor çok mu dürüst veya değilse ne tip cezalar almalı ondan sonra tartışılır. ayrıca bir bursalı olarak bursaspor taraftarı olmaktan gurur duyuyorum ve herhangi bir taraftar grubuna mensup olmayı çok gereksiz bir eylem olarak görüyorum, çarşıya ise meyve sebze almaya çıkıyorum.
(bkz: savcılar göreve)
bir bursasporlu olarak iyiki beşiktaş var diyorum. maç seyretmenin, tribünde ağızdan salya saçarak bağırmanın, -laf aramızda biraz da koyup çıkarmanın- bir anlamı oluyor. hedef seçiliyor. alınan kötü sonuçları faturasını ödeteceğin birini bulmaktır.
sezon boyunca birikmiş siniri adisyon fişi gibi kullanıp sezon sonu tahsilatını yapmaktır bu gerginlik. hani bizim insanımız bilmiyor mu ingilizler gibi "-huuuuu , -oooooo" şeklinde maç izlemeyi? elbette biliyor. ama tad veriyor mu? kesinlikle hayır. davul, klakson, bu gerginlikte soundtrack olarak kullanılır. birbirine denk her iki takıma böyle gerginlikler yakışır. faydalıdır.

edit: dozunu kaçıranların amınakoyim!
beşiktaş jimnastik klübünede renktaşı juventus veya marsilya futbol kulüpleri gibi şikeden dolayı küme düşmeye varan bir ceza verilmesi durumunda ortadan kalkacak durum. bursaspor çok mu dürüst veya değilse ne tip cezalar almalı ondan sonra tartışılır. ayrıca bir bursalı olarak bursaspor taraftarı olmaktan gurur duyuyorum ve herhangi bir taraftar grubuna mensub olmayı çok gereksiz bir eylem olarak görüyorum, çarşıya ise meyve sebze almaya çıkıyorum.
(bkz: bursaspor besiktaş gerginliği)
bursaspor'un haddini bilmemesidir.

haddini bilmeyene haddini bildirirler.