bugün

görsel

raconu jülyen jülyen keserler...
yeşil bursa sevdiğimiz bir memlekettir... kendileri cihan padişahlarının doğduğu büyüdüğü memlekettir.

lakin silah kullanımın da bursa halkı tereddüt yaşamaz...varsın yumuşak bursa desinler top bursa desinler sanaii de güçlüdür, tarihin de kaçakçılık yatar şimdi ki nesil bilmez.

hiç bir şeyin tadı kalmadığı gibi yenilerle kıyaslamak her konu da yanlıştır.
görsel

santral garaj havalesinin önde gelenlerinden sarı murat.

bursa çocuğu akma, kokma, yanma, terleme yapmaz; pas, kir, leke göstermez, her yerde çakışır.
bursanin havasi sert adami mert olur. travestisi bile kavgaya cagirsan gelir zaten inanmayan cagirsin merinos tren istasyonun ordan kent meydanina kadar olan kisimda ankara yolundalar.
kabadayı mı hahaha ay ben gülerim ayol.
Öyle bir kültür varmış eskiden bursada. Yaklaşık elli sene önce sona eren. Alay ediyorlar ama Bizim yeni yetme arkadaşlar bunu bilmezler. Kastedilen mafya vâri yapılanma da değil üstelik. Harbiden kabadayılık. Yıldırım semtinde bir kahve var. Davutdedeye yakın. Eskilerinden yaşlı bir beyamca anlatırken kulak misafiri olmuştuk istemeden. O kahvehâneden bir bardak su içmeyeni o âlemden saymazlarmış. Belli bir raconu âdabı ve kuralları varmış. Kavga etmek adam dövmek haraç kesmek hır çıkartmak değil bu mesele. Mahallenin ağır abisi. Sahip çıkmak koruyup kollamak etrafı kolaçan etmek göz kulak olmak haksızlık ve yanlış yapılmasına müsaade etmemek takip etmek yerine göre müdahale etmek. Halka özellikle de garibanlara yardım etmek. Almak değil vermek. Bi nevi bekçilik etmek. Hatta karakol ve zaptiyelere (polis) yani asayişe yardım etmek. Kalmadı o kültür şimdilerde bitti.
oksimoron ifade örneklerindendir.
babamin en buyuk kuzeni,biz dayi deriz,onlardan birisiymis vakti zamaninda. yesil’deki tekel bayiisini bir kac sene once rahatsizlanana kadar isletmeye devam etti. kepenkler kapaninca ne raki sofralari kurulurmus,ne dost meclisleri..sagliginda cok anlatirdi o meshur eski gunlerini.
filinta gibi delikanliymis,pos biyik,simsiyah gur saclar,cakir gozler..
her seyden once saygi vardi,buyukten cekinme vardi,adap vardi der o zamanlar icin.
hala sokakta goren onunu ilikler,hastanede evde hic yalniz birakmazlar onu. vefa duygusu boyle bir sey iste,40 yil gecse de en ufak iyilik bile hatirlaniyor.
ibnedirler.
bir bursalı olarak yazasım geldi. vallaha gerçek bir bursalı fenadır piskopattır. maçlardan belli değilmi holiganlık tavan yapmış amk.
görsel
Özellikle garajaltı civarında olan tiplerdir.
Ellerinde tespih olur.
Bir tarafta da toplar var. Ne acayip bir yermiş bursa.
nonoş şehri Bursa'nın lgbt dayılarıdır. pembe terlik, dildo tespih evet.
görsel
Kabadahahahahah...
Valla ters bir laf atılmasını bekliyor gibi buradakiler. Yani geneli ele alıyorum biri sataşsa da sıçsam bacağına gibi bir gerginlik hakim. Ses çıkartmaya gelmez vallahi deli gibi insanlar.
biraz oksimoron oldu sanki dediğimiz ifade.
güncel Önemli Başlıklar