bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    1854'te tarihi mahkeme hamamı karşısında, bir katlı kagir bir bina olarak inşa edildi. aynı yıl erkek rüştiyesi olarak kullanılmaya başlandı; 1892'de mülki idadi'si ile birleştirildi. 1911'de kız rüştiye (malhatun) mektebi adını aldı. bu değişiklik sırasında; kuzeye bakan bahçe tarafında iki dershaneli, numune-i terakki adında, köse nuri efendi'ye ait özel okul açıldı ve bu okul 1915'e kadar eğitim-öğretim yaptı. 1920' de kapatılan okuli ismail hakkı bey tarafından kız sanayi mektebi adı altında tekrar eğitime başladı. 1920-1921'de yunanlılar okul binasını hastane olarak kullandı, bu sırada yatılı öğrenciler bugünkü müdür evinde kaldılar. öğrencilere bu evin karşısındaki binada ders okutuldu. yunanlılar'ın tahliye edilmesinin ardından gizliliğe bursa kız muallim mektebi adıyla yeniden öğretime başlandı. 26 eylül 1949'da ismi "kız lisesi" olarak milli eğitim bakanlığı'nca tescil edildi. bursa kız lisesi içerisinde, 1993-1994 öğretim yılından itibaren yabancı dil ağırlıklı lise de açıldı (süper lise). atatürk'ün manevi kızı prof. dr. afet inan (ank.ünv.d.t.c.fak.), prof.dr. afife batur (i.t.ü.mimarlık fak.), prof.dr. yıldız aydın avanoğlu (ist.ünv.cerrahpaşa tıp fak.) bursa kız lisesi'nden mezun olan olmuş önemli isimler arasındadır.

http://www.bursakizlisesi.k12.tr/hakkimizda.asp
    1 ... kabaktadi
  2. 2.
    bir bahcesi vardır giriste, keskin bir simsir kokusu. yine bahcesinde erik agacı. minik bir havuz hatta. onceden resim dersleri hep bahcede yapılırdı. birde bandırma vapuru maketi vardı. simdi nasıl bilmiyorum ama o yıllarda bahcede dolasması bile keyifliydi.

zamanında disiplini ile bilinirdi. ortaokulu bklde okumus birisi olarak, benim okudugum ilk yıl bir mudire hanım vardı ki akıllara zarar. okula girerken elinde cetvelle etek boyu kontrolu yapar, dizaltı corapları buyuk bir azimle tek tek olcerdi. sonraları forma degisti ilk once, mudire hanım emekli oldu, simdi ne zaman bir bkl li kız gorsem hayret ediyorum ozellikle etek boylarına ve makyajlarına. *
    2 ... kabaktadi
  3. 3.
    Bursa daki her beş kızdan beşininde mezun olduğu yada devam ettiği okuldur. Ancak neden erkek lisesiyle bu kadar yakın inşaa edilmiştir? Bu konu üzerine çeşitli forumlar, tartışma platformları oluşturulmuş olmasına rağmen sebep anlaşılamamıştır. Neyse ki artık okul unisex olmuştur da bu çelişki bir nebze olsa da hafiflemiştir.
    1 ... dont be cute
  4. 4.
    bursa'daki diğer bandolara göre orta seviyede bir bandoya sahip olan okuldur.
    1 -5 ... gladio78
  5. 5.
    iyi voleybolcu yetiştiren bir lisedir ayrıca.
    2 ... alchoburn
  6. 6.
    arkasındaki yola bakan sınıflardan erkeklere laf atılan okul. bi okulun böyle şeylerle anılması üzücü tabi ama çoğunlukla böyle şeyler akılda kalıcı oluyor maalesef.
    1 -3 ... burock_
  7. 7.
    hastane olarak kullanıldığı dönemlerde ana binanın bodrum katının morg olduğu efsanesi öğrenciler arasında geyik unsuru olmuş, türkiyenin ilk kız bando takımını kurmuş, karma lise olmasından önceki yıllarda beden eğitimi derslerinin yazları mayo şortla yapıldığı, bir dönem kapısında polis ekiplerinin beklediği eğlenceli lise.
    3 ... hasstr
  8. 8.
    okuduğum dönemde müdür pircioğlu nun yeni eğitim-öğretim yılı açılışında bir konuşmasında ''bu okulun çatısında kiremit olmak bile bir ayrıcalıktır.'' demesiyle beni ve yanımdaki arkadaşlarımı dumura uğrattığı mekandır bursa kız lisesi.başka bir tabirle bizim aramızda 'bkl' ana girişteki kestane ağacından zamanında biz de nasibimizi almıştık. patır patır dökülürdü kestaneler. bilmem hala öyle mi? bir yılı geçti görmeyeli.
    ... kunefe
  9. 9.
    bursa kız anadolu lisesi olarak anadolu lisesi kategorisinde yer almaktadır artık.ama en iyisi için (bkz: bursa anadolu lisesi)
    ... ortamci
  10. 10.
    beyaz şahinlilerin çervesinde cirit attığı okul.
    2 ... sophie