bugün

1854'te tarihi mahkeme hamamı karşısında, bir katlı kagir bir bina olarak inşa edildi. aynı yıl erkek rüştiyesi olarak kullanılmaya başlandı; 1892'de mülki idadi'si ile birleştirildi. 1911'de kız rüştiye (malhatun) mektebi adını aldı. bu değişiklik sırasında; kuzeye bakan bahçe tarafında iki dershaneli, numune-i terakki adında, köse nuri efendi'ye ait özel okul açıldı ve bu okul 1915'e kadar eğitim-öğretim yaptı. 1920' de kapatılan okuli ismail hakkı bey tarafından kız sanayi mektebi adı altında tekrar eğitime başladı. 1920-1921'de yunanlılar okul binasını hastane olarak kullandı, bu sırada yatılı öğrenciler bugünkü müdür evinde kaldılar. öğrencilere bu evin karşısındaki binada ders okutuldu. yunanlılar'ın tahliye edilmesinin ardından gizliliğe bursa kız muallim mektebi adıyla yeniden öğretime başlandı. 26 eylül 1949'da ismi "kız lisesi" olarak milli eğitim bakanlığı'nca tescil edildi. bursa kız lisesi içerisinde, 1993-1994 öğretim yılından itibaren yabancı dil ağırlıklı lise de açıldı (süper lise). atatürk'ün manevi kızı prof. dr. afet inan (ank.ünv.d.t.c.fak.), prof.dr. afife batur (i.t.ü.mimarlık fak.), prof.dr. yıldız aydın avanoğlu (ist.ünv.cerrahpaşa tıp fak.) bursa kız lisesi'nden mezun olan olmuş önemli isimler arasındadır.

http://www.bursakizlisesi.k12.tr/hakkimizda.asp
bir bahcesi vardır giriste, keskin bir simsir kokusu. yine bahcesinde erik agacı. minik bir havuz hatta. onceden resim dersleri hep bahcede yapılırdı. birde bandırma vapuru maketi vardı. simdi nasıl bilmiyorum ama o yıllarda bahcede dolasması bile keyifliydi.

zamanında disiplini ile bilinirdi. ortaokulu bklde okumus birisi olarak, benim okudugum ilk yıl bir mudire hanım vardı ki akıllara zarar. okula girerken elinde cetvelle etek boyu kontrolu yapar, dizaltı corapları buyuk bir azimle tek tek olcerdi. sonraları forma degisti ilk once, mudire hanım emekli oldu, simdi ne zaman bir bkl li kız gorsem hayret ediyorum ozellikle etek boylarına ve makyajlarına. *
Bursa daki her beş kızdan beşininde mezun olduğu yada devam ettiği okuldur. Ancak neden erkek lisesiyle bu kadar yakın inşaa edilmiştir? Bu konu üzerine çeşitli forumlar, tartışma platformları oluşturulmuş olmasına rağmen sebep anlaşılamamıştır. Neyse ki artık okul unisex olmuştur da bu çelişki bir nebze olsa da hafiflemiştir.
bursa'daki diğer bandolara göre orta seviyede bir bandoya sahip olan okuldur.
iyi voleybolcu yetiştiren bir lisedir ayrıca.
arkasındaki yola bakan sınıflardan erkeklere laf atılan okul. bi okulun böyle şeylerle anılması üzücü tabi ama çoğunlukla böyle şeyler akılda kalıcı oluyor maalesef.
hastane olarak kullanıldığı dönemlerde ana binanın bodrum katının morg olduğu efsanesi öğrenciler arasında geyik unsuru olmuş, türkiyenin ilk kız bando takımını kurmuş, karma lise olmasından önceki yıllarda beden eğitimi derslerinin yazları mayo şortla yapıldığı, bir dönem kapısında polis ekiplerinin beklediği eğlenceli lise.
okuduğum dönemde müdür pircioğlu nun yeni eğitim-öğretim yılı açılışında bir konuşmasında ''bu okulun çatısında kiremit olmak bile bir ayrıcalıktır.'' demesiyle beni ve yanımdaki arkadaşlarımı dumura uğrattığı mekandır bursa kız lisesi.başka bir tabirle bizim aramızda 'bkl' ana girişteki kestane ağacından zamanında biz de nasibimizi almıştık. patır patır dökülürdü kestaneler. bilmem hala öyle mi? bir yılı geçti görmeyeli.
bursa kız anadolu lisesi olarak anadolu lisesi kategorisinde yer almaktadır artık.ama en iyisi için (bkz: bursa anadolu lisesi)
hakkında efsanelerin anlatıldığı, güzel kızlarla dolu, içerideki 3-5 erkek öğrencinin yerinde olabilmek için can atılan okul.
herzaman alternatifi bulunan okul.

- aga kız lisesine gidelim iş olur..
* aga saçmalama şimdi ta orayamı gitcez!!
- o zaman necatibeye kaynayalım..
* ya uzatma..
- nuri erbak!!!
* hasbinallahh skcem okulunu şimdi ha..
kız lisesi'nin kız lisesi, erkek lisesi'nin erkek lisesi olduğu dönemlerde caminin köşesinde bekleyip kızları kestiğimiz yer*.
bir zamanlar önünde dolandığımız okul. erkeklere pandik atan kızları vardı o zamanlar, hey hey. ha necatibey, ha kız lisesiydi o zamanlar..
o zamanlar, o zamanlar.
1999 yılında bando takımının majorlerine aşık olmuştum. Tabi durumdan haberim yoktu. Sonra bu bando takımı Türkiyenin ilk kız bandosu olduğu için hülya avşarın programına çıktı. Benim yazıldığım hatunda en başlarında. Tabi o saaten sonra bizim iki gramlık şansımız son bulmuş oldu. "Hülya avşara çıkmış kişiyim seni donumda sallarım" havaları bitirdi beni.
kaliteli egitimi ve gerçekten çok degerli hocalara sahip orada okuma fırsatı bulamayan kişilerin agzından efsanelerin inmedigi (bkz: kedi uzanamadigi cigere mundar der)misali bursa nın en eski ve koklu birçok birincilikleri olan güzide okularındandır.
anadolu lisesi adını aldıktan sonra, başarısı bir nebze de olsa düşen okulum(du). sanırım anadolu liseli öğrenci arkadaşlar nereye geldiklerini anlayana kadar sene bitti de derslerine motive olamadılar. zira kolay değil 15-16 yaşındaki çocuğun kalkıp evinden, 5 kıza 1 erkeğin düştüğü, şehrin göbeğindeki okula gelmesi.

ayrıca mustafa alkan adında lanet olası bir müdür yardımcısına sahip okuldur. okulda 4 tane müdür yardımcısı vardır ve azili katil tipli, en agresif, en huysuz, en en en.. olanı bize denk gelmiştir. okul yıllarında kan kusturması yetmezmiş gibi, kaybettiğim diplomamın yerine bir belge almak istemem de tam bir travma geçirtmiştir bana. türlü bahanelerle * * * * ancak ve ancak 6. gidişimde çıkartmıştır diplomamı. burdan selam ederim, kocaman kulaklarını çınlatırım.
(bkz: bursa anadolu kiz lisesi)
süper kısmında gayet iyi eğitim verilen, lavaboları her daim pis, kantininde süper açmalar satılan, hergün yokuş çıkmaktan illallah dedirten mezun olduğum lise.
yatili bolumundeki camin yakinlarindan gecen erkeklere kizlar tarafindan laf atildigi soylentileri olan yer, okul.
doğrusu BURSA ANADOLU KIZ LiSESidir.
*her lisede olduğu gibi kapının önünde sıralanmiş, ağ atmiş av bekleyen erkeklerin olduğu lisedir..
ilk anadoluzedeler olarak süper bölümüne deli gibi imrendiren, o sene tüm anadolu sistemine geçen okullar gibi dengesizliğini tavana vurdurmuş, düz bölümündeki kızların oturmasını bilmemesi yüzünden anadolu erkeklerinin yüzünde güller açtırmış, zamanındaki beden eğitimi hocasının ısrarla anadolu bölümündeki öğrencilerin aleyhine hakemlik yapmasına rağmen voleybol şampiyonu olan sınıfa dahil olduğum; eski kız lisesi hocalarını kaybederek başarıyı düşüşüne bile bile lades demiş, "sizler seçilmiş öğrencisiniz" ayağına tüm anadolu sakinlerini gaza getirmesine rağmen öğrencilerine üvey muamelesi yapan, hayatınızda hiç göremeyeceğiniz kadar pis tuvaletlere sahip okuldur. hiç bir numarası yoktur. lakin son iki sene yeni gelen hocalarıyla sayılı zamanı eğlenceli kılmıştır. velhasıl, ilk mezunlarını geçtiğimiz ay veren (bkz: bursa anadolu kız lisesi), ayrılalı 2,5 ay olmasına karşın hem hafiften özlenilen hem de kurtulunduğuna memnun olunan okuldur. bir puan vermek gerekirse vasatın üstüdür. ayrıca tuvaletinde düz bölümünün öğrencileri arasında geçen;

- ne işiniz var lan sizin burda orspular?
* makyaj yapıyoz lan kaşar.
/ skeyim makyajını be fahişe. ahhahha.

diyaloğuyla şahsımı ve arkadaşlarını "nereye düştük ulan biz?" sorusunu sormaya teşvik etmiştir.
artık anadolu lisesi olan bu lise, adından mütevellit genellikle kötü anılır.zamanında kapısının önünü mesken tutan bazı zatlar şimdiler de büyüyüp adam olunca kötülerler bu okulu. verilen eğitimlerle, kaliteli öğretmenleriyle sıcak ortamı, mantı günleriyle özlenen bir okuldur, okulumdur.
artık adı bursa anadolu kız lisesidir...
şehir merkezinde oturuyorsanız eğer ve gidip gitmeme konusunda kararsızsanız kesinlikle gitmeyin.
müdür yardımcıları 5 para etmez.
ingilizce öğretmenleri beş para etmez ilkokulda öğrendiğim ingilizceyi unuttum.
matematik öğretmenleri iyi olan var ama çok serttir. tahtaya kaldıracak korkusundan dersi takip edemezsiniz.
ayrıca çok pahalıdır. her bir bok için onlarca lira para isterler.
müdür yardımcılarının allah bin belasını versin az çektirmediler okulun öğrencilerine. adamlar 30 yıldır aynı okulda.
ortamı çok kötü... orada kız ayarlarım diye giden ergenler varsa eğer. vazgeçin bu sevdanızdan. bir boka benzemiyor çoğu kız. kızların sağlam olanları sadece %10 luk bir dilim. onlarda zaten kendinden 2-3 sınıf yüksektekilerle çıkıyor.
4 sene boyunca bu okulda okudum bir tane bile canım ciğerim kardeşim dediğim bir arkadaşım olmadı. hala orta okul ve ilk okul arkadaşlarımla takılıyorum.
okula gidenlerden eğer muhafazakar kesim varsa gitmesinler... ezilirsiniz... okula gidenlerin çoğu zengin piçi ve ayrıca çok şımarık öğrencilerden oluşmaktadır...
sessiz sakin bir çocuğunuz varsa yollamayın...
diğer okullarıda az çok biliyorum ve onlarınkini yanında okulun idaresi eğitimi bahçesi binaları vs. özellikleri göz önünde tutulursa okula ancak 10 üzerinden 3 veriyorum. oda şehir merkezinde olduğu için...
hemen yanında erkek lisesi var ona gidin... iyi bir eğitim almak istiyorsanız ertuğrulgazi anadolu lisesi var ona gidin, öğrencilerine iyi davranıyorlar ve eğitimi güzel yanlız şehir dışında...

önemli not: bursada 16 tane anadolu lisesi vardır. bursa kız anadolu lisesi 6. sıradan öğrenci almaktadır ilkokullardan. ama üniversitelere yollarken bu sıralama 15.liktir. düşünün artık eğitim kalitesini. yüksek puanlarla öğrenci alması iyi bir okul olduğu göstermez.
edit: bu entry'e hangi kız lisesi mezunu eksi verdi gerçekten çok merak ettim.
''hangi lisede okudun'' sorusuna gururla cevap verilebilecek, Bursa 'nın en eski ve en köklü okullarındandır. ders aralarında, ayrı güzel olan bahçesinde huzur bulduğumu hatırlarım zaman zaman...