bugün

bursada gordugum, adını ancak bu sekilde nitelendirebilecegim, pislik oldugunu dusundugum, kapkac ve gasp yapan kisilerdir.

bunu yazarken zorlanıyorum aslında terbiyem izin verse bursa daki o. cocukları yazacaktım ama, anlayın artık.

evim bursa nın bilindik bir semtinde, bursalılar bilir umurbey mh, sakaldoken civarında. yaklasık yarım saat once bir kadın cıglıgıyla balkona cıktık, esim polisi ara kapkac oldu dedi, ve dısarı fırladı. polisi aradım bende dısarı cıktım. yaklasık 40- 45 yaslarında bir teyze agzı burnu kan icinde aglıyor. serefsizin teki cantasını calmıs, ilk once yumruklamıs, zorla gaspetmis. teyze keske bıraksaydın cantayı dedim, bırakmıs zaten ama serefsiz evladı yumruklamıs teyzeyi. su pecete verdik ama asırı darp almıs. esim bu arada birden kosmaya basladı. bu serefsizi mahalleli ile yakaladılar. o arada polis ekipleri geldi. bizde gittik yanlarına. iste asıl soku burda yasadım. ben 17- 18 yasında bir cocuk beklerken polis arabasında 60- 65 yaslarında beyaz saclı bir adam gordum.

isin trajik kısmı kadından cantayı calarken o sırada bir taksi musteri brakıyordu. taksici olayı birebir gormus ve kacmıstı. ben bu duyarsızlıga hayret ediyorum. bana dokunmayan yılan bin yıl yasasın mantıgı ile bakalım daha kac kisi zarar gorecek.
artık gerekenin halk tarafından yapılarak, sonları iyi olmayacak maluklar.
türkiye'de adaletsizliğin, yargının ne kadar bozuk bir düzende işlemesinin getirisi olarak görülebilir. bu tür olaylar sadece bursa'da değil büyük şehirlerin tamamında ve ekranlara yansımayan bir çok yerde yaşanmaktadır. ülkemizde kap-kaç olaylarının artması görüluyor ki yetkililerin önlem alma gayretsizliği ve vurdum duymazlığı neticesinde tavan yaşmış durumdadır. bu suç ile ilgili bir yasa çıkacağı konu edilmişti. fakat devlet yetkileleri sadece kendi acil adli konularına (gelecekte rahat edeyim) eğildiğinden suç işleyen insanların artmasına neden olmaktadır.
isin beni en cok etkileyen kısmı teyzeye polis sordu, bu saatte ne isin vardı dısarda diye, teyze cevap verdi. beyim isteydi, kızımda ders calısıyordu, bolmeyim dersini dedim kıza kahve almaya cıktım...

yani bu mudur simdi, nasıl dısarı cıkacagız bilemiyorum, korkmamak sinirlenmemek elde degil. teyzenin o hali icler acısıydı, yuzu parcalanmıstı diyebilirim. dilerim o serefsiz adam iyi bir ceza alır.
ceza kanunumuzdaki açıklar nedeniyle daha birçok türevinin yaşanmasının mümkün olduğu durumdur.
idam cezasını içermeyen, genel af gibi gerzek ötesi bir haltın gerçekleştirilebildiği bir ceza hukuku düşünülünce duruma davetiyenin önceden çıkarılmış olduğunu düşündürüyor.
aftan yararlanan herkes şimdi içeriye 2 kat fazla suç işleyerek giriyor.
ülkede seri katillerin kol gezmesi
(bkz: şeriatın mantıklı geldiği anlar)
polis ve devriyenin arttırılmasına sebeptir.
kapkaç mı, gasp mı?

kapkaç iki türlü yapılıyor. birincisi, otomobilden uzanarak ya da yaya olarak yürümekte olan birinin çantasını almak. her şey çok hızlı olup bittiğinden sanığın teşhis edilmesi güç oluyor. kapkaç, zor kullanma ve mağdurun yaralanması durumunda gasp haline dönüşüyor. kapkaççılar kısa süre öncesine kadar tck 8217; nın 313. maddesi 8217;ne göre yani 8216;cürüm işlemek için teşekkül oluşturmaktan 8217; altı aydan bir yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyorlardı. altı ayı aşmayan cezalar paraya çevrildiğinden kapkaççı serbest kalıyordu. kapkaç çetelerinin fütursuzca cinayet işlemesi, kamuoyunun tepkisi savcıları da harekete geçirdi. yakalanan kapkaççılar, 313. madde yerine 4422 sayılı kanun 8217; a göre yargılanıyor. yani, organize suç işledikleri için 20 yıldan başlayan ceza istemiyle haklarında dava açılıyor. "

kaynak : hukuki.net
alabilecegimiz guvenlik onlemleri icin:

http://www.konya.pol.tr/kapkac.htm
(bkz: sözlük formatı)
sırf bursada olmayan pislik türüdür. her yerde karşımıza (allah göstermesin) çıkabilirler.
bununla birlikte buradaki pek çok beyan, forum niteliğinde olmuş gammazladım.