bugün

Benim de mezun olduğum okuldu. Özellikle tuvaletlerinde pek fazla sigara içerlerdi.
92 terminal otobüsüyle ya da metroyla da gidebilirsiniz acemlerde okula yakın durakta inebilirsiniz.
bir bursa erkek lisesi degildir.
saçma sapan bir yerde olan okuldur.
ayrıca ehliyet sınavına burada girmiştim. hey gidi günler.
pansiyonu sofi yuvası, hocaların ve öğrencilerin çoğunun ülkücü ve dış bahçe duvarlarında sol yazıların olduğu güzel okulum.

ayrıca bursa'da en güzel kızların olduğu lise namı vardır. okulun ağır abileri ve atarlı kızları acemler istasyonunda takılır.
çekirge'de bulunan lisedir.

lise 1. sınıfı okumuşumdur. sınıf seçme sınıf idi. not ortalaması en yüksek olanları toplamışlardı. 34 kız 11 erkek idi. erkekler çifter çifter oturdu sıralara. bana bayan yanı kaldı. bayan da pek şirindi. bana hasta oldu. ben de ona hasta oldum. sonra bişey olmadı. bu da böyle bi anımdı.
Ayşegül hocanın kızlara ismet hocanın erkeklere kök söktürdüğü, çöküş dönemini ayı baha müdürle yaşayan efsanevi lise. okuduğum da lisedir. bünyesinde türlü öğrenci barındırandır. çeşitlilikten yıkılır.
hala bursa´daki en iyi duz liselerdendir.ogrencileri pek parlak olmasa da en azindan olay cikarmazlar,bir meslek lisesi degildir okul.
merkezi olmasi sebebiyle her turlu tipi bunyesinde barindirir,ozel okuldan atilmis tikiler,dikkaldirim kezbanlari,metalciler,rapciler,futbol delileri...turk gencliginin anatomisini cikarmak isteyen bir profesorun gelmesi gereken yer kesinlikle burasidir,zaten turkiye gibi bu lise de kalabaliktir.*
2011 sonbaharinda yabanci dil okumak icin geldim ben bu okula bu arada,iki sene boyunca en kotu siniflari bize verdiler ancak bu sene xxxxxxxxl mudurumuzden soz aldik en iyi sinif bize verilecekmis,nedir bu dil siniflarinin cilesi.neyse butun tirtligina ragmen sevdigim okuldur.
biz de bir aralar liseliydik.
ayşegül hoca ve bayram hocanın efsane olduğu okuldur... *
2008de son süper sınıflarını * mezun etmesi, iyi hocaların birer birer emekli olması ya da başka okullara tayin olması sonucu artık ortalama bir düz lise olmuş okul. oysa sabahları * kılık-kıyafet kontrolleriyle, sınıflardan kırmızı converse toplayıp milleti yalınayak bırakan ayşegül hocasıyla, xxl müdürüyle orijinal bile sayılabilirdi bir zamanlar.
iki binanın birleşimiyle oluştuğu gözlenen ana bina ve iki katlı bir ek binaya sahip olan okul.
güzel sarışınlara sahip bursa anadolu lisesinin hemen üst tarafında bulunan ve yine zübeyde hanım doğum hastanesinin alt tarafında kalan bina bakımından sıkışmış okul.
namı deger;
cum cum cum si si si
cumhuriyet lisesi

yada kısaca bcl
hayatımın en tatlı dört senesini geçirdiğim, 'baha'sız bir eğitim yılı da yaşamış olarak mezun olduum*, bursanın en güzel semtlerinden birinde bulunan okul..
Bir zamanlar Bursa nın en iyi okullarından biri olmasına rağmen Anadolu lisesi yapılan okullardan biri olamaması sebebiyle kalitesinin düştüğünü zannettiğim 4 yılımı geçirdiğim ne iyi nede kötü anabileceğim okulum.
pansiyonunda softa takımının cirit attığı okul.
arka tarafında "devlet parasız yatılı okulu cumhuriyet lisesi pansiyonunu" bulunduran okul.
mezun oldugum okulum, bir donem bilardo salonu bile acmıstır bunyesinde. sonraları yonetim bunu buyuk bir hata olarak nitelendirmis ve okulu e tipi ceza evi misali tamamen dısarıya kapatmıstır. *

http://bursacumhuriyetlisesi.k12.tr/
özel okullardan şu,bu, ve bir şekilde atılanların son durağı ,bundan bi sonraki durakda hizmete açılmıştır..oda hemen arkasındakı okuldur.
eski müdür baha'nın her konuşmasında cumhuriyet liseli olmak ayrıcalıktır dediği ama kimsenin herhangi bir ayrıcalığı olmadığı, benim 4 senemi yiyen okul
eski havası kalmamış bir zamanlar bursa nın en iyilerinden diye tabir edilen ,ayı baha, deli ayten,bedenci nesim ve güzel karısı gibi enteresan hocaları olan okul,