bugün

peki bunların adı neden "burç"? burç, bir kalenin savunma ve gözlem noktasıdır. hatta da kalenin diğer noktalarından daha yüksek bir bölgeyi temsil eder. burç kavramı çıktığında insanlar hala kale savunması yapıyordu, yani bu kelimeli öylesine kullanmış olmaları imkansız. neden kapı değil, çakra değil, b.k değil, püsür değil de burç?

“Biz yere en yakın semayı kandillerle / lambalarla donattık. Onları şeytanlar için atılacak şeyler yaptık. Hem onlara alevli ateş hazırladık.” (Mülk, 67/5)

bu ayetin tefsirini genel hatlarıyla yetersiz buluyorum mesela... bir iki yazma elime geçmişti zamanında, bu konuya dair. ama oradaki görüşlerle alakalı başka toplum ya da kaynaklardan şerh bulamadığım için paylaşmayı da, inanmayı da uygun görmüyorum.
doğru olmayan önerme.

kuran'da "buruc" yani "burçlar" adında bir sure olup, ilk ayeti "burçlara andolsun" diye başlar. "ben burçlara inanmıyorum" diyen birisi, kuran ayetini inkar etmiş olur.

burç diye bir kavram vardır. doğru olmayan şey, bu burçlardan falcılık malcılık yapılmasıdır. geleceğe dair öngörülerde kullanılması filan tamamen traştır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.