1. 1.
    Bunalmak:Aşırı şekilde sıkılmak, güçlükle nefes alıp vermek anlamlarına gelen isim.
    insan doğduğu yere aittir veya düşünebilen bir varlık olmasından dolayı, olduğu yere aittir. insanlar doğalarından gelen bir varlık arzusu ile yaşamlarını devam ettirirler. içlerindeki ilkel güç, acıktıklarında doyurulması gereken bir yapıdan haber verirler. Çevre, yaş değiştikçe değişen bir şeydir. 4 yaşındaki bir çocuğun mutlu olması için yeterli olan bir bisiklet, yaş ilerleyince paraya, sevgiye ve hatta bunların ihtiyacına dönüyor. Bazı insanlar yemek, sex gibi güdüsel davranışların kendilerini ne oranda tamamladığını sorgulamadan, öylece yaşarlar. Kimileri toplumda bir şöhret, bir ünvan ile tatmin olup, yollarına devam ederler.
    Bebeklik dönemlerinde olduğu gibi, "ekmek elden, su gölden" felsefesinin içinden çıkan bir avuç garip insan bunca kargaşanın neden varolduğunu sorgulama cürretini gösterir. Dünya entellektüel bir seviyede değildir, ilkeldir. Güçlü yoluna devam eder, güçsüze göre değildir. Sorgulama cürreti aynı zamanda topluma çekilen içsel bir siktirdir ki bunun toplumda affı yoktur. Eğer azınlıksan yanlış ve hatalısındır. ( Bunu kürtlerden bahsettiğimi sanacak gerizekalılar öyle anlamasın diye yazıyorum. Bu azınlık kürtler değil sorgulayan kişilerdir.) Peki sadece bu bir avuç insan mı sorgular? Hayır! yemek, sex güdüsün0n peşinden giden de sorgular? Neden? Çünkü insandır. Çünkü istemesede ve yine içgüdüsü olan sorgulama her insanda vardır. Fakat derinlik veya konular anlamında farklılıklar arzeder. Neyse lafı uzatmadan sonuca gelelim;

    Şuan ne yaptığını sorgulayan ve bu sorgulama sonucunda varoluşsal kıvranışlar, sancılar yaşayan arkadaşlar. Budist felsefe kitaplarını karıştıran, tasavvuf ile ilgilenmiş, ateist olan yahut vazgeçmiş, herhangi bir yol ile kendini aramış ve bulmuş veya bulamamış arkadaşlar! Lütfen kendinizi, neden bulamadığınızı veya nasıl bulduğunuzu veya neden bulmamanız gerektiğini yazabilir misiniz?
    ... ylnmemleket