bugün

Önce Sultan filminde aklımıza kazınmıştı, sonra Yasak Elma dizisinde yıllar sonra tekrar parladı.
Sevdiğim saydığım hemşehrisi olmakla iftihar ettiğim sanatçı bir abimiz...
bugün doğum günü. 66 yaşına girmiş.
(bkz: 1953) doğumlu yakışıklı oyuncu. sultan ve tatlı nigar gibi filmlerde döktürmüştü.
Yaşlandıkça karizma kazanan adamlardandır.
gerçek adı uğur fidan olan denizli nin aşağışamlı köyünden bir aktörümüzdür.
aydın da menderes bulvarında gördüğüm ilk ünlü şahıs bugüne kadar aydında ünlü bir erkek kişiye rastlamadım.
asıl ismi uğur fidan olup,çok sevdiğim bir arkadaşımın dayısı olur kendileri.
Sultan (1978), Tatlı Nigar (1978), Minik Serçe (1979), Derya Gülü (1979), Toprağın Teri (1981), Bir Zamanlar Kardeştiler (1983), Kahreden Kurşun (1983), Öç (1984), Kabadayı (1986), Sahibini Arayan Madalya (1989), Kiralık Kadın (2000)...gibi yaklaşık elli filmde rol alan başarılı oyuncu ve adam gibi adamdır.
yakışıklı,karizmatik,efendi,kişilikli,layık olduğu yere gelmemiş aktördür ,vesselam..
gerçek bir jöndür.

görsel

görsel

görsel
geçenlerde tekirdağ'da bir otobüs yolculuğunda 20 dk.lık molada masama oturmuş kişidir. ben tanımıyordum garson kız büyük hayranınızım, bi fotoğraf çekilebilirmiyiz? diye sordu adama, fotoğrafı da ben çektim.arkasından gelen diyalog:

jreverdi: abi kimdin sen ya çıkaramadım.
bulut aras: boşver.
j: valla be abi kimdin sen?
b: boşver...havada bulutum ben.
j: ......
b: bulut aras. duydun mu?
j: hatırlıyorum sanki ama..-yalan tabi ki gururunu incitmek istemedim-
b: sinema oyuncusuyum.
karizma bir adamdı ama.
esas adı Uğur Fidan olup denizli doğumlu Yeşilçam'in unutulmuş aktörlerinden birisidir. yetmişli yıllarin sonuna dogru beyazperdede boy göstermeye başlamış 30'un uzerinde filmde rol alip ceşitli dizilerde rol almistir.

ozellikle sultan, sezen aksuyla beraber rol aldigi minik serçe, fatma girik ve hülya avşar ile oynadigi nefret ile gonullerde taht kurmustur.

sultan filmindeki esprili, farkli tarzdaki gulusu yaninda romantizmden anlamayan kereste seklinde cizdigi profil ile kendisinden soz ettirmistir. belki de en iyi çıkışı sagladigi filmdir.

oynadigi diziler arasinda Hanımın Çiftliği,Aynalı Tahir deliyürek yer alir.

1993 yilinda rol aldigi Beşinci Boyut filmi Uluslararası Salerno Film Festivali'nde En iyi Film Ödülünü almıştır.

acikcasi senaryo bakimindan yeterince kaliteli ve kuvvetli olmayan yapimlar yuzunden kendisini layikiyla beyazperdede gosterdigine inanmiyorum. cogu aktorun iyi senaryo ve bicilmis roller ile daha basarili isler cikaracagina eminim.bu bulut aras icin de gecerlidir.
(bkz: talat bulut)
türk sinemasının yetenekli aktörü. şu ana kadar yazılmamasına şaşırdığım bir husus da, bulut aras amcamızın inanılmaz şekilde freddie mercurye benzemesidir.*
saç çıkarıcı ilaç folligraft ın gazete reklamlarında nuri alço ile birlikte boy gösteren oyuncu.
kadir inanır' dan daha doğal bir karizmaya sahip, sinemaya gönül vermiş aktör. özellikle türkan şoray ve şener şen' le başrolünü paylaşıtğı sultan filmiyle olağanüstü performans göstermiştir.
yakışıklıdır.