1. 1.
  aramakla bulunmayan bir kumas cesidir.bulamayacaksam neden arayayim dusuncesine surukler insani.
  2 ... posion
 2. 2.
  hindistan'ın meşhur kumaşıdır. artık üretimi durduğu için de bulunması imkansızdır.
  1 ... phoebus
 3. 3.
  insanlara senin gibi çok kişi bulabilirim mealinde söylenebilecek söz.
  ... limiti sonsuza goturen kisi
 4. 4.
  bilgisayar oyunu oynarken mesaj atan sevgilisi için oyunu durdurup cevap atabilen erkek bulunmaz hint kumaşıdır.
  -1 ... yirmiikion
 5. 5.
  mantık yürütüldüğünde hint kumaşı diye bir şey varsa bulunur sonucunu ortaya çıkaran deyimdir.
  ... apol10
 6. 6.
  (bkz: hilal cebeci)
  ... caesarrige
 7. 7.
  bu deyimin çok anlamlı bir geçmişi bulunmaktadır.1700lü yıllarda hindistanı sömürgeleştiren ingilizler,orada var olan yerli el dokumacılığını yok etmedikleri sürece ingiliz fabrika kumaşlarına pazar açamayacaklarını anlayınca,hindistandaki yerli kumaş üretimini yok etmek için hintli dokumacıların başparmaklarını kesmiş onları kumaş dokumayaz hale getirmiştir.böylece hindistan kumaşını yok edip ingiliz kumaşının egemenliğini sağlamaya yönelmiş hindistanı da kendi müşterisi durumuna düşürmüştür.

  (bkz: cahillikler kitabı)
  1 ... sallapati
 8. 8.
  i. et yemeyen hintlilerin yaptığı kumaştan ne hayır gelir düşüncesini akla getiren bir deyimdir.
  ii. günümüz şartlarında bulunması kolaylaştığından, anlamını yitirmiş bir deyimdir.
  ... unsal
 9. 9.
  bu deyim dilimizde paha biçilmez anlamında kullanıldığı gibi kendisini böyle gören insanlara da yakıştırılır.

  bunun ortaya çıkışı 1700’lerde gerçekleşmiştir. friedrich engels, “ingiltere’de işçi sınıfının durumu” adlı kitabının ‘ingilizce baskıya önsöz’ bölümünde; “hindistan’daki milyonlarca elle çalışan dokuma tezgahı ingiltere’de lancahire’da enerjiyle çalışan dokuma tezgahları tarafından sonunda çökertildi”der.
  engels’e göre ingiliz kumaşı makineyle üretildiği için ucuzdur, hindistan kumaşı ise elle üretildiği için pahalıdır; herkes ucuz olan ingiliz fabrika kumaşını almaya yönelince, pahalı olan hindistan el dokuması kumaşlar müşteri bulamamış ve böylece hint kumaşı üretimi de yok olmuştur.

  friedrich engels’in bu saptamaları gerçeğe uymamaktadır. hindistan’da dokumacılık engels’in anlattığı gibi ingiliz fabrika kumaşının ucuzluğu nedeniyle kendiliğinden batmamıştır. hindistan’ı sömürgeleştiren ingilizler, orada bulunan yerli el dokumacılığını yok etmedikleri sürece ingiliz fabrika kumaşlarına pazar açamayacaklarını anlayınca hindistan’daki yerli kumaş üretimini yok etmek üzere hindistanlı dokumacıların başparmaklarını keserek onları hint kumaşı üretemez duruma düşürmüş ve böylelikle hem dünya pazarlarında hindistan kumaşını yok edip, ingiliz kumaşının egemenliğini sağlamaya yönelmiş, hem de hindistan’ı ingiliz kumaşlarının tüketicisi/müşterisi durumuna düşürmüştür.
  hint dokumacılığını yok eden, friedrich engels’in dediği gibi ingiliz fabrika kumaşının ucuzluğu değil, ingiliz emperyalizminin vahşetidir.
  7 -1 ... terekeme balasi
 10. 10.
  Bulunmuştur.
  -1 ... enhasduygularinadami