bugün

Tutumlu değil cimridirler.

iki laflarından biri paradır.
Yanlış. Yozgat, kayseri ve etrafında yaşarken iskan politakası yüzünden yerlerinden, yurtlarından Balkanlara göç ettirilmiş, sonra ise tekrardan yurtlarına geri dönmüş Türklerdir.
kızları geniş mezheblidirler.
en son bulgar göçmeni bir hanım kızımız “yalnız birimiz arnavut birimiz bulgar göçmeniyiz hani alkolü ona göre alın” diye buyurmuştu bana. ben de yalnızca sırıtmıştım cevap olarak, gecenin sonunda düz yolda yürürken düşüp dizini mizini parçalamıştı kızcağız.

bulgar göçmeniymiş çok içermişmiş, ulan ben yıllardır evde kendi alkolünü üreten adamım, sen kimsin ya?
Caliskanliklarindan daha önemlisi nasil bir teknik egitim aldilarsa artik mesleki yetkinligin pelesidir hepsi. Onlari te seksenlerde yetistiren egitim sistemini ornek almalıyız.
Bulgaristan pravadi den Adana'ya kadar sürülmüşüz amk ne atıp tutuyorsunuz. Tabi ki kendi çabamızla yaptık her şeyi.
Suriyelileri beğenmezler. içkicidirler.
500 sene askerlikten sonra anayurda dönenlerdir.
macır olsun taştan olsun yok şu bu efendim avrupalılığı türkiyeye getiren mülteci kavramını yıkmış çalışkan dürüst avrupai yaşam tarzları olan gercek turklerdir.
Akepelilerden daha müslümanlardır. Cami hocaları genelde muhacilerden çıkar.Çok çalışkanlardır. Laf değil iş yaparlar. Hem Türk hem müslümandırlar. Rus harbi sonrasında yani abdülhamidin kaybettiği topraklar nedeniyle Türkiye'ye geri dönen güzel insanlardır.Adam arayacaksanız bunların içinden bulabilirsiniz.
şimdi o dönem (89) zor dönemdi tabi, hatta o dönem yapılacak göçün toplumsal kabulünü kolaylaştırmak için belene kampı diye trt dizi çekip bizi hazırlamıştı.
sonra gruplar halinde getirilip marmara bölgesine dağıtıldılar. her il ilçe ve köye belirli sayıda aile zimmetlendi yer verildi, yardım kampanyaları yapıldı.
şimdi çıkmış yok öyle biz kendi imkanlarımız ile tutunduk diyorlarsa nankörlük ediyorlar.
ülkenin uygarlık ortalamasını yükseltirler. onlar olmasa osmanlı yüzünden mağarada, tek göz evlerde yaşayıp gidecektiniz.
Biz de kimse cimri degil amk sallamayin lan.
muhacır halk arasında maacır.
Alayı kirli çıkı hatta bir kız vardı.
Telefonumun sesi derste açık kalmış.
Bana mal dedi.
Sonra eşek gibi geldi benden özür diledi.
(bkz: bir bulgar 0 suriyeli 0 kürt e bedeldir)
Normal türk vatandaşıdırlar. En büyük olumsuz özellikleri ise cimrilikleridir. Alayı kirli çıkıdır.
görsel
Adam bulgaristandan kovulmuş , gelmiş burada onu kabul eden anadolu halkına sövüyor .

Bir defa sen türk değilsin arkadaş . Karamanın nüfusu belli . Osmanlı devletinin nüfusu 10 milyonken karaman 5 milyon muydu amk ? Hepsi karaman türküymüş . Yav he he . Türkçe konusunda lan 600 yılda tabi sike sike türkçe öğrenenler oldu . Orada kabul görmemiş etnik Sürpüntüler buraya sürüldü . Çoğunluğu da çingene .

Ayrıca bak aralarında efendi olan göçmenleri ayırarak söylüyorum bunu ama çoğu başı sıkıştı mı millete borç takıp oraya kaçıyor . Lan vatanın nere senin oynak herif ? Ülkeye birşey olsa ben giderimci yavşak , sen zaten burada durma , çanakkalede iç anadolu savaştı tabi sen ne bilirsin cebel dağlarında keçi sikiyordun o zaman amk .

Edit : atatürk bunu ne mutlu türküm diyene şeklinde özetleyerek bitirdi . Sen her anadoluda yaşayana çomar dersen , senin aslen çingene olduğunu bir türk evladı gelir beynine bam bam çaka çaka hatırlatır . Etnik ayrımcılık yapıp sonra lafı yiyince kuyruk kısan zaten türk değildir .
burnu havada arnavutlaradan kat kat iyidirler.
çalışkandırlar ve sosyal içicidirler.
tek sıkıntı çok sosyaller.
ananem ve dedemle büyümüş olup yaklasik 35 yil once turkiyeye goc eden bi ailede büyüdüm.

bir sey satin almak ölüm oluyor, komünist rejimde buyumenin getirdiği bi dengelo yasam soz konusu. su ana kadar cok zekisini de cok aptalini da gordum. zekisi cidden zeki aptali da konuşmayi bilmez.
Ömürlerinde bir kez olsun devletten bi şey istememişlerdir.

ister asgari ücret, ister daha azına, iş zor kolay bakmadan, ailecek namusuyla çalışır, inanılmaz para biriktirir, bir senede kendi evine çıkarlar.

Kirada oturanı göremezsin.

Kendileri çok çalışkan oldukları için bazı tembel, asalak, devlet bize bokmirci esmer tenlileri hiç sevmezler.

Enteresan bi şekilde o esmer tenlilerden en nefret eden toplum kesimlerinden biri göçmenlerdir.

Biraz saflık derecesinde dürüsttürler. Ortadoğu toplumlarında özgü yalancılık, menfaatçilik, çıkarcılık, üçkağıtçılık, hemşericilik gibi kavramları bilmediklerinden pek uyum sağlayamamışlardır.

Ama çalışkan ve zeki oldukları için kendilerini her türlü kurtarırlar.
ailemdir. 51 döneminde dedem başlatmış türkiye serüvenini. lakin bizim ki "göç" değil , "kovulma" olmuştur.
akp ye oy vermeyen kişilerdir. çoğunluğu vermez.

zaten akp ye oy verenler de avrupalı hristiyanlardır.
ailemdir. bulgaristan türk'leri sanılanın aksine tek çeşit değildir, üçe ayrılırlar. hepsinin soyu osmanlı zamanında Konya,Karaman'da yaşayan Karamanoğulları beyliğine ve yörük türklerine dayanmaktadır. (kaynak: ilber ortaylı)

1.1951 göçmenleri: 51 yılında yunanistan ve bulgaristan'dan yapılmış toplu göçtür. Bu tarihte türkiye'ye göçen türk'ler günümüzde türkiye'ye tamamiyle adapte olmuşlar ve bulgaristan'ı neredeyse unutmuşlardır.

2.1977 göçmenleri: Todor Jivkov denen ırkçı pezevengin başı çektiği ırkçılık olaylarından fazlaca etkilenmiş türk'lerdir. bulgaristan'ı çok sevmezler. bulgarlara gavur diye hitap ederler. büyük çoğunluğu ağır türk milliyetçisidir. sanıldığının aksine %90'ı domuz yemez. az bir kısmı domuz yer. bulgaristan'dan kovulma nedenleri zaten müslüman olmalarıdır.

ailemin yaşadığı bir kaç olaydan örnek verecek olursam; dedemin babaannesi otobüse şalvarla bindiği için bulgarlar tarafından otobüsten atılmış ve hırpalanmıştır.

annem ilkokulda türkçe konuştuğu için çingene bir kız tarafından öğretmene şikayet edilmiş ve öğretmen tarafından şiddete maruz kalmıştır. olayın ilginç yanı ise şudur; annem evde bulgarca konuştuğu zaman dedem anneme inanılmaz derecede çok kızıyormuş evde asla ve asla bulgarca konuşulmayacak sadece türkçe konuşulacak diyormuş. okulda ise türkçe konuşmak yasakmış konuşanlar cezalandırılıyormuş. işte böyle de zor bir dönemmiş o zamanlar.

77 yılında türkler bu baskılara daha fazla dayanamıyorlar ve anavatanları olan türkiye'ye dönme kararı alıyorlar. büyük çoğunluğu dönüyor bir çoğu da her şeye rağmen orada kalıyorlar. ülkeye dönenler daha önce akrabaları hangi şehirlere yerleşmiş iseler onların yanına yerleşiyorlar. şu an ki suriyelilerin benzeri bir göç dalgası oluşuyor. ancak bir farkı var; hiçbir muhacir dilenmez, hepsi gerek inşaat işçisi gerek fabrika işçisi olarak çalışıp kendi evlerini kendileri inşa etmişlerdir. ben bunu şanlı türk ırkının kanını taşıdığımıza bağlıyorum.

3.1989 göçmenleri (soydaşlar): 1989 göçmenleri ise turgut özal zamanında bulgaristan ile mübadele sonucunda türkiyeye devlet tarafından alınmış türklerdir. bu yılda türkiyeye göçen türklerin büyük bir çoğunluğuna devlet yok pahasına ev vermiştir. hatta onlara özel göçmen konutları (şimdiki toki benzeri) ismiyle yerleşim alanları kurulmuştur. 89 göçmenlerinin büyük çoğunluğu bulgaristan aşığıdır. bulgarcaya hayrandırlar, türkiyede evlerinde sürekli bulgarca yazılar, televizyon kanalları, müzikler gibi şeylere rastlarsınız. konuşmaları fazlaca şivelidir. bulgaristan da ne bok bulduklarını anlayamadığım türklerin oluşturduğu topluluktur.

bulgaristan türklerinin bir çoğu alkolü fazlaca içerler. ancak aralarında muhafazakar olanları da yadsınamaz düzeydedir.

genel özelliklerine gelecek olursak;

cimri düzeyinde tutumludurlar. (bu klasmana girenler genelde Kırcaali kasabasından göçenlerdir.)

çalışkandırlar. kimseye muhtaç olmak istemezler. helal para kazanmak adına badanacılık yaparlar, inşaat işçiliği yaparlar, fabrika işçiliği yaparlar kısaca bir yolunu bulurlar ve ekmeklerini taştan çıkarırlar.

tek amaçları kat çıkmaktır. çalıştıkları bütün paraları evlerine bir kat daha çıkıp çocuklarının geleceğine katkıda bulunmak için kullanmak isterler.

ticaret kafaları yoktur. disiplinli ve çalışkandırlar evet fakat ticaret kafasına sahip değildirler. kafalarını yoğun işlerle meşgul etmek istemezler. işe gidip geleyim eve geldiğimde düşünecek işim kalmasın isterler. kısaca rahat insanlardır.

uzun uzadıya ve dağınık yazdım ancak bulgaristan göçmenleri hakkında özet bilgi vermiş olduğumu düşünüyorum. tabii ki her yazdığım şey her muhacir için geçerli değildir ben kendim muhacir olduğum için ve %90'ı 77 göçmeni olan bir mahallede yaşayıp büyüdüğüm için çevremdeki insanları baz alarak bu yazıyı yazdım bunu da dipnot olarak belirtmek istiyorum.

önemle rica ettiğim bir şey daha var; lütfen bulgar göçmeni değil bulgaristan göçmeni deyiniz. çünkü bulgaristan göçmenleri bulgar değil has ve has türklerdir.