bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    bir kısım ülkemiz insanının, türkiye dışında türk olabileceğine inanamıyor olmasından ileri gelen yanlış düşüncedir.

şöyle ki; şu yaşıma geldim, nerede bulgaristan göçmeniyim desem, pomak mısın diye soruluyor, "pomaklar başka bir halktır, biz anadolu'dan iskan edilen türkmenleriz ve bulgaristan göçmenlerinin %90'ı da anadolu kökenli türklerdir" demem de kar etmiyor. illa pomak'ız biz, inandıramıyoruz nedense.

balkan coğrafyası gerçekten de karmaşık bir coğrafya, türkler başta olmak üzere birçok müslüman halk var, örneğin yugoslavya ülkelerinde türklerden daha çok arnavut ve boşnak müslümanlar var, bulgaristan'da ve yunanistan'da türklerden az olmakla birlikte pomaklar var evet, ama ben türk'üm arkadaşım ya, pomaklarla falan ilgim yok. bulgaristan göçmenlerinin içinde de pomak asıllı olanlar %10 etmez.

not: sözlükte pomak başlığına bakınca içimde olan bu ukteyi doldurmak istedim, pomakları türk ilan edenler mi dersin, yoksa tüm bulgaristan göçmenlerini, selaniklileri pomak ilan edenler mi dersin... cehalet diz boyu.
    1 ... ateistvaiz
  2. 2.
    aslına bakılırsa göçmen bile dememek lazımdır. onlar, görevlerini tamamlayıp yurduna geri dönmüş insanlardır.
    içten içe yeni görev beklerler.
    1 ... pilotmont
  3. 3.
    yattığım yerden pompalamak okduğum başlık. hemen daldım. pomak çıktı amk. pompolamaksa evet bu kadını pompalamak bir başka olur.

(bkz: nina dobrev)
    -1 ... necati bilader
  4. 4.
    değinmek istediğim nokta, insanımızın türkiye dışındaki türkler hakkındaki bilinçsizliğidir. bulgaristan coğrafyası 500 yıl türkmen diyarı olarak kalmış bir bölgedir, bu topraklarda islama geçen slav/pomak halk da vardır ama bunlar türkmen nüfusun yanında çok cüzi bir sayıda kalırlar. ama gelin görün ki anadolu insanının bir kesimi, 500 yıl boyunca türkmen çoğunluğun yaşadığı bulgaristan coğrafyasından göç eden insanları tanımamakta, onları ülkenin diğer müslüman azınlığı olan pomaklarla karıştırmaktadırlar.
    1 ... ateistvaiz

alakalı başlıklar