bugün

kurtuluş savaşı'na destek amacıyla 100 milyon altın ruble'yi türkiye'ye gönderme kararı almış cumhuriyet. bunun için dönemin cumhurbaşkanı osman kocaoğlu bizzat vladimir ilyiç lenin'le görüşmüş ve taşkent'ten vagonlara yüklenen altınlar dönemin en güvenli çizgisi olan moskova üzerinden gönderilmiştir. altınların sayımında yalçın çakır adlı bir osmanlı subayı da bulunmuştur.

gelin gelelim yeni kurulan sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği milli güçler'e bu paranın yalnızca 11 milyon osmanlı altın lirası'nı üç yılda göndermiştir.

dönemin kuruna göre 1 altın ruble 0,59 osmanlı lirası ediyor. 59 osmanlı altın lirası'nın 11'i türkiye'ye ulaşmış, kalanlar sovyetler birliği'nin yükselişine ve türkler'e etmediğini bırakmayışına harcanmıştır. haaa, o dönem lenin değil de stalin denen g.g. olsa o paralarla aldığı silahlar ile kars'a dayanırdı, o ayrı.

ekleme: lan ben de "bu adı nereden biliyorum" diyordum... hay bahtına be osmanlı subayı!
orta asya'da emirlik idaresi içindeki bölgede cumhuriyetçi örgütlenmenin bağımsız devlet ilanı sonucu oluşmuş ve sscb tarafından ilhak edilene kadar bir süre bağımsız kalmış cumhuriyet.

(bkz: osman kocaoğlu)
üstede belirtildiği gibi kurtuluş savaşındaki meşhur sovyet yardımlarının ana kaynağı olan türk hanlığı. yandan yemiş sovyet yalakları da bu yardım olayını; sovyet olmasaydı yenilirdiniz durumuna bile getirirler. lan türk olmayandan ne hayır görmüş türkler.
güncel Önemli Başlıklar