bugün

..diye soran bir kişiye
-aklını almış ama hala yürüyebiliyor, boşta olsa konuşabiliyorsun- diye cevap verilmesi gereken bir sorudur.
şükretmek için oturup düşününce insanın kendine sorduğu soru. bu soruyu oturup düşününce gerçekten çok şey yaptığını görüp "lan tüü bana bi de oturmuş sorguluyorum " der insan.
çarpmadan entry girmeme izin verdi.*
hayat vermiştir. değer biçilemeyen her saniye aldığın nefes, pcnin başına oturup bir şeyler düşünebilmen için akıl, düşündüğünü yazabilmen için el, yazdıklarını okuyabilmen için de göz vermiştir.
tanrının insan vasıflarında kabullenilmesinden yola çıkılarak ortaya atılan bir sorudur.
burada tanrı, sıradan bir arkadaşın ya da ailenden biriymiş gibi sanki senin için bir seyler yapmak zorunluluğu varmışcasına basitce nitelendirilmiştir. " tanrı bugun benim için ne yaptı? " aman ne özgün bir soru , ne zevkli bir seçim ! dünya'da o kadar mesele bitti de yaktıgın her mol oksijenin tek sebibine hesap soruyorsun?

(bkz: kırmızıyı tuttum kurallar benden)
(bkz: herkesin tuttugu kendine)
şükrünü bilmeyen insanin daha nolsun seni vermiş ya demeye sebep olan lafi.
bugun kendim icin ne yaptim sorusuna verilen yanitin gecerli oldugu sorudur.
(bkz: herşeyi karşı taraftan beklememek lazım)
ve bence en önemlisi varlık vermiş yani bir varlıksak hele ki birer insansak sadece bunun için bile ne kadar şükretsek azdır kanaatimce, diğer nimetleri saymıyorum bile...
(bkz: senin icin fal baktirdim)
(bkz: kuzuya içirmişler nerde o ibne kurt demiş)
en onemlisi,bu soruyu sorabilecek iradeyi,dusunebilme yetisini vermistir ki bu yeti eger yerli yerinde duruyor ve saglikli calisiyorsa,sorunun cevabi kendiliginden gelecektir.
her gece yatarken bu soruyu sorsam kendime, herhalde sabaha kadar ona şükretmekten uyuyamam. zira o kadar güzel şeyler veriyor ki bunları hakedecek ne yaptım diye düşünmekten alamıyorum kendimi.
azraille ahirete gitmemi erteledi hayatda biraz daha kalmamı sağladı yaşamak için fırsat verdi...
86400 yeni saniyeyi gormeni sagladi, yarinda saglamasi muhtemel, bardagin neresine bakildigina bagli. Mesela allah bugun seni milyoner yapmadi, vah ki ne vah...
şüphesiz,o bugün benden nimetlerini almadı: komşumdan da almadı,kimseye kaldıramayacağından fazla yük yüklemedi.

o merhametlidir,bana su verdi: afrikalı bebekler "insanın" zalimliğinden dolayı yine aç,susuz kaldı.

benim hücrelerimi yeniledi: anam babam kendilerine bakmadılar,kanser oldular.

benim kalbimi aşkla doldurdu: remzi zorla güzellik olmayacağını algılayamadı,beynini kullanmadı,kezbanı vurdu...vs
bugün yine hayattasın,bugün canını sana bağışlamış daha ne olabılır kı, oturda şükret bence.
içine yaşam sevinci, bu entry yazmak için el-parmaklar ve bu entry'i yazdığın bilgisayar ve internet için para, okuduklarını ve yazılanları görmen için göz vs. vs. bunların hepsi sadece bilgisayarla alakalı olan şeyler. ha dinci falan değilimdir herşeye allah'ı karıştırmayı da sevmem ama "bugün allah benim için ne yaptı?" gibi bir soruya verilebilecek biçok cevap vardır.

ayrıca;
(bkz: ahirette göte girebilecek entryler)
(bkz: zebaniler ile cehennemde tartışabilinecek başlıklar)
babana bir sperm hücresi verdi, sen dünyaya gel diye. bilim adamlarına sana vermediği akılı verdi, bunu açıklayabilsinler diye. sana hayat verdi yaşayıp şükredesin yanlışlara dur diyesin diye. Allah sana akıl verdi düşünebilesin onu bulabilesin diye. Allah sana merhamet etti, yaşamanı sürdürebilmen için, ve Allah sana vakit verdi tövbe et diye. sana ve insan olan herkese sağladığı nimetlerden bir kaçıdır bunlar, görüp görmemek yine senin elinde.
(bkz: HER ŞEYi MADDEDE ARAYANLARIN AKILLARI GÖZLERiNDEDiR)
(bkz: GÖZ iSE MANEViYATTA KÖRDÜR)
(bkz: sen ve senin gibiler için cehennemi yarattı)
görsel

yukarıdaki sayfada bulabileceğiniz Michelangelo tarafından sistine şapelinin tavanına yapılan freski hatırlatan cümledir.

genel kültür için bakınız:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Creation_of_Adam
an itibariyle entry yazıyorsun, demek ki hala ölmedin. daha ne yapsın?.
sacmalamadi ornegin.
bu soru sadece Allah'a şükretmek için bir sebep aramak, O'na daha çok bağlanmak ve inanmak için sorulabilir, aksi halde bir sitem olamaz. Görmesini bilen herkes mutlaka O' nun her gün kulu için bir şeyler yaptığını anlayacaktır. Yaptıklarını sadece maddi olarak düşünen veya başa gelen her kötülükte iyiliği, hayrı göremeyen insanların cümlesidir ancak.