bugün

- bu gün laiklik için ne yaptın?
+ üç kuluvalla bir elham okudum.
bugun mini etek ve gogus dekolteli bir bluz giydim. bizi kara carsafa sokmak isteyen iktidara bas kaldirdim ve ulkemi modernlestirdim. icim huzurla doldu.
bu dogrultuda bir seyler yapanlarin

· (bkz: bugun allah icin ne yaptin)
· (bkz: bugun anket icin ne yaptin)
· (bkz: bugun cumhuriyet icin ne yaptin)
· (bkz: bugun insanlik icin ne yaptin)
· (bkz: bugun ismail yk icin ne yaptin)
· (bkz: bugun kadin icin ne yaptin)
· (bkz: bugun kadini asagilamak icin ne yaptin)
· (bkz: bugun kuresel isinma icin ne yaptin)
· (bkz: bugun laiklik icin ne yaptin)
· (bkz: bugun oss icin ne yaptin)
· (bkz: bugun sazan avlamak icin ne yaptin)
· (bkz: bugun sinavlar icin ne yaptin)
· (bkz: bugun sol frame icin ne yaptin)
· (bkz: bugun turkce icin ne yaptin)
· (bkz: bugun uludag sozluk icin ne yaptin)
· (bkz: sen bu ulke icin ne yaptin)

basliklarinda da ne yaptiklarini yazmalari cok saglikli olacaktir anketcilik ve format bilmezlik adina.
bugün laiklik adına yaptığın eylemler nedir sorusunun bir başka soruluş biçimidir. *

laikliği din alternatifi gibi gösteren, hafif bir alay içeren başlık. arkadaşım laiklik senin yaşadığının dinin alternatifi değil. sadece resmi kurumlarda uyulması gereken bir kurallar bütünü.
dini seçip-seçmeme özgürlüğün var ama bu ülke bu kanunlarla ve kurallarla varlığını sürdürdükçe laikliğe uymak zorundasın.
yani bugün laiklik için kurallara uyacaksın. Allah için ne yapacağın seni ilgilendirir.
bu soru sorulmaz, yazı çerçeveletilip herkesin gözüne gözüne girecek bir yere asılmaz.*
''türbanlı t.c. vatandaşlarımızın kamu kurumlarına girebilmesini emellerine ulaşmak için bir araç olarak gören zihniyete, henüz farklı tepkileri gösterecek kadar yetkin olmadığımdan aklıma geldikçe çok yaratıcı küfürler ettim '' diye cevaplanacak soru cümlesidir.
13.09.2007'den itibaren 30 gün boyunca ramazan orucuna alternatif laiklik orucu tutulup, "oruç tuttum" diye cevap verilecek sorudur. akabinde alternatif laiklik bayramı kutalanarak oruç perçinlenir.

sonrasında kurban'a alternatif olarak tesettürlü kurban kesilir. (bkz: üniversitelere sokmayarak kurban etme)
dini motifleri kullanarak chp genel başkanlığı görevine talip oldum.

mustafa sarıgül
meclise asilasi tabela yazisidir.
(bkz: bugün devlet su işleri için ne yaptın)
en az soru kadar anlamsız cevaplar verilmelidir. mesela

-bi türbanlıya laf soktum,bi dindarı dövdüm.. gibi
30 milyon kişi toplanıp şeriata nişan aldık lakin hedefe o kadar iyi kitlenmemiz söylenmiştiki, bize arkamıza bakmamamızı söyleyen kişiler, arkamızda bıraktığımız sırt çantalarını, cephaneleri, yiyecekleri, ailemizi, değerlerimizi, en sevdiğimiz oyuncakları, sevgilinizden aldığınız ilk hediyeyi, ve bir çok şeyi en önemlisi ülkemizi alıp götürmüşler.. ama biz hala inatla şeriat bekliyoruz..
Daha fazla zedelenmemesi için Allah'a dua ettim. Laiklik ilkesine birşey olacağından değil, zedeleyenler daha ileri giderlerse başlarına kötü birşey gelmesinden korktuğum için.
+ bugün laiklik için naaaaaaaaaptın?
- dincileri ve ateistleri öldürdüm.
sözlük:"bugün laiklik için ne yaptın?"
rte:"anayasada yeniden tanımladım efendim."
ben şahsen kıblemi kabe yaptım.

amerika yapınca hiç olmuyor (baktım ki).

siz ne yaptınız gençler?
laiklik din ve devlet işlerin ayrılması demektir ve devletin işidir. ikincisi insanlar laik olmaz devletler laik olur. ücüncüsü laikten müslüman müslümandanda laik olur. dördüncüsü laiklik bir din bi inanc değildir bazıları bunu karıstırmamalıdır.
- çok şükür bugün de sözlüğü karıştırdım.
devlet ilkelerinden biri olan laikliğe; Allah muamelesi yapanların söylemidir.
dindar geçinen kesimin buna destek çıkarak eğlenmesi de pek bir çelişki içerir.
yeni başlayanlar için laiklik;

din ve devlet işlerini birbirinden ayırarak , din ve vicdan hürriyetinin korunmasını sağlar , sömürülmesini engeller.

yazılanlar doğrultusunda laiklik ilkesini savunanların dine , dindarım diye inleyen kesimden daha çok saygısı vardır.
cumhuriyetimizin temel taşlarından birisi olan laiklik kurumu için bugün hangi faaliyetlerde bulunduğu soran abuk bir sorudur. kavram zaten yanlış bilindiği için şöyle bir cevap olabilir;

"bugün mini eteğimi giyip çarşıda salınıverdim.
ayrıca göğüs dekoltesi verdim, herkes modern olduğumu anladı.
laiklik buydu demi? yanlışlık olmasın...

milletin başörtüsüne küfür ettim. gerçi babaannemde takıyor ama o yaşlı. genç olsa o da açardı heryerini. başörtülü gördüğim kadınlara iğrenerek baktım. namaz kılanları zaten hiç anlamıyorum. o konuya hiç girmiyorum. onları da fırsat buldukça aşağılıyorum.

dini devletten ayrı tutmam gerekiyordu, ama ben kökünden helledeyim dedim, dini komple kaldırıp attım. işte ben böyle süper bir laiğim. laiklik bu demi? yanlışlık olmasın..."
+ bugün laiklik için ne yaptın?
- hangi laiklik abi? var da ben mi görmüyorum.
+ peki olmayan laiklik için ne yaptın?
- başlık açtım, bir adet de entry yazma gafletini gösterdim.
+ aferin.
+ şimdi benim için omlet yap bakalım.
- hemen abi, içinde sana laik peynir olsu mu?
+ kaybol.
"Türkiye laikliği"ni demokrasiye tercih ettim

yeter ki insanlar, başkalarına zarar vermeden de olsa, dini inançlarını yaşamasın istedim

chp'ye oy verdim

müslümanlara sözdüm.. diğer dinden olanlar benim laiklik anlayışıma göre istediklerini yapabilir, bana müslümanların dinlerini yaşamaları dokunuyor azizim..
neymiş, namazmış, iyilikmiş,zekat vermekmiş fakire, komşun açken tok yatmamakmış,..
dokunur bana böyle şeyler..

orduyu göreve çağırdım

herşey "ağzıma lâik" olsun diye çok düşündüm çooookk..
(bkz: science be praised)
(bkz: bilim seni kutsasın)
günlerden cumaydı ve ben camiye gitmedim. camiye gidenlere bakarak içimden "işte akp'ye oy veren, ülkemizi karanlığa sürükleyen geri kafalı şeriatçılar" dedim ve onlara bir güzel küfrettim. bu manzarayı görüp çok sıkıldığımdan hemen soluğu atatürkçü düşünce derneği'nde aldım ve orada "aydınlık türkiye"yi gördüm. birbirinden laik arkadaşlarla chp'nin 5 sene sonra muhakkak oyların %80'ini alıp ülkemizi yarınlara taşıyacağına dair sohbet ettim. en son cumhuriyet mitinginde karşılaştığım bedia hanım'ı oldukça sıkkın gördüğümden, onu da alıp dernekten bir arkadaşın açtığı kermese gittim. bedia hanım ve ben kermesten oldukça memnun ayrıldık ve bir kahve içmeye gittik. tandoğan'daki kafede otururken, üniversiteli arkadaşlar geldi ve ülke sorunları üzerine koyu bir sohbete daldık. daha sonra arkadaşlardan birine sahip olduğum ismet paşa tablosunu vereceğimi söyledim ve bedia hanım ve ben arkadaşların yanından ayrıldık.
metro istasyonuna doğru yürürken anıtkabir'i gördük ve en son seçimlerden önce buraya geldiğimizi farkettik. hemen ata'nın huzuruna çıkmaya karar verdik ve yolumuzu değiştirdik. önce anıtkabirin altındaki müzeyi gezdik, daha sonra ismet paşa'nın mezarını ziyaret ettik. mezarın önünde dua eden insanları görünce midemiz bulandı ve hemen uzaklaştık. ata'nın huzuruna gelmeden önce, askerlerin nöbet değişimini izledik. izlemekten asla sıkılmayacağımız askerlerimizden bir kere daha gurur duyduk. ve sonunda ata'nın huzurundaydık. önce kurduğu cumhuriyetin ne hale geldiğini bir görse bizden utanacağını düşündük. daha sonra geleceğe yönelik "demokrasi ve laiklik" temennilerinde bulunduk. bedia hanım bana; akpliler için "adam olsalar da yatırlara çaput bağlayacaklarına ata'dan laiklik isteseler" dedi ve ben de ona hak verdim. içimizdeki laiklik aşkıyla kutsal mekandan ayrıldık, vedalaştık ve evlerimize dağıldık. eve geldiğimde önce eşimle yemek yedim ardından kanaltürk'te yüzyılın gazetecisi hulki cevizoğlu'nun programını izledim. uykum geldi, elime onur öymen'in "türkiye'nin gücü" kitabını aldım ve okurken uyuyakaldım.
dünya engelliler gününde anıtkabiri ziyarete gelen engelli çocukların annelerini türbanlı diye içeri almadım. sen rahat uyu atam.

özel günlerde bu tür ekstra uygulamalar yapıyorum.

her gün ise hiç aksatmadan türbanlıların eğitim haklarını elinden alıyorum, üniversiteye sokmuyorum.

görevimin başındayım, büyük insanım.

tek amacım "laik" olmak, senin bıraktığın emanete "layık" olamasam da.

imza:laikliğin bekçileri, demokrasi çiğneyicileri.