1. 1.
  bu milletin bazı mensuplarının öz eleştirisidir. *

  (bkz: kişi herkesi kendi gibi bilir)
  4 -6 ... kara hilal
 2. 2.
  22 temmuz 2007 tarihinde test edilip onaylanmış gerçektir.*
  4 -1 ... ramorin
 3. 3.
  Türk Milleti!

  Kurtuluş savaşına başladığımızın 15'inci yılındayız. Bugün cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.

  Kutlu olsun!

  Bu anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.

  Yurttaşlarım!

  Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, Temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir. Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkarane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Milli kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce zaman ölçüsü geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü, Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir.

  Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekasını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, milli birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür. Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyete hakiki huzurun temini yolunda, kendine düşen medeni vazifeyi yapmakta, muvaffak kılacaktır.

  Büyük Türk Milleti,

  On beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vaat eden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde, milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım. Bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, milli ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu, bütün medeni alem, az zamanda bir kere daha tanıyacaktır. Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafıyla, atinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.

  Türk Milleti!

  Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

  Ne mutlu Türküm diyene!

  şunu bir defa okuyup bu milletten adam olup olmayacağını çok daha iyi anlayabilirsiniz sanırım. ben atam'a katılamıyorum ne yazık ki:(
  2 ... nokia şarzı
 4. 4.
  konu ne olursa olsun saçmalıktan başka hiçbir şey olmayan cümle. "bu milletten cacık olmaz", "türk değil mi işte hepsi aynı" gibi ve bunların zıttı "türküz biz türküzz, süperiz, şöyleyiz böyleyiz" tarzı laflarla aynı derecede zeka ve mantık içerir(!).
  1 -1 ... atan alir spor
 5. 5.
  yanlış bir önermedir. dur hemen yanlış demeyeyim, şöyle demek daha iyi olur; şık olmayan bir düşüncedir.

  adam olmak - adam olmamak mevzusuna gömülüp bunun dışına çıkamayan bir zihniyetin siyasi tespitleri ne kadar kabullenilebilir? adam olmak, adam olmak, adam olmak, adam olmak ve adam olmak..! başka bir şey bilmez misniz? adam olmuyorum lan! zorla mı?

  % 47 yani her iki kişi den biri. üniversitedeki hoca, ekmek yapan fırıncı, gece işe çıkan travesti, keman çalan müzisyen ve daha birçok vasfa sahip olmuş kişi böyle bir tercihte bulunmuş. ha demek ki ne olmuş, bunun alternatifini ortaya çıkarmak yerine konuşulmuş, konuşulmuş, sadece konuşulmuş. *

  hani o kadar uzun cümleler kuruyorsun ya, keşke biraz da çıkıp yürüsen şöyle, uzasan diyorum, uzun bir yolda, ince olup olmaması mühim değil.
  2 -2 ... pygmalion
 6. 6.
  (bkz: bu milletten adam olur)
  (bkz: senden adam olmaz)
  1 -3 ... kutt
 7. 7.
  bu millet her zaman inişli ve çıkışlı dönemler geçirmiştir.
  bazı dönemlerde başarısız insanları göklere çıkarmış, bazı dönemlerde başarılı insanların kıymetini bil(e)meyip silip geçmiştir.
  bazı dönemlerde ülkesi için her türlü fedakarlığı yapmış, bazi dönemlerde amiyane tabir ile çingene mantığıyla günü düşünüp yarınlarını tehlikeye atmıştır.
  bazı dönemlerde örnek alınmış, bazı dönemlerde ibretlik hale düşmüştür.
  bazı dönemlerde akıllı davranmış, bazı dönemlerde eli kolu bağlanmış şekilde boş kişilere umut bağlamıştır.
  bu vatan topraklarında yaşayan bu millet her zaman en iyisine layıktır fakat yaptıklarının ödüllerini hep beraber alacak ve cezalarını hep beraber çekecektir.yıllar önce de böyle olmuştur, yıllar sonra da bu böyle devam edecektir.
  1 ... shunketsu
 8. 8.
  seçim sonuçlarını gördüğümüzde zikrettiğimiz cümle.
  3 -1 ... gonulcelen
 9. 9.
  (bkz: bu şarkılar adam olmaz)
  (bkz: değiştir)
  ... hodbin
 10. 10.
  zikretmek için sadece seçim sonuçlarını görmeye gerek olmayan cümle.
  1 ... yok bulamadim