bugün

aslında tam cümle "ben bütün dünyayı neredeyse dolaştım ama bu halk kadar kişiliksiz bir halk görmedim." malum karakter yetersizliğinden (söyleyenin değil başlık kuralındaki karakter yetersizliği) azaltıldı.

22 temmuz seçimlerinde 71 milletvekiliyle meclise giren mhp'den enteresan tepkiler gelmekte dünden beri. mhp izmir milletvekili adayı özgür çakmak dün yaptığı açıklamada "bu halka her şey layık. bu halk ihanete göz yummuştur, bu halkla yola çıkılmaz. ortaya çıkan bu tablodan utanç duyuyorum. halkımız maalesef küçük paralara satıldı. şehidine ihanet eden bir halkla karşı karşıyayız. bu tablonun tek sorumlusu halk. Halkımız bu kadar çıkarcı olmamalıydı. ben bütün dünyayı neredeyse dolaştım ama bu halk kadar kişiliksiz bir halk görmedim." buyurmuştur.

halktan nerdeyse nefret edercesine yapılan bu açıklamanın, politikacılarımızın hala geçmişte kalması gereken bir demirel-erbakan-çiller vb. tarzı politikaya körü körüne bağlı kaldığını göstermekte. bu halkın ekonomiyle, terörle, özgürlüklerle ve daha bir çok konuyla derdi vardır ve seçim sonuçları gösteriyor ki, varolan iktidara, muhalefete nazaran daha çok güvenmiştir bu konuların çözümü için. ama mhp bunu kavramaktan o kadar aciz ki, en kolay yolu seçip (seçim gecesi sözlükte de esen bir rüzgardı o) halkı suçlamakta.

şimdi diyeceksiniz ki, bir kişinin dediğini bütün mhp'ye maletme. buyrun:

mhp genel sekreteri cihan paçacı, vatandaşın tercihine saygılı olduklarını belirterek şöyle konuştu: "köylü, esnaf, herkes demek ki hayatında çok memnunmuş. demek ki bu ülkede fındık fiyatı iyiymiş, terör hiç problem değilmiş, milli kaynaklarımızın yabancılara satışında herhangi bir sıkıntı yokmuş, cumhuriyet'in değerlerinin tahribatına yönelik herhangi bir kaygısı yokmuş vatandaşın. vatandaş son derece mutlu demek ki. şimdi müslüman bir cumhurbaşkanı da seçersek ülkemiz daha mutlu hale gelecek."

bir başka enteresan açıklama da mhp genel başkan yardımcısı murat şefkatli'den geldi: "beklediğimizin altında bir oy aldık. esnaf halinden memnun, köylü halinden memnun, toplum bu kadar memnunmuş hayatından. 71 milletvekiliyle meclis'te olsak ne olur, olmasak ne olur. bu milletvekillerinin içinde bulunmam çok şey ifade etmeyecek".

dtp 23 milletvekilliğine 2 gündür sevinirken, bbp 1 milletvekiliyle muhalefet yapacağını bildirirken, solcular meclise giren ufuk uras'ı baştacı edip "tek kişilik ana muhalefet" derken; 71 kişinin hiç manası yok gibi konuşan genel başkan yardımcısına, her şeyin aritmetik olmadığını, muhalefet yapma olayını yanlış anladığını belirtmek gerekmekte.

ne kadar kalabalık olurlarsa o kadar başarılı oldukları düşündükleri yerler vardır mhp'lilerin uzun yıllardır ama meclis o yerlerden biri değildir. madem ki size muhalefet görevi düştü, buyrunuz yapınız. yok, gerçekten istemiyorsanız, lağvedin kendinizi verin istifanızı. daha ilk günden halka ağzına geleni söyleyerek başlayan muhaliflikten hayır gelmez nasılsa.

"tabanımı kontrol etmekte zorlanıyorum" derken bazen tehditkar bazen de samimiyetle konuşan devlet bahçeli'ye de sabır dilemekteyim böyle milletvekilleri nedeniyle.
"bende bu cümleyi söyleyen kadar kişiliksiz birini görmedim" denesi söz öbeği.
hangi siyasi partinin bilmem kimlerinin bu sözü söylediğine değilde, bu sözleri hangi mantığa dayanarak söylediğine bakalım. seçmen kendisini seçmeyince onlara kişiliksiz denilebiliyosa. bu ahlaksızlığın, terbiyesizliğin ve ibrahim tatlıses'liğin* önde gidenidir. 27 tane bağımsız millet vekili çıkaran dtp bugün kalkıpta genel merkezinde halay çekiyosa, sen bunların çaresini düşünmelisin. adamlar halay çekiyor sen kalkmışsın halka kişiliksiz diyosun. 70 millet vekili neyine yetmiyor. ha yok gocunduğun kısım akp nin iktidar olması ise seni seçmeyenlere laf atacağına seçim politikana bak.
yüzde 46.7 gibi bir kısmı için söylenmiş sözdür. ağır bir sözdür. fakat gerçeklik payı hiç yok mudur, üzerinde biraz düşünülmesi gerekir.
kişiliksiz birinin söylemesi madinar olan bir söz öbeği.
bu halk şehit kanıyla beslenen vampirlere oy vermedi.
bu halk cumhuriyet, atatürk ve laikliği basamak yapıp yukarı tırmanmalarına izin vermedi.
bu halk, siyasete siyaset dışı kurumların karışmasına izin vermedi.

senin yüreğin yetmez bu halkı anlamaya.
defol git kendine faşizan,
oraya buraya ip atan
hristiyan görse bi kaşık suda boğan
yabancı düşmanı
farklı fikir görünce çılgına dönen
birbirine hakaret olarak ermeni dölü diye küfreden
kişiliksiz bir kitle bul!

senin kişilikten anladığın bu!
özgür çakmak çin halk cumhuriyeti meclisine milletvekili olarak seçilmiştir ve orda çin halkını temsil edecektir.

bu arada türkiye de yaşanan gelişmeleri yakından takip etmektedir. 22 temmuz seçim sonuçlarının beklentilerinin tersine çıkması sonucunda sinirlenerek bu cümleleri sarfetmiştir.

(bkz: kim tarafından seçildiğini unutmak)
(bkz: kimi temsil ettiğini unutmak)
aldığı siyÂsi kararların kişiliksizlikten çok "açlıktan" kaynaklandığını görürsek, türk halkı için söylenmesi yanlış ifâdedir.
vah benim jakoben ittihatci mirascilarim. vah benim güvenlik güvenlik diye tutturan, ekonomiyi bilmeyen askerlikten anlamayan sadece birbirinin gözünü oyma strajedisine dayanan mantikla politika icra eden, halkina ip atan (sanki john wayne) kana kan intikam tingirtilari meydanlari dolduran, koalisyon döneminde ki gebeslikleri yüzünden hükümetin göçmesini saglayan akli evelleri. yatin kalkin dua edin bu oyu aldiğiniza, ama 'titreyip kendinize gelmesseniz' tarihin tozlu sayfalarinda dik not olursunuz.

70'lerde sokaklari 'salim arkadaslar' ile birlikte vahsi batiya cevirmediniz mi?

artik birakin 'vatani en cok ben severim' iddialarini.

var mi? refah için bir projeniz?

yok?

tekrardan darbe mi olsun diyorsunuz?

olsun o zaman.

ama sunuda unutmayin darbe den sonra neler oldugunu?

demokrasi ve akli öne alininiz.

yok almayacaktiniz, bok mu vardi 1908'De mesrutiyet yaptiniz?

zaten gümbürdeyen imparatorlugu gümbürtmeyi hizlandirdiniz?

chp'nin ve mhp'nin neden tek başina iktidara gelmeyeceğini ve gelemeyeceğini idrak ettiniz artik.

kan tüccarliğina son!

koskaca turkculuk akiminin içine bosalttiniz. acaba ziya gökalp ve alparslan türkeş bu kepazeliği görse idi ne derdi?

onun bunu bosverin keske su cumhuriyet kurulmasa idi gene padisahin tebasi olurduk, kafamiz rahat olurdu be!
bu halk, kendine kişiliksiz diyenlere "kişilik" kelimesinin tanımını yeniden yaptıracak bir halktır!
söyleyenlerini, canla başla savundukları tck 301. maddeden yargılanma riski ile karşı karşıya getiren açıklamadır.

(bkz: türklüğü aşağılamak)

not: bence doğru söylemektedirler, o ayrı...
balık hafızalı bir halk olduğumuz için çok çabuk unutulacak bir sözdür. bir sıkıntı olmaz. ne de olsa analarına küfür eden başbakan varken cemaatin bunu yapması gayet normaldir, halkın da bunu akşama kadar unutacak olması ondan daha normaldir. unutarak kurtuluyoruz.
"egemenlik verilmez, alınır"* tabii unuttular bunları.
ülkenin en kötü zamanlarında dahi onca şeriat isteyen irticaya meyilli, padişahın kutsal olduğunu düşünen halk zamanında dahi mustafa kemal türk halkı için bu tarzlar söylemlerde bulunmamıştır. bu insanlar nasıl siyasetçidir? içinden çıktıkları halkı küçük görmek nasıl bir siyasettir? bu zat-ı muhteremler orda burada benim hakkımı, bizim hakkımızı nasıl temsil edecekler? istedikleri olmayınca bu kadar değişen bu insanlara biz ileride nasıl güveneceğiz?
"bu halkla yola çıkılmaz." bu nasıl bir üslüptür.
yazık bu halka ki zamanında bu insanlara göz yummuştur. ülkeyi mahalle mahalle bölmüşler, fikir savunması yapıyorum başlığı altında şiddetden kavgadan öteye gidememişler; kardeşleri, dostları birbirlerine düşman etmişlerdir.
ortaya çıkan tablodan asıl biz utanç duyuyoruz ki bu insanlar milletvekilliği sıfatıyla dolaşıyorlar.*
toplumu, halkı aşağılama modunda olan kendini beğenmiş kertenkele sözüdür, toplada yavaş gel denmelidir bunlara..
izmir'den milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Alevi kökenli aday Özgür Çakmak'ın seçmene şükranlarını bildirme tarzıdır.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=227802
cevaben "halk da senin kadar karaktersiz bir adam görmedi" denilebilir... ya da hiç cevap verilmez "halk sana gereken cevabı sandıkta verdi" diye düşünülür... hatta sözlük formatına aykırı tarzda küfür edilir. mhp gözden düşürülür.
bana kişiliksiz diyen bir yaratığa sen lavuk musun dersem, hakkımda dava açıldığında ben sen lavuksun demedim ki adama hakim bey, lavuk musun diye sordum sadece diyerek yırtabilir miyim diye düşündüğüm mevzu.
Bundan önce ulusalcı tavırlarla halkını öven kişilerin, seçim sonrasında cortladıktan sonraki züğürt tesellileridir.. Kişiliksiz bir laftır...
o kadar kişilikli bir halkız ki bu sözü 25.07.2007 18:18 itibariyle unutmuşuz.

tıpkı başbakanın anamıza sövmesini, kurumlarımızın peşkeş çekilmesini, kafamıza çuval geçirilmesini, değiştim diyenleri, kayıp trilyonları, gemicikleri, başbakanın apoya sayın-şehitlere kelle demesini, susurlugu, sivası, musul, kerküğü, kıbrısı vs.. herşeyi unuttugumuz gibi.

bir olay olur, 3 gün aklımızda, söver, bu halk şöyle böyle diye övünür. ondan sonra unuturuz.

çok kişilikliyiz biz çok..
ağır bir ifadedir. doğrusu şudur: bu halk kadar midesini ve cebini düşünen halk görmedim.
cevabı
hadi bakalım şimdi bu adamı çok savundukları 301'den yargılayalım mı?
olabilecek hakaret içerikli cümle.
köküne kadar doğru bir ifade olmakla beraber her doğru bilinen de her yerde söylenmemelidir!
(bkz: dogru soyleyeni dokuz koyden kovarlarmıs)

ee adam bize kişiliksiz diyor da ne oluyor? şehitlerimizin katilleride mecliste, bize kişiliksiz diyende.

muhteşem kişilikliyiz ya biz.
sözün sahibi faşist bünyenin ve saz arkadaşalrının kullanmak için can attıkları "ya sev ye terket" tümcesiyle cevap verilesi densiz söz öbeği...

bi de şu var tabi;
(bkz: bağırmayan taraftar siktirsin gitsin)
bu türk halkına ilk defa söylenen söz değildir. (bkz: aziz nesin)'de, türk halkının %80'ni salaktır. demiştir. bu laf fazlasıyla yankı uyandırmış ve fazlasıyla tepki aldığında aziz nesin bu cümleyi düzeltmiştir, türk halkının %90'nı salakmış.
1999daki hükümette olduklarını ve türlü rezilliklerin içinde ilk seçimde neye uğradıklarını unuttuğunu gösteren cümle..