Advertisement

 1. 1.
  istiklal marşı 8. kıta, 3. mısradır. Üzerinde ezanların okunduğu, şahadetlerin getirildiği bir vatanın yaratıcı katında da önemi vurgulanır.
  1 -1 ... scooby doo
 2. 2.
  istiklal Marşımızın Cumhuriyet Halk Partisi tarafından değiştirilmesi birçok kez teklif edilmiş mısralardan bir tanesidir sadece. *
  13 -3 ... xerion
 3. 3.
  istiklal marşının okunmasından ve okutulmasından rahatsız olan yobaz kesime ibret bir mısradır. zaten marşın şairi başlı başına teselli olmalıdır kendilerine. ancak bu kesimin rahatsızlığının itiraf edemedikleri tek sebebi; bu marşı bir türlü saygı duyamadıkları insanların da kabul etmiş ve seviyor olmasıdır. *
  5 -2 ... filhakikamamafihbinaenaleyh
 4. 4.
  tarihsel bir gerçeklik olduğundan çıkarılmamalıdır.
  kim inkar edebilir ki osmanlı'nın teokratik bir devlet olduğunu?
  3 ... t14m0
 5. 5.
  istiklal marşı'nda geçen ifade.

  istiklal marşı'ndan çıkartılması Mehmet Akif'e büyük saygısızlık olur. Satsan beş para etmeyecek ülkene marş yapmak amacıyla kimsenin eserinde değişiklik yapamazsın. O marş, bir sanat eseri; bir şiir, ahengi var, kafiyesi var, duygusu var, ruhu var. iki üç tane siyasetçinin üzerinde oynama yapabileceği basit bir metin değil o. Sanat diyorum, ötesi yok bunun. Çok istiyorsanız değiştirin milli marşı, Akif'in yazdığı olmasın, başka bir marş olsun, sorun değil. Ama "yok şurasını çıkaralım, burasına şunu ekleyelim, çarpalım, bölelim" demek terbiyesizlikten öteye geçmez. Üzgünüm ama böyle bu.
  3 ... ohne dich sterbe ich
 6. 6.
  bu ezanları okuyanlar bir eğitimden geçiyor mu acaba? ben bizim müezzine fena kin biriktirdim de, berbat sesinden ötürü..
  ... portakaldavitaminbeyin
 7. 7.
  istiklal marşı'nın laiklik karşıtı mısrası. şimdi biz öyle bir ülkeyiz, bizim öyle bir devletimiz vardır ki. laiklik diye yardırır. meydanlar laiklikten yıkılır. laiklik yer, laiklik içer ve dahi laiklik sıçarız. amma milli marş mevlid-i şerif'ten hallicedir.

  anayasa madde iki laiklik der başka bir şey demez. bu maddeye atıfla kararlar alınır, kararlar düşer, partiler göçer. üçüncü madde de bu mevlid-i şerif'ten hallice güfte milli marştır. sıkı durun! bu iki madde de değiştirilmesi zinhar memnu maddelerdir. değiştirilmesi teklif dahi olunamaz.

  ne güzel değil mi?

  eee laik devletimizin imam yetiştirmesi, imam ataması ve imam maaşı ödemesi abes değil de bu mu abestir canım, bırakın allah aşkına.
  1 -4 ... volkan2386
 8. 8.
  istiklal Marşımız bu milletin başarısına yazılmıştır.
  Bu milletin kalbi de imanla atar.
  Marşta da milleti ayakta tutan imana tabii ki yer verilmelidir.
  Atalarımız bayrak inmesin, ezan sesi kesilmesin diye savaşmışken bunun üzerine laf etmek şerefsizliktir.
  5 ... forsbey
 9. 9.
  çıkarmaya gücü yeten çıkarsın bakalım bu mısraları...

  postalseverin gücü buna yetmez.

  bilmem kaçyüz bin kişinin ölümünün acısıyla yazılmış bu mısraları çıkarabilen varsa çıkarsın da görelim...
  7 ... white beard
 10. 10.
  okumak istemiyorsan okumazsın olur biter. şairliğini büyük kitlelerin tasvip ettiği herhangi bir şairin herhangi bir şiirinden "ya ben mısrayı beğenmedim çıkarın bunu buradan" demek abesle iştigalin bile ötesindedir. Ha ergenlikse maksadınız gidin inci de falan yazın böyle şeyleri.
  3 ... bostorgay