1. 1.
  bu ülke ne zararlar gördu, herkese ve herşeye inat yeniden ayakta kaldı ve kalacak.
  3 -2 ... bab i esrar
 2. 2.
  --spoiler--

  yürü git len.

  bu ülkeye en büyük zararı kemalistler vermiştir

  --spoiler--
  7 -1 ... dominick
 3. 3.
  "bu ülkeye en büyük zararı kemalistler vermiştir" a.q denilesi durumdur.

  (bkz: bi siktir git)
  2 ... inetdetc
 4. 4.
  her iktidara geleni, her askeri diktayı,her toplumsal olayı kemalizm ideolojisiyle bağdaştırmanın, açıklamanın doğru bir değerlendirme olduğunu sanan bir kardeşimizin tespitidir.

  tüm dünyadaki müslüman devletler içerisinde demokrasiyi hayata geçirmeye çalışan ( hayata geçmiş demiyorum )tek ülke olmamamızı hangi resmi ideoloji sağladı çok merak ediyorum ? ya da iran'da bu tespiti resmi ideolojiye yaptığımızı düşünelim. acaba kendinizi hangi marka vincin ucunda bulacaksınız merak ediyorum .

  kıssadan hisse :

  ideolojinin kendisi ile ideolojinin uygulama biçimlerini ve uygulayan kişileri aynileştirmek eşyanın tabiatına, tarihini diyalektiğine aykırıdır.
  ... mavici
 5. 5.
  allah bir lütuf ihsan etse, mustafa kemal ayağa kalkıp kılıcını kuşansa, ilk önce adını kullananlardan başlayacağı kesindir. Sonra yarım bıraktığı işler vardır , can dostlarına emanet edip bitirilmesini istediği onların da ihanete daha hasta yatağındayken başladığı işler. Mustafa Kemal bunları 2 güne sığdırır 3. gün yerine yatarken yine huzur içerisinde olur.
  -1 ... lordofwords
 6. 6.
  (bkz: yemiş gibi duruyorsun)
  2 ... the godfather
 7. 7.
  şehit ölmez vatan bölünmez diye diye ülkeyi 50 yılda bölmeyi becerebilmiş olmaları buna en güzel örnektir.
  2 -2 ... jackskellington
 8. 8.
  --spoiler--
  kim sıçtı lan bu başlığı
  --spoiler--
  3 -3 ... motosikletli kiz
 9. 9.
  (bkz: die die my darling)
  ... scurtel
 10. 10.
  bu ülkeye en büyük zararı milleti birbirine düşürmeye çalışan şerefsizler vermiştir. kemalistsin, dincisin yada neysen kendi içinde yaşasan emin ol şuan türkiye'nin bulunduğu konum burası olmazdı. yıllardır ülke içindeki fikir çatışmaları sağolsun şuanki durumda olmamızı sağladı. akıllanın artık yahu.
  ... petitjoueur