1. 1.
  Bilgiye erişmenin bu kadar kolay olduğu bir dönemde dahi insanlarda hala daha sorgulama kulturünün yerleşmemiş olmasından kaynaklanır.

  Mantığa aykırı, bütünen insana özgü olan, insan aklının ürünü ve insanın arzularına dayanan dinler, halbuki en kolay çürütülebilen hatta kendi kendisiyle çürütülen insanlığın zihinsel gelişim sürecindeki oldukça ilkel örneklerin bu çağın insanının aklına hala daha hitap ediyor olması,
  insanların yaşadıkları çağın çok gerisinde kaldıklarını gösterebilir.

  Uyarı; burada inançlara hiçbir hakaret, küfür, saldırı bulunmamaktadır. inanç eleştirisi bir özgürlük alanı olduğu ve maksadını aşmadığı müddetçe herkesin yapabileceği doğal bir haktır.

  Kutsalın veya kutsallık atfedilen her şeyin eleştirisi yapılabilir.
  Bu toplumun değerlerine hakaret anlamına gelmez.
  3 -5 ... yalnizca deli yalnizca sair
 2. 2.
  Bu çağda bu bilgi teknolojisinde,hala allahı bulamıyorsan,batılıların bile müslüman olduğu bu çağda,en son eski ünlü şarkıcı sinead oconnorun müslüman olması yine ırkçı bir politikacı islamı karalamak için kuranı okurken müslüman olması sizin hala aklınızı başınıza getirmiyorsa geçmiş olsun..
  5 -4 ... kalahari 1
 3. 2.
  Hee. Var. Naaparsın işte.

  Peki bu sana niye batıyor?
  1 -1 ... tea man
 4. 3.
  --spoiler--
  mantığa aykırı, bütünen insana özgü olan, insan aklının ürünü ve insanın arzularına dayanan dinler, halbuki en kolay çürütülebilen hatta kendi kendisiyle çürütülen insanlığın zihinsel gelişim sürecindeki oldukça ilkel örneklerin bu çağın insanının aklına hala daha hitap ediyor olması,
  insanların yaşadıkları çağın çok gerisinde kaldıklarını gösterebilir.

  --spoiler--

  insanın arzularına dayanan dinler? Ne arzusuymuş ki bu çoğunluğun inandığı dinlerde alkol yasak, kafayı güzelleştiren zevk maddeleri yasak, karşı cinsle evlilik dışı samimiyet yasak hı? Hocam çok demode oldunuz artık ya. insana zarar ve fayda veren davranışlar ve erdemler çağlar içinde değişmedi ki din kuralları çağ dışı olsun. Din denen olgu o kadar mantıksız olsaydı ateizmden, deizmden, agnostizmden islama yahut öbür dinlere dönen yığınlarca kitleyi açıklayacak bir temel bulunamazdı. Başkasına uymayabilir, ama ilahi olduğu iddia edilen tüm inançların bir akli temeli var. Hatta din dışı akımlardan çok daha güçlü bir temel. Çoğunluğun görüşü doğrudur diye bir kural yok, mamafih çoğunluk bir görüşte mutabıksa da bunun geçerli bir sebebi vardır. Kendi mantığınızı bu kadar kutsallaştırmamanız sizin faydanıza.

  Edit: o zaman hem sonsuz hayatta hem de dünyada her şeyin serbest olduğu bir din daha mantıklı olmaz mıydı?

  Ahiretin içeriği zaten yeterince dünyada yaşanmamış şeyi içeriyor. Sonrası daha zevkli olacak diye şimdiyi mahrum bırakabilecek kuvvet insanlarda yok.
  2 -1 ... yazar x
 5. 4.
  Cevaben sevgili dostuma,
  Insanın En buyük arzu sonsuz yaşam arzusudur. Yani ölümsüzlük. Yok olmak duşuncesi insanları rahatsiz etmekte.
  Insanoğlu sonsuzluk uğruna her seyden vazgeçebilir.

  Ve bütün zevklerini bu uğurda erteleyebilir.

  Edit; bence mantıklı olmazdı. Diğerleri içinde pek anlamlı olmazdı. Her şeyin serbest olmasını isteyen kim hem? Her seyin serbestliği zevk verir miydi insana?

  Olçülü bir mahrumiyet olduğunu duşunuyorum ben bu dunyada dahi. Yasaklanan veyahut özlemi duyulan şeylerin başka bir zamanda ve dünyada özgürce yaşanması daha hoş gorünebilir insana.

  Evlenene kadar cinsel iliskinin yasak olması cinsel ilişkiye duyulan arzuyu büyütür. Bunun gibi. Yasak olan daha çok istenilir ve mukafat ise bu sınavı verebilmekle mümkün.

  Her zevki tatmamizın özgür bırakıldığı bir dinde başka bir dünyada da ayni özgürlüğu bulmamızın kıymeti kalmazdı.

  Kafam biraz yorgun cevaplar eksik ve üzerinde durulmamis olabilir kusura bakmayin.

  Edit: dünyada sınırsız bir özgürlük imkanı sunan bir dinin başka bir dünya için vaadedeceği pek fazla bir şey kalmamış olurdu.
  ... yalnizca deli yalnizca sair
 6. 5.
  Şu dünyada hala ölümsüz olmak isteyenler var. Delilik.
  4 -1 ... feslemegen
 7. 6.
  Böye insanlara sorulması gereken sorular vardır. Örneğin: "en son bilim adına hangi kitabı okudun?" Tabii ki bunun cevabını hepimiz biliyoruz. Yenileyerek bir soru daha sorulmalıdır. "en son felsefe alanında hangi kitabı okudun?" Pardon pardon tek soru şu olmalıdır. Hiç hayatında kitap okudun mu?
  -2 ... gion