1. 1.
  birisi krallık seviyesine inmiş diğeri tozlu sayfalarda yerini almıştır.
  3 -4 ... sebbaha kadar mokoko
 2. 2.
  bırıtanya ımparatorlugu osmanlıyı ısgal edıp cocugu koymustur, hatta osmanlı padısahı g.t kokusundan brıtanya ımparatorluguna sıgınmıstır daha neler neler.
  edit: yalan mı amk.
  7 -6 ... gamble
 3. 3.
  biri 1915'te intihar etmiştir, diğeri 2000 yılında isim değişikliğine giderek emperyalizmine -ingiliz milletler topluluğu aracılığı ile- devam etmiştir.
  2 ... diego wolfskin
 4. 4.
  britanya korkaklar ve çakallar takımıdır. tamamen emperyalizm üzerine kurulmuş çakallıkla işgal ettiği ülkeleri asimile edip önce dilini sonra dinini aşılamıştır.
  osmanlı ise cihan imparatorluğudur. belki de en büyük hatası ama bana göre gurur duyulacak olayı asla emperyalist olmamıştır. gidip koca afrika kıtasını insan ticaretine çevirmemiştir.
  bazı ibnelerin dediğinin aksine sözde çöküş döneminde bile irlanda açlıktan kırılırken gemilerle yardım göndermiştir.
  hani tozlu sayfalarda diyor ya bazı salaklar irlanda da bakın bakalım hangi sultanın adına mahalleler ve meydanlar var. drogheda futbol takımının amblemine bakın bakalım. ingiliz itleri irlandalılar gebersin diye bakarken binlerce km. öteden osmanlı imdada yetişmiştir.
  osmanlı tüm avrupa ya abilik yaparken ingilizler hep puştluk yapmıştır.
  osmanlı hindistan a yardım ederken ingiliz soykırım yapmıştır.
  14 -2 ... inderex
 5. 5.
  biri küfrün kalesi, diğeri hakkın yılmaz savunucusudur.
  tarafını seç karşılığını al.
  4 -2 ... redrack
 6. 6.
  osmanlı imparatorluğu karaların yani kıtaların efendisiyken, ingiliz imparatorluğu denizlerin, yani okyanusların ve deniz aşırı yoprakların efendisi olmuştur.

  bunu akılla, bilgiyle, tercihle açıklamak yersizdir. coğrafi konum ve ihtiyaçlar belirleyici olmuştur. osmanlı bir iç denizde hüküm sürerken kalkıp okyanuslara açılayım diyemezdi. ne öyle bir ihtiyaç var ne de ona uygun şartlar.

  kısmen aynı şartlar almanya içinde geçerliydi. denizler hakimi olamadığı için tam bir emperyalist de olamadı
  3 ... tea man
 7. 7.
  Dünya'ya fitne fesat yayan, özellikle Türk soyunu bulduğu her fırsatta sırtından bıçaklayan bir imparatorluk ile devlet-i aliyye'nin kıyaslanmasıdır.
  2 -1 ... saykocepkin
 8. 8.
  Britanya imparatorluğu ele geçirdiği topraklarda zorla dilini, dinini ve kültürünü yaymış, tüm kaynaklarını sömürmüş, insanları köleleştirmiş, asimile etmiştir. Osmanlı imparatorluğu ise fethettiği yerleri eşitlik ve adaletle yönetmiş, kişileri dini inancı konusunda özgür bırakmış, milletlerine göre insanları ayırmamıştır.

  biri birleşik krallık olarak varlığını sürdürüyor diğeri osmanlı imparatorluğu olarak yok olmuştur.
  2 -1 ... because iam batman
 9. 9.
  tüm tarihi göz önüne alırsak britanya imparatorluğu dünya tarihinde gelmiş geçmiş en büyük ve güçlü imparatorluktur. nitekim sembolik krallık olarak da olsa hala ayaktadır. osmanlı ise ilk 30'a zor girer.

  inanmayana kaynak:

  https://en.wikipedia.org/...i/List_of_largest_empires
  5 ... superyetenekliajan
 10. 10.
  britanya imparotluğu, osmanlı padişahlarını satın alarak osmanlı'yı tarihe gömmüştür.
  8 -8 ... david addison