bugün

türk futbol yazarı ve yorumcularının iflah olmaz biçimde tutulduğu hastalık.
topla kafa buldukları için olsa gerek .
futbol spikerlerinin gündelik yaşamımıza kazandırdıkları söylemdir.
yurt dışında oynayan türk futbolculara oradaki spikerlerin dansöz demesine benzer, yanlıştır.
brezilyalı futbolcuları sambacı diyen zihniyet, bu futbolcular gol atınca da "x samba yaptı" der.
estetik, teknik ve kıvrak hareketlerle dolu brezilyalı topçulara yakıştırılmış sıfat. ha hepside sambacı mı ? değil tabi ki

(bkz: marco aurelio)

(bkz: emerson)

(bkz: lucio)
"evet yanlış duymadınız sambacı lincoln sadece atv'de" sanki dans programı reklamı...
türk futbolculara dansöz demek kadar saçma olacak olan deyiştir.
(bkz: folklörcü nihat)
(bkz: halaycı tuncay)
(bkz: arjantinli futbolculara tangocu demek)
(bkz: #2528823)
o zaman ege den cikma türk futbolculara da zeybekci bilmem ne karadenizdekilerine de horoncu ismail vs vs denilebilir.
trabzona gelen futbulcu imza attırıldıktan sonra eline kemençe verilip fotoğraf çektirilmesiyle paralel olaydır.
Brezilya denildiğinde akla gelen ilk şey samba olduğu için Brezilyalı futbolcular için kullanılan klasik bir deyim.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)*
(bkz: türk medyasının muhteşem benzetmeleri)
samba sanki cok guzel bir dansmis gibi, inatla her brezilyali topcuya takilan isimdir. Sacma sapan bir danstir efendim, estetik degildir, seyri zevkli de degildir. He, Brezilya gotu dedigimiz bir parcaya sahip bir hatun yari ciplak dansediyorsa o zaman estetik olur, teknik olur, izleyene de zevk verir.
(bkz: alman futbolculara panzerler demek)
(bkz: rus futbolculara orospu demek)
karıya kıza düşkün olduklarını ima etmektir.
bütün brezilyalı futbolcuların sambayı bildiklerini varsayan söylem.düzmantıkla türk oyunculara ' halaycı ' ya da ' harmandalıcı ' denmesi gerekir.
ronaldinho nun önderlik ettiği durum. ligimize gelen çoğu brezilyalı da bir zamanlar her gol sonrası samba yapıyordu harbiden. öyle kaldı işte. alex hiç samba yapmadı gerçi, ona demesinler sürekli sambacı sambacı..
brezilyalı futbolcuların samba kültüründen geldiği rivayet edilir. ancak bunların salsa kültüründen geleni, vals kültüründen geleni, kültür nedir bilmeyeni, her bi zikimi mevcuttur.

şimdi olaya böyle bakacak olursak,

italyan futbolculara, zikici futbolcu
rus futbolculara, içici futbolcu

falan denilmesi gerekmektedir.

fakat ben rus olduğu halde içmeyen, italyan olduğu halde zikmeyen futbolcular da tanıyorum. tanımıyorum aslında ama ibneliğine tanıyormuş gibi görünüyorum. her ne boksa.

velhasıl,

(bkz: alex de souza nın sambacı olmama ihtimali)
(bkz: yıllardır kandırılmış olmanın acı ruh hali)
(bkz: tehlikenin farkında mısınız)