bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  1945 yılında abd nin bretton woods kasabasında gerçekleşen görüşmeler sonucunda oluşan sistem. bu sistemle birlikte ımf ve dünya bankası kurulacak, ımf kalkınmakta olan ülkelere fonlamalarla yardım edecek wb ise savaştan maddi zararla çıkan ülkelere yardımda bulunacaktı. daha somut bir ifade ile abd nin dünya ekonomisini eline geçirmesi ve küreselleşmenin başlangıcı olarak adlandırılabilir bu sistem.
  3 ... akustik
 2. 2.
  vietnam savaşı esnasında ekonomisinin sübabını iyice elinden kaçıran abd nin sonunda pes etmesiyle son bulmuşur; bundan sonraki model bilinen ismiyle dalgalı kur sistemidir.

  bretton woods sistemi kutuplaşmayı tırmandıran bir sistem olmuştur ve usd yi dünyanın ithalat ve ihracatta tekel haline getirmişti ancak abd nin ekonomisini kontol edememesi, ardından özellikle fransa nın sürekli usd ile altın ve taşınmazlar alması, abd nin buna karşılık fazlaca usd basması sebebiyle iflas etmiştir.
  2 ... disco inferno
 3. 3.
  1944-1973 yılları arasında uygulanmıştır. görünen amaç, savaşta yıkılan avrupa ekonomisini onarmaktır ancak bu sistemle beraber abd, savaş sonrası dünya sanayi malı üretiminin 2/3 ünü gerçekleştirir hale gelmiştir.
  sistem ayarlanabilir sabit döviz kuru sistemine dayanır.
  sisteme dahil ülkelerin dolar karşılığı pariteleri tanımlanmıştır.
  abd dolarının değeri, 1 ounce altın = 35 usd' dir.
  ulusal paraların usd karşısında dalgalanma marjı -%1 +%1 ile sınırlandırılmıştır.

  ülkeler üzerindeki altın ve dolar spekülasyonu, ülkelerin bir şekilde açık verip devalüasyona gideceklerinin bilinmesi, sistemin yükü dış açık veren ülkelere bindirmesi sistemin sona ermesine neden olmuştur.
  3 ... esek kafali
 4. 4.
  Dünya ticaretinin yapay sınırlamalardan arındırılarak ülkelerarası dış ticaretin serbestleştirilmesi, ikili anlaşmalar yerine çok taraflı ticarete geçilmesi, dış ödeme güçlüklerinin giderilmesi gibi ilkeler çerçevesinde Bretton Woods Konferansı sonucunda oluşturulan uluslararası parasal sistem.Sistemin temel kurumları IMF ve IBRD olarak ortaya çıkarken uluslararası parasal ilişkilerde dolar dışındaki paraların dolar, doların ise altın cinsinden tanımlandığı sabit döviz kuru sistemi benimsenmiş, sözkonusu sistem petrol şoklarının yaşandığı 1970'li yıllara kadar devam etmiştir.
  3 ... linka
 5. 5.
  amerikayı ultra zengin yapan olaydır. amerikanın dünyayı sömürü mekanzimasıdır. doları dünyaya egemen kılan olaydır.
  3 ... klauss
 6. 6.
  amerika'nın dolar basabilmesi için değerli madenlerinden birini* hazineye bırakmasından meydana gelen sistem.
  hazineye bırakılan altın doların değeri karşılığında olmalıdır hazineye bırakılan altından daha fazla dolar basılırsa devalüasyon gerçekleşir. fakat günümüzde abd karşılıksız dolar basmaktadır herhangi bir altın madeninin hazineye bırakılması gibi bir durum söz konusu değil.
  4 ... basketbol asigi
 7. 7.
  de gaulle zamanında fransa'nın abd'deki altınlarını istemesi sonucu oluşan sistem.
  4 ... silverring
 8. 8.
  (bkz: Bretton Woods Anlaşması)
  ... uyur ne gezer ne gezmez
 9. 9.
  sistemin çöküş nedenlerinden birisi de nixon'un altın ve doları birbirinden ayırmasıdır. yani altın ve dolar dönüştürülebilirken bunu kaldırıyor çünkü para sistemi çökme tehlikesinde. parayı kurtarayım derken de sistemi bitirirler.
  2 ... mode xl
 10. 10.
  sistemin temeli basitti aslında. dünyanın fonlama ihtiyacını sürekli kılmak ve bunu da bir ülkeye teslim etmek. o ülke de amerika oldu haliyle. bir noktaya kadar iyi de gitti denebilir. hala da kör topal devam ediyor fakat bitcoin'in ortaya çıkışı ile birlikte sürdürülebilirliği ciddi anlamda tehlikeye girdi artık.

  http://www.accafin.com/blog/237-bitcoin-hikayesi
  ... ailenizin bilim insani