1. 1.
  uluslarası petrol fiyatlarının gösterge fiatlarından biri olan petrol türü.
  2 ... pilotmont
 2. 2.
  brent petrolu

  adını kaynağını oluşturan kuzey denizi'ndeki 5 ayrı tabakadan (Broom, Rannoch, Etieve, Ness, Tarbat) alan petrol çeşididir. avrupa, afrika ve ortadoğu ülkelerinin batıya olan ihracatlarında temel fiyatlandırma ölçeğini de oluşturur bu bölge petrollerinin fiyatları.

  %0.37 sülfür içermesi nedeni ile hafif ham petroller sınıfında yer almasını sağar. (Hafif ham petrol sınıfı, genellikle benzin üretiminde kullanıldığından pazar değeri yüksektir.)

  uluslararası emtia piyasalarında bu petrolün fiyatı dünya nın en kaliteli petrol sınıfı olarak kabul edilen teksas ham petrolünden 1 amerikan doları ucuzken, opec ülkelerinin petrol birim fiyatını belirledikleri petrol sepetinden 1 dolar daha pahalıdır.

  Not: teksas ham petrolü 0.24 sülfür değeri ile en kolay işlenen ham petroldür. Sülfür oranı arttıkça petrol katma değeri düşen ve pazar değerinde azalma meydana gelir. Ağır petroller olarak da tanımlanabilecek olan sülfürü %1 ve daha üstü olarak adlandırılan petroller (genelde hamken çürük yumurta gibi kokarlar) motorin üretimi aşamadında maliyetleri düşürmek için rafine işlemine sokulurlar.
  2 ... gurbetteki istanbullu
 3. 3.
  altın fiyatlarını en fazla etkileyen üründür.
  1 ... muhasebeye giris
 4. 4.
  son bir yılda fiyatı çok hızlı yükselmiş , 147 dolar ile rekor kırdıktan sonra 130 dolar civarına gerilemiş petroldur.
  ... rosava
 5. 5.
  an itibari ile 110$ civarında olan ingili petrolü.
  ... osiet
 6. 6.
  31 ekim 2017 itibari ile galonu 61 dolara yaklaşmış olup daha da yükselmesi halinde ekonomimizi alt üst edecek bir emtiadır.
  1 ... varuna