bugün

Hayatım boyunca izlediğim en iyi film. Herkese izlemesini tavsiye ederim.
Türkçesi "cesur yürek" olan 1995 yapımı, benim çok beğendim filmdir. ingilizlerin iskoçlar üzerine yaptığı baskıyı ve yeni evlenen iskoç kadınları ile birlikte olan ingiliz askerleri... En nihayetinde bu kabul edilemez ve bir kıvılcım isyanı başlatır.
nickime kaynak olan bana göre dünyanın en iyi filmlerinden biridir. artık medieval dönemlerini sevdiğimden dolayımıdır bilmiyorum ama aynı zamanda beni en çok etkileyen filmlerden de biridir. sırf bu film yüzünden bir aralar iskocya da yaşamak istiyordum, gerçi hâla fırsatım olsa gidip yaşamak isterdim doğrusu.
Neon Jungle'ın harika şarkısı.
Mel Gibson'in yönettiği ve başrolünü oynadığı bu epik yapım, William Wallace'ın hayatını anlatıyordu. Türkiye sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır. 1996 yılında 10 dalda Oscar'a aday olmuştu.
Atı yanyan giden abimiz.
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşayamaz."

görsel
abartı olduğunu düşünmeden söylüyorum ki bugüne kadar yapılmış en kıymetli film.
“Unvanınız size, ülkemizin tahtında hak iddia etme hakkını verebilir; ancak insanlar unvanları değil cesareti takip eder.”

görsel
baş rolünü mel gibson'ın oynadığı 1996 yapımı bol ödüllü hollywood filmi.
film 10 dalda oscar'a aday olup, 6 dalda ödül almıştır.
Yan sınıftan biri idam sahnesine Türk dizilerinden bi fon müziği eklemiş nerden aklına geldiyse. tam özgürlük diye haykırırken müzikte vurgu yapıyor falan. Zaten on numara beş yıldız olan filmi dahada iyi yapmış piç.
"hastasıyız dedeeeeeee" nidası attıran filmdir. nickin temeli zaten buradaki bakışlardan gelmekte. sene 95 idi sanırım hafızam beni yanıltmıyorsa vizyona girdiğinde. ilk izledim nutkum tutulmuştu. sonradan izlediğim yaklaşık 30-40 seferde olduğu gibi.. sapıklık ise sapıklık kardeşim vakit bulunca bir daha izleyem dur hele *
torunları 700 sene sonra ingilizlerle devam demiş William Wallace zontasının hikayesinin anlatıldığı film, sinemada iki defa izlenmişti, yıl 1995.
acaba son sahnesinde ağlamayan var mıdır ? çok etkileyici bir filmdi.
Harika bir film. Özellikle baş karakterin "imam hatipler kapatılsın" diye bağırdığı sahne çok etkileyiciydi, herkese tavsiye ederim.
--spoiler--
kesinlikle kötü bir film değil ama ben son sahneye kadar çok sıkıldım.
--spoiler--
senaryosuyla, müzikleriyle yılların eskitemediği sanat eseri .

Argyle Wallace: First, learn to use this.
[taps William's forehead]
Argyle Wallace: Then I'll teach you to use this.
[lifts the sword]
(bkz: uzun bacaklı edward)
(bkz: freeeeeeeedooooooooommmm)
yahu adamın bir sevgilisini öldürdüler diye adam koca ülkeyi ateşe verdi. en sonunda kellesi de gitti ya. savaş sahneleri şahanedir o ayrı tabi. lisede bize bunun ingilizce kitabını da okuttular. yazar william wallace ın akrabasıymış sanırım. film de bu kitaba dayanarak çekilmiş.
Efsane bir mel gibson filmi. 22.yıl dönümü oluyor galiba filmin ben küçükken babam almıştı bu filmi 6 cdlydi izle izle bitmiyordu.
Başı güzel sonu üzen mel gibson imzalı asla unutulmıcak bir yapıt.
(bkz: freeeedooooom)
film müziği ayrı güzelliktedir.
(bkz: neon jungle)