bugün

Boşanınca kız evlat kimde kalmalı sorunsalidir.
Babasıyla kalamaz babası onu anlayamaz ona bir üvey anne getirebilir annesiyle kalsa annesi boş beleş bir tipse o da faydalı olamaz.
tabii ki dayıda.
Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri belirli bir yaşı geçmişse ve babası normal bir insan ise kız çocuğunun velayetini babaya verecektir.
ebeveynlerden hangisinin şartları uygun, psikolojisi düzgünse onda kalmalı. hoş iki durumda da bir yanı eksik kalacaktır ama en azından hasar en aza indirilebilir.
babada kalmalı. kız evlat için baba terbiyesi önemli. hem baba koruyucu olur.
kız evlat gelişiminde rol modeli olarak anne figürüne ihtiyaç duyacağından annede kalmalıdır. kendi kararını verecek yaşa geldiğinde tarafını mahkeme huzurunda seçer. bu süreçte boşanan eşlerdir. evlattan boşanılmaz. maddi manevi çocuğun her türlü ihtiyaçları karşılanmalıdır. keşke yuvalar yıkılmasa dedirten başlık.
kayınçoda kalmalı.
Boşanacaksanız çocuk yapmayın, yaptıysanız boşanmayın. Oh ne güzel sen kendi derdine düş çocuk ortada kalsın. NOT: bunlar normal boşanmalar için geçerli mesela adam içki içip karısını dövüyorsa kadın berbat bir eroinman olmuşsa hemen boşanın bari çocukların hayatını karartmayın.
Çocuk kimde kalmalı sorusu tamam da neden kız çocuk özellikle vurgulanmış anlayamadım açıkçası.

Baba üvey anne getirebilir de anne üvey baba getiremez mi?

Bunu görmezden gelirsek, doğrusu -genellikle- annesiyle kalmasıdır. Annenin gösterdiği ilgiyi ve şefkati babalar çoğu kez gösteremiyor. istisnaları elbette vardır ki bundan dolayı "genellikle" kelimesini kullandım.
Kız ve ya oğlan eşit şartlı bir ebeveynlik varsa anne en makulü olur. Ta ki üvey baba eve gelene kadar. Sonuçta elin adamıyla çocuklarımı asla baş başa bırakamam kim ne derse desin isterse dünyanın en iyi insanı olsun.
ben kendim 9 yaşındayken seçmiştim annemi. çünkü kızlar annelerine daha çok ihtiyaç duyar bir yaşa kadar özellikle. anneler daha iyi anlar ve daha merhametlidir.
tabi ki anne, tabi ki anne, tabi ki anne. oğlan çocuğu varsa da annede kalmalı. erkek ahlakıyla yetişmesin hiçbir insan.
Annede.
Çocuğa maddi ve manevi açıdan en faydalı olacak ebeveynde kalması uygundur.
Türkiye'de çocuklar boşanma aşaması boyunca anne ve babanın en önemli silahıdır. Birbirinden intikam almak isteyen iki insan velayet davası boyunca çocuğun posası çıkana kadar kullanır. Mahkeme sonuçlandıktan sonra çocuk ya annaannede ya da babaannede kalır.
Ne anne de tam anlamıyla mutlu olacaktır ne baba da. Babasına düşkün olurlar genelde kızlar. Ama babası boş beleş insansa annede kalması daha iyi olacaktır.