bugün

adam olacak çocuk'la hayatımıza giren insan türüdür. arkadaşlık sitelerinde bolca rastlanan tiplerdir. entelektüellikleri çift "l" harfiyle olup, radikal okur; cnbc-e izlerler. en sevdikleri dergi neyşınıl coğrâfiktir. arkadaşları arasında çok sevilen bir kariyere sahiptirler.
boş zamanlarında süt içen insan olmalarıyla da bir çok çocuğa örnek olmuşlardır.
en iyisini yapan insandır.
zamanını kitap okuyarak doldurandır aynı zamanda..
gereksiz insandır. kitap okuduğu vakit boş vakit değil kitap okuma vakti olmalıdır. boş zamanlarda kitap okuyanlar o kitabı okumamışlardır sadece sayfa çevirme işlemini gerçekleştirmiştir.
birileri görsün diye kitap okuyan insandan zeki olan insandır.
kendisine "oğlum çağımız,bilgisayar çağı, internet çağı ne kitabı defteri?!.. bırak artık bu kırtasiye ürünlerini.." demek istediğim eski model insan..

yeni modeli için

(bkz: boş zamanlarında sözlük okuyan insan)
embesilin tekidir, çünkü kitap 5 dakikalık boş zamanda okunacak kadar basit bir şey değildir.
boş zamanlarda ancak çocuk kitapları (hani 2 sayfa resim 1 tane kolum kadar yazıyla yazılmış cümle olan) kitapları, ağır kitapları boş zamanlarında okuyan insan gereksizdir.
boş zamanlarında kitabına sarılan insan, kitap okumak için gün içinde yaptığı rutin etkinliklerden feragat eden, kitap okumak için özel zaman yaratan insandır.
bu insan, boş zamanlarda ne yapıyorsun sorusuna: -kitap okuyorum demez.
kendini ispatlamayı dert edinmemiş; şehir içi otobüs yolculuklarında, ders aralarında boş suratlara boş boş bakmak yerine, kitabıyla değerlendirir vaktini. üstüne gitmek lüzumsuzdur, desteklenmelidir; yanına oturuyorsanız şayet otobüste, sesinizi ya da müziğinizin sesini kısmakla yapabilirsiniz bunu.
kültürlü insandır.
Bir zamanlar boş zamanlar değil hep kitap okurdum. Şimdi ise okuyacak vakit kalırsa şükredecek oldum.
iyi insandır, hoştur.